Država odbila dogovor sa Kalićima

Ministarstvo pravde je o odluci obavijestilo advokate Kalića, koji su ranije najavili tužbe
122 pregleda 4 komentar(a)
Amina Kalić, Mersudin Kalić, Foto: Jadranka Ćetković
Amina Kalić, Mersudin Kalić, Foto: Jadranka Ćetković
Ažurirano: 11.02.2017. 08:41h

Ministarstvo pravde odbilo je ponudu rožajske porodice Kalić - da se vansudski nagode o isplati štete Amini i Mersudinu zbog neosnovanog pritvora ali i mjera zabrane, koje su im bile izrečene tokom petogodišnjeg krivičnog postupka.

"Pred Ministarstvom pravde nije postignut sporazum u odnosu na podnijete zahtjeve za naknadu štete, pa su u skladu sa Zakonikom o krivičnom postupku podnosioci zahtjeva upućeni na ostvarivanje prava pred nadležnim sudom”, piše u odgovoru "Vijestima" iz Ministarstva pravde, na čijem je čelu Zoran Pažin.

Ministarstvo pravde je o odluci obavijestilo advokate Kalića, koji su najavili tužbe u slučaju da ne postignu kompromis sa državom.

Advokat Kalića, Kasim Dizdarević nije juče želio da komentariše za “Vijesti” odluku Ministarstva pravde.

Advokatski tim rožajske porodice Kalić podnio je pred Novu godinu zahtjev za nagodbu sa državom kako bi se nadoknadila šteta Mersudinu i Amini zbog neosnovanog boravka u pritvoru, ali i zbog višegodišnjih mjera nadzora - svakodnevnog javljanja policiji, zabrani napuštanja boravišta i oduzimanja pasoša.

Ministarstvo pravde ali ni advokati Kalića nijesu željeli da odgovore koliko su Rožajci tražili novca u tom zahtjevu, ali je izvjesno da je riječ o više stotina hiljada eura.

Mersudin Kalić je u pritvoru proveo dvije godine i devet mjeseci, a njegova snaha šest mjeseci. Godinama su bili i u obavezi da se javljaju policiji.

Mersudin i Amina Kalić uhapšeni su 27. jula 2011. godine zbog sumnje da su se od 2005. do juna 2011. udružili da, putem bankarskog i finansijskog poslovanja, prikriju način pribavljanja novca, za koji su znali da je zarađen od poslova sa drogom u Njemačkoj.

Tada je hapšenje izbjegao Aminin suprug Safet Kalić, koji se godinama skrivao sve dok krajem oktobra 2014. godine nije uhapšen u Beču, a nešto kasnije izručen Njemačkoj, koja ga je tražila zbog šverca heroina 1994. godine.

Optužnica zamjenika specijalnog tužioca Hasana Lukača u Bijelom Polju je Kaliće teretila da su u Crnoj Gori “oprali” više od osam miliona eura zarađenih od poslova sa drogom, da bi na kraju u petogodišnjem procesu ta cifra bila smanjena za više od milion eura.

Kalići su 21. jula 2016. godine pravosnažno oslobođeni optužbi za pranje novca, čime je potvrđena presuda Višeg suda u Bijelom Polju iz decembra 2015. godine.

Amina i Mersudin će sada tražiti značajno više novca

Advokati Kalića ranije su saopštili da čekaju odluku države o poravnanju, a ako odbiju njihovu ponudu najavili su da će preko nove privatne tužbe tražiti da im se nadoknadi šteta zbod boravka u pritvoru, ali i mjera zabrane.

"Moram saopštiti da je ponuda više nego korektna”, pojasnio je tada advokat Dizdarević.

Tužbom će, izvjesno je, Kalići tražiti mnogo više novca nego što su to dostavili u prvoj ponudi o nagodbi sa državom.

Ukoliko se uzme u obzir sudska praksa, koja je pokazala da u parničnim procesima klijenti mnogo bolje prođu, to će značiti da Kaliće čeka ogromna odšteta...

Bonus video: