Koja je najskuplja serija ikad

Prošle sedmice pokrenut je striming servis Disney+ koji će korisnicima ponuditi tri nove Marvelove serije i kroz “The Mandalorian” luksuzni TV dodatak Star Wars univerzumu
6928 pregleda 4 komentar(a)
Ratovi i zmajevi povećali cijenu epizoda: Game of Thrones, Foto: HBO
Ratovi i zmajevi povećali cijenu epizoda: Game of Thrones, Foto: HBO

“Najskuplja TV serija ikad” se vratila, ali sad kad je Netflix lansirao treću sezonu svoje raskošne monarhističke sage “The Crown” stvari su dosta drugačije nego što su bile prije samo dvije godine kad je ovo ostvarenje debitovalo. Tad je to bio pokazatelj kako Netflix uništava ideju o tome koliko televizijska ostvarenja mogu da koštaju. Sad je fiktivna Elizabeta II samo jedan od vojnika u multimilijarderskom striming ratu, sve je više serija skupih kao “The Crown”.

Prošle sedmice pokrenut je striming servis Disney+ koji će korisnicima ponuditi tri nove Marvelove serije i kroz “The Mandalorian” luksuzni TV dodatak Star Wars univerzumu. Ove serije otjelotvoruju principe na kojima je bazirana ova revolucija u produkcijskim budžetima - oni su naručene za striming platforme gdje se originalni TV uradci moraju integrisati u već postojeći katalog blokbastera.

Netflixov drugi veliki rival je AppleTV+, koji je debitovao ranije ovog mjeseca sa svojim serijama “The Morning Show” i “See” čiji budžeti su na nivou finala “Game of Thronesa”. Ipak, svi ovi naslovi će ostati u sjenci nastavka “Band of Brothers”, ako Apple sa “Masters of the Air” probije barijeru od 20 miliona dolara po epizodi. Ako ne to ostvarenje, Amazonov prednastavak “Lord of the Ringsa” sigurno hoće. Poređenja radi, BBC-eve drame najviše su plaćene 1,3 miliona dolara po satu.

Striming rat je pokrenuo inflaciju u pokušaju da što više korisnika postane dio brend porodice, što je važnije od direktnog profita od TV-a.

“Kad osvojimo Zlatni globus, to će nam pomoći da prodamo više cipela”, rekao je lider Amazona Džef Bezos. Apple nudi godinu korišćenja TV+ ljudima koji kupe novi iPhone ili bilo koji drugi njihov uređaj. Ulog je mnogo veći od borbe za rejting ili Emije. Netflix je i dalje u “svjetska dominacija sad, peglanje finansijskih knjiga kasnije” fazi i spreman je da potroši 15 milijardi na svoj sadržaj do kraja ove godine.

Da li je ovaj način funkcionisanja održiv ostaje da se vidi, ali svakako nismo blizu njegovog kraha. Britanski “Guardian” sastavio je spisak naslova koji su promjenili finansijsku igru kad je u pitanju TV sadržaj.

Game of Thrones

Pokretač globalnog fenomena televizije veće od filma, “Game of Thrones” je počeo svoj život koštajući pet miliona dolara po epizodi, mada su se tvorci Dejvid Beniof i D.B. Vajs i dalje žalili da su neke od njihovih planiranih apokaliptičnih bitaka zamijenjene scenama dijaloga zbog nedostatka novca. Preokret je došao sa spektakularnom epizodom “Blackwater” iz druge sezone za koju je HBO iskeširao tada nevjerovatnih osam miliona dolara. Oduševljenje kritike i publike doprinijeli su da dođe do povećanja zarade širom svijeta, kao i potražnje za epskim bitakama, tako da su do posljednje, osme sezone serije, sa svojim konstantnim ratovima i zmajskim nasiljem, epizode koštale po 15 miliona dolara. Mada kasni “Game of Thrones” nije štedio na efektima, glavni razlog za uvećanje budžeta bio je star - horde izvođača i ogromna ekipa serije poslati su na udaljene lokacije poput Malte, Islanda i Hrvatske gdje su provodile i po više mjeseci. I mada je serija štedjela ubijajući što je više moguće bitnih likova, do kraja je ipak imala pet glumaca čija su povećanja plata dovela do toga da zarađuju po pola miliona dolara po epizodi.

The Crown

Netflixova odluka da investira oko 130 miliona dolara u dvije sezone serije “The Crown” bila je jaka poruka konkurenciji 2017, mada gledajući po epizodama pojedinačno to nije bila najskuplja TV serija. (Svaka nova epizoda “Game of Thronesa” je koštala oko 10 miliona dolara u poređenju sa šest i po miliona koliko je iziskivala epizoda “The Crown”, mada je Netflixovo ostvarenje imalo više epizoda po sezoni.)

“The Crown” je okupio i najbolje od onoga što britanska televizija ima da ponudi, Kler Foj i Met Smit su predvodili spisak poznatih glumaca, a predstojeće treća i četvrta sezona, sa Helenom Bonam Karter, Džilijan Anderson i Olivijom Kolman koje će se pridružiti ekipi neće učiniti kasting ništa jeftinijim. No najviše novca potrošeno je na ono što okružuje glumce. Bilo je potrebno pet dana snimanja u Eli katedrali, gdje je Foj nosila repliku haljine koja je koštala oko 37 hiljada dolara, što je bio samo jedan od istorijski preciznih kostima. Nije bilo toga novca koji im je mogao kupiti pristup Bakingemskoj palati, pa je produkcija ujedinila nekoliko studijskih setova za enterijere, a za eksterijer je koristila CGI animacije. “The Crown” je serija koja mora da izgleda kao da je za klasu iznad svih i za tu privilegiju moralo se platiti.

The Mandalorian

Ovaj spinof “Star Warsa”, smješten u vrijeme između radnje ostvarenja “Return of the Jedi” i “The Force Awakens”, koštao je gomilu novca ako računamo verziju na kojoj se radi još od 2012, prije nego što je Disney kupio Lucasfilm. Imala je 50 napisanih scenarija i planirani budžet od pet, šest miliona dolara po sezoni, što je tada bila ogromna cifra. Prošle godine je najavljeno da će rad na seriji predvoditi reditelj “The Lion Kinga” Džon Favro, a u naslov koji će biti ekskluziva za Disney+ ovaj striming servis je usuo oko deset miliona dolara po epizodi za minimum dvije sezone. Glumačka ekipa koju predvodi Pedro Paskal (poznat iz serija “Narcos” i “Game of Thrones”) nije toliko puna zvijezda, mada je teško reći koliko je Verner Hercog naplatio kompaniji Disney da se pojavi u ulozi Klijenta. No Favro je poznat po tome što je sposoban da kreira hitove, pa je mogao tražiti poveću platu, a još jedna stvar koja je karakteristična za njegova ostvarenja su efekti koji ostavljaju bez daha, koji takođe koštaju dosta novca. Na kraju se može desiti da epizoda ove serije košta oko 15 miliona dolara, a u pitanju je najjača karta sa kojom Disney upada u borbu striming servisa.

Succession

Nekako ide uz seriju o superbogatoj eliti koja mrzi da otkriva detalje iz svog privatnog života medijima to što HBO-ova hvaljena saga krije svoj budžet. Sa druge strane, ne krije svoju posvećenost svakom detalju, angažujući elitne konsultante kako bi sve - od helikoptera i brodova preko vjenčanja i političkih kampanja - učinili takvim da bi ih stvarni milijarderi poželjeli. Da bi izgledali skupo morate platiti za skupe rekvizite, kostime i prije svega lokacije, kao što je britanski dvorac gdje se odvija vjenčanje iz prve sezone ili mjesta na Menhetnu koja spadaju među elitna. Vile u Hemptonu i Njujorku iz druge sezone sigurno koštaju više od 125 miliona dolara za kupiti, dok je za ostale lokacije bilo potrebno platiti bar po 125 hiljada dolara za nedjeljno iznajmljivanje, i to van sezone.

The Morning Show

Nije misterija gdje je u ovom slučaju otišlo najviše novca: Ris Viterspun i Dženifer Aniston, zvijezde najznačajnije serije na striming servisu Apple TV+, navodno dobijaju po 1,25 miliona dolara po epizodi. To je mnogo više nego što je Anistonova dobijala za ulogu u kultnoj seriji “Friends” na njenom vrhuncu. Njena plata je daleko veća sigurno od one one koju je dobio Stiv Karel, mada ni sa njim Apple nije prošao jeftino. Serija koja nema specijalnih efekata niti skupih lokacija, jer se radi o jutarnjem TV programu, na kraju je koštala Apple negdje između 12 i 15 miliona dolara po epizodi. Već je imala uticaja i na druge. Kad je Nikol Kidman pregovarala o svojoj plati za drugu sezonu HBO-ove “Big Little Lies” vijest o novom angažmanu njene koleginice Viterspun omogućila joj je da 350 hiljada dolara po epizodi podigne na milion. Tako je “Big Little Lies” postala skuplja od posljednje sezone “Game of Thronesa”. “The Morning Show” nije naišao na toliko pozitivne kritike, ali je promijenio doživljaj o tome koliko je novca potrebno za modernu TV seriju.

The Lord of the Rings

Prema navodima američkih medija, Amazon je morao da plati 250 miliona dolara samo za pravo da napravi seriju baziranu na Tolkinovim djelima, u kojoj će glavnu ulogu igrati Džozef Mol, tako da će ovaj naslov biti ultraskup sve i da je u pitanju jedan dugački prikaz nekoga ko sporo okreće stranice knjige. A biće ta serija sigurno raskošnija, jer je Amazon navodno omogućio budžet od milijardu dolara. Snimanje će se odvijati na Novom Zelandu, a mada je u pitanju prednastavak uspješne filmske trilogije, ako na kraju bude izazvao manje interesovanja od filmova ovjenčanih Oskarom, biće to neuspjeh ovog ostvarenja. Sve je rezultat diktata Džefa Bezosa koji je 2017. tražio novi “Game of Thrones”. U aktuelnom striming ratu, to je blago za kojim svi tragaju.

Bonus video: