Da li je ovo najgori nastup u istoriji olimpizma: Prevara ili olimpijski duh

U disciplini koja je kombinacija skijaških i akrobatskih vještina, u kojoj učesnici i učesnice izvode vratolomije u vazduhu, Elizabet Svejni je stazu prošla bez ijednog jedinog pratećeg elementa, nonšalantno se spuštajući sa jedne na drugu stranu
104 pregleda 11 komentar(a)
svejni, Foto: Reuters
svejni, Foto: Reuters
Ažurirano: 19.02.2018. 20:05h

Da li je Elizabet Svejni, Amerikanka sa mađarskim pasošem, pravi primjer olimpijskog duha ili jedna od najvećih olimpijskih prevara svih vremena, pitaju se ljubitelji sporta i svjetski mediji nakon njenog nastupa na Igrama u Pjongčangu, u slobodnom skijanju, disciplina halfpajp.

Svejni je bila jedna od 24 takmičarke koje su učestvovale u kvalifikacijama, zauzela je ubjedljivo posljednje mjesto, klasičnim amaterskim nastupom.

U disciplini koja je kombinacija skijaških i akrobatskih vještina, u kojoj učesnici i učesnice izvode vratolomije u vazduhu, ona je stazu prošla bez ijednog jedinog pratećeg elementa, nonšalantno se spuštajući sa jedne na drugu stranu.

Ne, to nije bio njen bunt ili skrivena poruka - ona je jednostavno loša "freestyle" skijašica.

Pa, kako se uopšte našla na Igrama, pitaju se slabije upućeni - tako što je iskoristila "slabosti" kvalifikacionog sistema.

Da bi sportista ispunio normu, potrebno je da ima određeni broj plasmana među 30 najboljih na kvalifikacionim takmičenjima, a na mnogim od njih učestvuje manje od - 30 takmičara.

I tako je 33-godišnja Elizabet mudrim izborom, odlascima u Kinu, Južnu Koreju, Italiju, Kanadu i Novi Zeland, uspjela da sakupi dovoljan broj Top 30 plasmana, koji su joj, uz sistem eliminacija da u jednoj disciplini može da učestvuje određeni broj sportista iz jedne zemlje, donijeli olimpijsku normu.

A da, pritom, nije izvela nijedan trik, skok, akrobaciju.

“Posljednjih nekoliko godina je redovna na takmičenjima. Ne uzbuđuje se mnogo. Ponekad bi se dogodilo da neke djevojke ne završe nastup, zbog pada, pa bi ona ušla među 30 najboljih. Zatim bi se prijavila na takmičenja sa manjim brojem učesnica. Ona ništa nije radila mimo pravila, samo je pokazala da su pravila - pogrešna", kazala je Stela Spens, jedna od sutkinja na Igrama u Pjongčangu.

Svejni je, inače, jedan dio puta do norme prešla kao sportista iz Venecuele, a drugi kao Mađarske, koju i predstavlja u Pjongčangu. Kaže da joj je bio san da se nađe na Olimpijskim igrama.

"Samo to mi je bilo na umu. Ja sam dokaz da je sve moguće", kazala je Svejni, koja je prije osam godina prvi put stala na skije.

Ona ima diplomu iz dizajna sa Harvarda, radi u jednoj poznatoj kompjuterskoj firmi u Los Anđelesu, a prije 14 godina je skupljala potpise da bi se kandidovala za guvernerku Kalifornije.

Dolaskom u Južnu Koreju ispunila je svoje ambicije, koje očito nisu male, ali i podijelila olimpijsku porodicu.

"Važno je učestvovati", govorio je Kuberten, ali Svejni je, čini se, previše bukvalno shvatila osnovno olimpijsko načelo.

Jer, kako navode pojedini američki mediji, ona ni ne pokazuje želju da pokuša da bude "brža, jača, bolja", za razliku od nekoliko "egzotičnih" takmičara sa Karipskih ostrva, Meksika, Nigerije, Gane.... koji se, makar, trude i daju posljednji atom snage.

Svejni je, konstatuju mnogi, jednostavno - prevara.

Bonus video: