CGO, HRA i Documenta: Istrajati na pronalaženju odgovornih za Dubrovnik

Iz NVO navode da proces evropskih integracija neće moći da se izvede do kraja, "dok se procesi za ratne zločine ne dovedu na nivo na kome je moguće utvrditi krivičnu odgovornost"
51 pregleda 68 komentar(a)
dubrovnik, napad na dubrovnik, Foto: Arhiva Vijesti
dubrovnik, napad na dubrovnik, Foto: Arhiva Vijesti
Ažurirano: 06.12.2015. 10:54h

Centar za građansko obrazovanje (CGO), Akcija za ljudska prava (HRA) i Centar za suočavanje sa prošlošću – DOCUMENTA ponovo pozivaju Vrhovno državno tužilaštvo Crne Gore i Državno odvjetništvo Republike Hrvatske da preispitaju do sada prikupljene dokaze i učine veći napor da se prikupe dodatni dokazi i procesuiraju ratni zločini koji su nesumnjivo izvršeni na dubrovačkom ratištu prije 24 godine.

Navode da proces evropskih integracija neće moći da se izvede do kraja, "dok se procesi za ratne zločine, koji ne zastarijevaju, ne dovedu na nivo na kome je moguće utvrditi krivičnu odgovornost".

"6. decembra prije 24 godine posebno je eskalirao neopravdani napad vojnika Jugoslovenske narodne armije (JNA) i crnogorskih rezervista na Dubrovnik. Samo tog dana 1991. godine od granatiranja je poginulo 19 ljudi, 60 je ranjeno, spaljena je biblioteka Međunarodnog univerzitetskog centra sa 20.000 knjiga i znatno oštećeno staro jezgro grada pod zaštitom UNESCO. Devetomjesečna opsada Dubrovnika započela je 1. oktobra 1991. godine", navodi se u zajedničkom sasopštenju ovih NVO.

Podsjećaju da su do sada za ratne zločine, izvršene prilikom napada na Dubrovnik, osuđene samo dvije osobe, bivši general JNA, Pavle Strugar i komandant Miodrag Jokić.

"Opšte je poznato da su prilikom opsade Dubrovnika i zauzimanja okolnog područja izvršeni brojni ratni zločini prema civilnom stanovništvu u vidu ubistava, zlostavljanja, uništavanja i pljačke imovine. Državni zvaničnici Crne Gore prihvatili su već odgovornost za pljačku stoke sa farme u Grudama i pregovarali o odšteti zbog opreme oduzete dubrovačkom aerodromu. Kažnjavanje za zločine, osim što svjedoči o prihvatanju vladavine prava, obezbijeđuje istinsko suočavanje sa prošlošću i spriječavanje da se ona ponovi", navodi se u saopštenju.

Dodaje se da se napad na Dubrovnik ne smije zaboraviti.

" On će i dalje ostati crna mrlja crnogorske istorije, koja neće izblijediti ako se ne istraje na identifikovanju i kažnjavanju onih koji su odgovorni za stradanja nevinih", zaključuju CGO, HRA i DOCUMENTA.

Bonus video: