Detaljni prikaz života u Kotoru u XIV vijeku

Na ukupno 470 strana, autor obrađuje 30 vlastelinskih i 73 pučanske kotorske porodice, bavi se slugama, robovima, šegrtima, robno-novčanim odnosima, mjernim i novčanim jedinicima, vrstom robe i plovnim objektima u prometnoj kotorskoj luci, kao i italijanskim trgovcima
301 pregleda 0 komentar(a)
Jovan Jovica Martinović, Foto: Bokanews.me
Jovan Jovica Martinović, Foto: Bokanews.me
Ažurirano: 24.05.2017. 07:34h

Knjiga “Socijalno- ekonomska struktura društva u Kotoru prve polovine XIV vijeka”, mr Jovana Martinovića, promovisana je u Pomorskom muzeju u Kotoru, koji je na taj način obilježio međunarodnu manifestaciju Noć muzeja.

Do sada neobjavljena doktorska disertacija Martinovića, knjiga “Socijalno-ekonomska struktura društva u Kotoru prve polovine XIV vijeka” je podijeljena na šest istorijskih poglavlja. Na ukupno 470 strana, autor obrađuje 30 vlastelinskih i 73 pučanske kotorske porodice, bavi se slugama, robovima, šegrtima, robno-novčanim odnosima, mjernim i novčanim jedinicima, vrstom robe i plovnim objektima u prometnoj kotorskoj luci, kao i italijanskim trgovcima.

Na taj način Martinović je dao do sada nezabilježeno detaljan uvod u način života kotorske komune u XIV vijeku i napravio djelo od izuzetnog značaja za svakog ko namjerava detaljnije da proučava istoriju Kotora i Boke u srednjem vijeku.

“Doktorsku disertaciju sam prijavio 2007. godine na Filozofskom fakultetu u Nikšiću. Međutim, birokratija fakultetskog Dekanata uveliko je došla do izražaja, pa su me tek poslije dvije godine, nakon što je disertacija bila prihvaćena i odobrena od Univerziteta, obavijestili da su oni prešli na Bolonjski sistem i da moram ponovo sjesti u klupe, sa 74 godine odslušati nekih šest semestara, što mi nije padalo napamet, pa sam povukao disertaciju.

Konačno, rukopis sa preko 450 strana, zahvaljujući Pomorskom muzeju Crne Gore i OJU Muzeji Kotor, danas je ugledao svjetlo dana”, kazao je ovaj ugledni 84-godišnji stručnjak koji je ostavio neizbrisiv trag u bokeljskoj istoriografiji i kulturi jer je pored autorstva više knjiga, bio i rukovodilac brojnih arheoloških istraživanja po Kotoru, kao i dugogišnji direktor ovdašnjeg Pomorskog muzeja, Arhiva i Regionalnog zavoda za zaštitu spomenika kulture.

On je pripremio za štampu još nekoliko naslova - “Grbovnik Boke Kotorske” i “Zaliv svetinja” o crkvama obje konfesije koji, kako je kazao, čekaju bolja vremena za objavljivanje.

“Knjiga doktora Jovice Martinovića djelo je koje će istraživačima istorije biti neophodni brevijar za značajne i bitne spoznaje socio-ekonomskog i kulturnog života grada Kotora i kompleksnih povijesnih događaja u Boki Kotorskoj tokom XIV stoljeća. Knjiga je enciklopedijskih dometa, impresivna, tematski raznolika. Ona je riznica etničkih, socio-kulturnih, političkih saznanja o vremenu i prostoru Kotora i njegovog distrikta, kazala je predstavljajući djelo, prof. dr Gracijel Ćulić.

Andro Radulović novi direktor Pomorskog muzeja

Promocija kapitalnog djela uglednog kotorskog arheologa i istoričara mr Jovice Martinovića, ujedno je bila i prilika da se zvanično, pred brojnim posjetiocima koji su se okupili u palati Grgurina, simbolično obavi i primoprredaja dužnosti drirektora Pomorskog muzeja Crna Gore.

Novi direktor Andro Radulović, na tom je mjestu naslijedio uspješnu dugogodišnju prvu damu Pomorsog muzeja, mr Milevu Pejaković-Vujošević koja je odlazi u penziju.

“Naš uvaženi kolega i sugrađanin Jovica J. Martinović nam je podario svoje kapitalno djelo. Dvije institucije u koje je utkao svoje znanje i umijeće, Pomorski muzej Crne Gore i OJU Muzeji Kotor, bili su inicijatori da njegova doktorska disertacija, koja nije objavljena zbog administrativnih razloga ugleda svjetlost dana. Oni su izdavači ove značajne knjige ne samo za grad Kotor, već i za područje Mediterana”, kazala je Pejaković-Vujošević.

Radulović je istakao da je pred njim veliki izazov održanja visokog standarda i uspješnog poslovanja muzeja, kao i dalje unapređenje te značajne ustanove kulture.

Bonus video: