Darko Ivanović nakon saslušanja pušten na slobodu

Ivanović je kazao "Vijestima" da na rukama ima posjekotine i modrice od lisica, ali da neće "vaditi listu povreda"
131 pregleda 194 komentar(a)
Ažurirano: 29.11.2013. 21:22h

Novinar Darko Ivanović uhapšen je prilikom iseljenje starice Jelene Vučićević iz stana na Zabjelu.

Ivanović tvrdi da je u policiji proveo četiri i po sata i da ga je za to vrijeme čuvao jedan policajac, naglasivši da ga niko nije saslušavao.

On je nešto prije 18 časova odveden kod sudije za prekršaj, koji ga je saslušao i odredio nastavak suđenja za 12. decembar.

Dala rođacima sve što ima, sada hoće da je isele iz stana>>>

Ivanović je kazao "Vijestima" da na rukama ima posjekotine i modrice od lisica, ali da neće "vaditi listu povreda".

On je istakao da je stajao ispred Jeleninog stana, jer je želio samo da razgovara sa staricom, ali da mu je rečeno da ometa izvršenje presude. Potom su ga policajci izvukli iz zgrade.

"U marici sam. Uhapsila me je policija kao novinara, jer sam branio iseljenje Jelene Vučićević i moje ustavno pravo da se ne maknem iz zajedničkih prostorija", napisao je Ivanović u prvoj SMS poruci koju je u 13:25 poslao “Vijestima”.

Nakon što je policija bukvalno izvukla iz zgrade autora emisije “Robin Hud”, sudski izvršitelji iselili su šezdesetdevetogodišnju staricu, što im u proteklih nekoliko navrata nije polazilo za rukom.

Prema tvrdnjama komšija, Vučićević koja nije dobrog zdravstvenog stanja završila je u Urgentnom centru.

Prema informacijama “Vijesti”, Vučićević je potom smještena kod sestre.

Starica je iseljena na osnovu sudske presude u korist njene sestričine Mirjane Aligrudić.

Vučićević, međutim, tvrdi da je kupila stan, a da su je njeni bližnji prevarili i preveli ga na sebe.

Prva komšinica starice, Marija Dragojević, ispričala je “Vijestima” da je oko podne došla “cijela četa milicije kako bi iselila jednu staru i bolesnu ženu”.

Kazala je da su u stanu bili i Jelenin brat, snaha i bratanić i još nekoliko momaka, koji su sa nekoliko komšija pokušavali da spriječe iseljenje.

"Policajac nam je rekao da napustimo stan i nas nekoliko komšija je otišlo. Međutim, živimo blizu i kako su vrata bila otvorena, čula sam je kako zapomaže da je ona kupila taj stan i da joj ne oduzimaju njeno", kazala je kroz suze Dragojević.

Ona tvrdi da su policajci Jelenu izveli ispred ulaznih vrata i da nijesu dozvolili doktorima da je pregledaju.

"Ljekar Hitne pomoći je tražio da je pregleda u stanu, ali nijesu dozvolili... Zatim su joj dali injekciju, vjerovatno za smirenje, jer se potom potpuno umirila. Neko vrijeme su je tu držali na hodniku, a onda su je, kako smo čuli, odveli u Urgentni”, ispričala je Dragojević.

Prilog TV Vijesti snimljen 30.12. 2011.

Bosiljka Radonjić je kazala da je Ivanović tješio Jelenu, a da su policajci potom počeli da ga guraju.

"Njih petorica su skočili na njega, vukli su ga, noga mu se zakačila na stepeništu, umalo da mu je slome...”, kazala je Radonjić.

Ona je ispričala da mu je sa ruke pao i prsten, koji su policajci pronašli i dali Ivanoviću.

Lomljava tokom iznošenja stvari

Radonjić je rekla da su desetak minuta nakon iseljenja došli radnici koji su iz stana iznijeli Jelenine stvari.

Jelena Vučićević

“Nijesu pazili kako to iznose, čula se lomljava... Jelene je u stanu imala i novca, koji je čuvala za advokate. Čak je izbjegavala i da se grije zimi, pa je dolazila kod nas, kako bi uštedjela. Pitali smo radnike zašto ne paze, a oni su nam rekli da stvari nijesu spakovane”, ispričala je Radonjić.

Nedugo potom, tvrdi ona, stigla je Jelenina sestričina i zamijenjena brava na vratima stana.

Sindikat medija: Utvrditi da li je policija prekoračila ovlašćenja

Sindikat medija zatražio je od Ministarstva unutrašnjih poslova da utvrdi da li je u slučaju hapšenja novinara Darka Ivanovića policija prekoračila svoja ovlašćenja, i da adekvatno reaguje.

Iz Sindikata su, kako prenosi Mina, najoštrije osudili svako nasilje nad novinarima, posebno, kako su naveli, nasilje drzavnog represivnog aparata nad poslenicima javne rijeci.

Prema njihovim riječima, brutalan način na koji je priveden Ivanović, dok je bio na svom radnom zadatku, neće doprinjeti osjećaju sigurnosti novinara u Crnoj Gori.

"Posebno imajući u vidu atmosferu nekažnjivosti napada na medijske radnike koja postoji, a kojem je doprinjela upravo policija jer nije rasvijetlila ni jedan od tih slučajeva", kaže se u reagovanju Sindikata.

Navodi se da crnogorska javnost do danas nije vidjela ni jednog napadača na novinare sa lisicama na rukama.

"Ali zato jeste imala priliku da gleda prizor kako petorica policajaca privodi vezanog Ivanovića, kao da se radi o najvećoj prijetnji sistemu", dodaje se u reagovanju.

"Vijesti" i Monitor osudili hapšenje

Redakcija dnevnika „Vijesti” i nedjeljnika „Monitor”, najoštrije su osudile hapšenje.

“Ivanovićevo hašenje smatramo nedopustivim i posebno opasnim u društvu u kojem su novinari izloženi čestim fizičkim napadima, kao i drugim vrstama pritiska, sto ozbiljno ugrožava slobodu govora i izražavanja, kako se navodi i u više izvještaja relevantnih međunarodnih organizacija”, piše u saopštenju.

Apelovali su da se Ivanoviću omogući da slobodno obavlja svoj posao, a nadležne da ispitaju sve pojedinosti ovog događaja.

Pozitivna osudila hapšenje Ivanovića

Pozitivna Crna Gora najoštrije osuđuje čin hapšenja novinara Darka Ivanovića i zahtijeva od ministra unutrašnjih poslova i direktora Uprave policije da hitno učine sve zakonom predviđene radnje kako bi on bio oslobođen.

"Nedopustivo je da autor poznate emisije „Robin Hud", koja obrađuje životne teme najugroženijih i najranjivijih, bude tretiran kao lice sa obimnim kriminalnim dosijeom. Dok čelni ljudi Ministarstva unutrašnjih poslova danima, suštinski marketinški, najavljuju opsežne istrage i borbu protiv organizovanog kriminala i korpucije, mi na djelu imamo hapšenje Beranselaca, NVO aktivista i novinara", navodi se u saopštenju poslanika Srđana Perića.

U Pozitivnoj smatraju se radi "o još jednom činu koji je uperen protiv Ustavom Crne Gore garantovane slobode izražavanja, odnosno iznošenje stavova".

"Ova vlast bi, ako već nema volje i htjenja da se uhvati u koštac sa korupcijom i organizovanim kriminalom, te rješavanjem životnih problema građana, makar mogla da im ne uskraćuje ono što već imaju - ličnu slobodu", zaključuje se.

SNP i LP: Priveden kao da se radi o najokorelijem kriminalcu

Socijalistička narodna partija (SNP) i Liberalna partija (LP) najoštrije su osudile hapšenje novinara Darka Ivanovića.

Iz SNP-a su pozvali državne organe da u i ovom slučaju obezbijede poštovanje Ustavom zagarantovanog prava građanina na slobodu kretanja.

"A ne da vrše primjenu sile u odnosu na novinara Ivanovića čiji je ’grijeh’ solidarnost sa ljudima u nevolji i rješavanje njihovih problema", navodi se u reagovanju SNP-a.

LP je zatražila hitno reagovanje ministra unutrašnjih poslova Raška Konjevića i direktora policije Slavka Stojanovića jer je "nesumnjivo došlo do prekoračenja ovlašćenja pripadnika policije u ovom sramno-tužnom slučaju".

"Zašto se takva brutalnost ispoljava, po veoma hladnom vremenu, prema nemoćnoj starici i istaknutom novinaru koji je čitav novinarski vijek posvetio borbi za pravedno društvo", pitaju se u toj partiji.

Prema njihovim riječima, sigurno je da se zakon može sprovesti i čitav taj proces dovesti do kraja i bez tako okrutnih metoda.

"Kao da se radi o najokorelijim kriminalcima, a ne nemoćnoj starici i jednom od najpoznatijih crnogorskih novinara", zaključuje se u reagovanju LP.

Galerija

Bonus video: