Direktor firme "Džemo" osuđen na tri godine zatvora

Novac koji je policija u Baru oduzela od Babačića, u predmetu nema, nije dolazio u Viši sud u Podgorici - kazala je sutkinja Pavličić u obrazloženju presude
350 pregleda 0 komentar(a)
Džemal Babačić Džemo, Foto: Luka Zeković
Džemal Babačić Džemo, Foto: Luka Zeković
Ažurirano: 18.12.2013. 15:03h

Sutkinja Valentina Pavličić osudila je na tri godine zatvora Džemala Babačića, vlasnika dvije robne kuće u Baru, zbog utaje više od milion eura poreza.

Osim zatvorske kazne, on je novčano kažnjen da plati i pet hiljada eura, s tim da će za svakih 25 eura biti uračunati kao jedan dan zatvora, ali po tom osnovu, okrivljeni ne može duže od šest mjeseci biti u zatvoru.

Babačić je dužan da državni budžetu plati 1. 029.149, 01 eura, jer je izbjegao da plati porez na dodatnu vrijednost i porez na dobit privrednog društva, a sve 15 dana od pravosnažnosti prvostepene presude.

Viši sud je juče donio presudu kojom se odbija optužba da je počinio krivično djelo - lažni bilans u produženom trajanju i protiv Milana Perića, da je počinio krivično djelo - zloupotreba položaja u privrednom poslovanju u pomaganju, jer je Mira Samardžić, zamjenica specijalnog tužioca, odustala od krivičnog gonjenja.

U presudi se navodi da je Babačić, kao osnivač i izvršni direktor firme “Džemo”, oštetio budžet Crne Gore, jer je izbjegavao da plati porez na dodatnu vrijednost i porez na dobit privrednog društva u iznosu od nešto više od milion eura.

Prema navodima optužnice, Babačić je u periodu od januara 2004. do juna 2008. godine, prikrio podatke o prihodu kako bi izbjegao da plati porez. U poslovnim knjigama nije prikazao sav prihod, već je to evidentirao u računarima svoje firme, u ukupnom iznosu od 6.144,778 eura, čime je izbjegao da plati PDV u ukupnom iznosu od 891.861 eura i porez na dobit od 126.993 eura.

Sutkinja je u obrazloženju presude kazala da je nesporna dokumentacija koja se nalazi u spisima predmeta i da je validna. Pavličić je kritikovala policiju u Baru, poreske organe u tom gradu kao i osnovno tužilaštvo u Baru, zbog sporog rješavanja tog predmeta.

“Mora se reći da do ovog sudskog postupka u 2013. godini ne bi ni došlo da je policija u Baru radila svoj posao, kao i poreska služba i to sve od 2004. pa do 2013. Oni nijesu radili kako je zakon to nalagao, zato ste radili kako ste radili”, rekla je Pavličić u obrazloženju presude, obraćaju se Babačiću.

“Uveli ste dvojno knjigovodstvo u firmi da biste kontrolisali ono što ste dužni da dajete državi i ono što ste stvarno ostvarivali kao promet. Osnovni sud i tužilac u Baru su propustili da otvore postupak. Iz rokovnika i računara koji su zaplijenjeni iz firme optuženog, vidi se šta je bilo zaduženje robom i šta je prodato. Sud je cijenio dokaze i sud nema dilemu da rokovnici predstavljaju ispravu. Sve što je unijeto u server kompjutera optuženog, sud je zaključio da se radi o prometu. Jedino je validno zvanično knjigovodstvo i neprihvatljivo je da imate drugo knjigovodstvo. Novca koji je policija u Baru oduzela od Babačića, u predmetu nema, nije dolazio u Viši sud u Podgorici”, kazala je sutkinja Pavličić, u obrazloženju presude.

Branioci: Nije kriv

Branioci okrivljenog advokati Marina Damjanović i Milonja Raičević, u završnoj riječi su kazali da nema dokaza da je Babačić izvršio utaju poreza.

“Tužilac zasniva optužnicu na podacima koji se nalaze u računaru koji je oduzet od Babačića. Ovi podaci ne mogu predstavljati dokaz o krivici, jer se oni ne odnose na promet robe.

Evidencija u računaru koji je oduzet od Babačića, je interna dokumentacija, jer evidencija u računaru, ni u računovodstvenom, ni u poslovnom, ne predstavljaju vjerodostojne isprave o ostvarenom prometu roba”, kazala je advokatica Damjanović.

Bonus video: