Ciste na jajnicima: Šta su i kako se liječe?

Ciste na jajnicima obično se ne liječe, jer u najvećem broju slučajeva nestaju same od sebe. Međutim, ukoliko je na pregledu otkriveno da imate cistu na jajnicima, moraćete da se podvrgnete novom pregledu nakon par nedelja, kako bi se ustanovilo o kakvoj se cisti tačno radi
341 pregleda 0 komentar(a)
menstruacija, Foto: Shutterstock
menstruacija, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 20.10.2017. 17:14h

Riječ "cista" može prizvati mnoštvo zastrašujućih misli, od izraslina veličine kuće do raka. Sasvim je razumljivo da ćete osjećati zabrinutost ukoliko ste otkrili da imate cistu na jajnicima.

Međutim, doktori ističu da su ciste na jajnicima mnogo češće i obično manje opasne od očekivanog.

Postoje velike šanse da ste ih imali

Ciste se kod većine žena razvijaju na mjesečnom nivou, sve do menopauze.

Nisu sve ciste iste

Postoje dva glavna tipa cisti jajnika:

- funkcionalne ciste, koje se redovno javljaju i koje su uobičajene, odnosno normalne

- patološke ciste koje su abnormalne.

Ciste na jajnicima mogu se razviti i usljed drugih oboljenja koja utiču na jajnike, kao što je endometrioza, ali ogromna većina cisti na jajnicima je funkcionalna.

Iako ciste na jajnicima zvuče zastrašujuće, one su obično bezopasne. Ove "kesice" ispunjene tečnošću formiraju se na jajnicima ili u njima te najčešće nestaju same od sebe u roku od jednog do tri meseca.

Mogu da utiču na plodnost

To se dešava zbog toga što su jajovodi povezani sa jajnicima. Ukoliko je jajovod "abnormalan" zbog ciste, može da blokira put jajnoj ćeliji i spriječi je da bude oplođena.

Možete je imati, a da to i ne znate

S obzirom da većina žena ne zna kada ima cistu na jajnicima, većina njih nema nikakve simptome. Međutim, neke žene mogu osjetiti tup ili oštar bol u predjelu karlice ili pritisak na strani na kojoj se cista nalazi.

Možete da je otkrijete tokom vježbanja

Žene koje imaju cistu na jajnicima obično osjećaju bol prilikom vježbanja i seksualnog odnosa, a bol se može širiti i na noge. Međutim, to se može primjetiti i prilikom ovulacije i menstruacije. Drugi simptomi uključuju nadutost stomačnih mišića, češće ili ređe mokrenje nego obično pa čak i mučninu i povraćanje.

Najčešće se otkriju na pregledu

S obzirom da su ciste na jajnicima uobičajena pojava, one se najčešće otkrivaju prilikom ginekološkog pregleda. Osjetljivost na određenom području obično je znak ginekologu da cista postoji. Ukoliko je to slučaj, radi se pregled ultrazvukom kako bi se utvrdila veličina i vrsta ciste. Naravno, žene koje imaju uporan bol u predjelu karlice ili donjem dijelu leđa trebalo bi odmah da posjete ginekologa, bez obzira na redovan pregled.

Ljekarski tretman nije uvijek neophodan

Ciste na jajnicima obično se ne liječe, jer u najvećem broju slučajeva nestaju same od sebe. Međutim, ukoliko je na pregledu otkriveno da imate cistu na jajnicima, moraćete da se podvrgnete novom pregledu nakon par nedelja, kako bi se ustanovilo o kakvoj se cisti tačno radi.

Prilikom pucanja ciste, može se javiti oštar bol, mada to nije uvijek slučaj. Hirurški zahvat je potreban u slučajevima ako cista ne nestane nakon više mjeseci, ako osjećate bol više mjeseci ili ukoliko nalazi ukazuju na mogućnost raka, prenosi Stil.

Bonus video: