Golove za "galske pjetlove" su postigli Olivije Žiru (dva), Pol Pogba, Dimitri Paje i Antoan Grizman, a za Island Kolbejn Sigtorson i Birkir Bjarnason
Olivije Žiru Euro 2016, Foto: Reuters
Ažurirano: 03.07.2016. 21:04h

Islandskoj senzaciji je došao kraj i čini se da nije mogao da bude bolniji.

"Ribari" su "upecani" u četvrtfinalu, a Francuska kao da je tek sada uhvatila pravi ritam za završnicu - domaćin se plasirao u polufinale Eura nakon što je slavio rezultatom 5:2.

Tenzija koju sa sobom nosi duel četvrtfinala trajala je svega 20 minuta na krcatom "Stad de Fransu", jer je Francuska golovima Olivijea Žirua i Pola Pogbe (u 12. i 20) vodila sa 2:0.

"Ribari" su poklekli iz prve dvije šanse protivnika i katastrofa je bila neminovna, pa se do poluvremena situacija iskristalisala - Dimitri Paje u 43, pa Antoan Grizman u 45. učinili su da nastavak bude stvar rutine.

Francuska je čak i sačuvala snagu za polufinale, a ona će joj i te kako trebati, jer večerašnji i naredni rival su nebo i zemlja.

"Trikolore" u četvrtak na marsejskom "Velodromu" čeka okršaj sa Njemačkom, prvim favoritom Evropskog prvenstva.

Francuska je do večeras sve golove na Euru postigla u drugom poluvremenu, vjerovalo se da je protiv Islanda čeka još jedan naporan duel, ali kolika je razlika u kvalitetu dvije ekipe najbolje se vidjelo poslije prvog pogotka, jer se koncepcija Islanđana nakon toga potpuno raspala.

U nastavku se još jednom upisao Žiru (za 5:1, prethodno je mrežu Francuske zatresao Kolbejn Sigtorson), pa je Island prvi put od oktobra 2011. i poraza od Portugala (5:3) primio pet ili više golova. U finišu je mrežu domaćina zatresao Birkir Bjarnason.

Bez obzira na ovakav poraz u četvrtfinalu "ribari" se iz Francuske vraćaju ponosni, jedan debakl od favorita ne može da izbriše pobjede nad Engleskom, Austrijom, remije sa Portugalcima i Mađarima...

A ko pamti kada je Francuska kao domaćin posljednji put poražena na velikom takmičenju? To se dogodilo 1960. kada je bolja bila Čehoslovačka na EP.

TOK MEČA

Gotovo je meč u Sen Deniju, Francuska je savila sa 5:2 i izborila duel sa Njemačkom u polufinalu.

84. minut - Birkir Bjarnason smanjuje na 5:2 nakon asistencije Arija Skulasona.

80. minut - Uz ovacije sa tribina Stad de Fransa je izašao i DImitri Paje, na terenu je Kingsli Koman.

72. minut - Nakon Žirua izlazi i Loran Košjelni, igrač koji je dobio procentualno najviše duela na Evropskom prvenstvu. Da je dobio žuti karton, štoper Arsenala ne bi igrao protiv Njemačke, pa ga je iz predostrožnostui zamijenio Elijakim Mangala.

63. minut - Velika šansa za Island, Igo Ljoris fenomenalno brani šut glavom Sverir Ingija Ingasona četiri metra.

60. minut - Žiru izlazi iz igre, na terenu je Andre-Pjer Žinjak.

59. minut - Žiru za 5:1! Napadač Arsenala je dao svoj drugi gol, nakon asistencije Pajea i očajne intervencije golmana Hanesa Haldorsona.

58. minut - Prvi žuti karton na utakmici. Dobio ga je Birkir Bjarnason zbog oštrog starta nad Olivijeom Žiruom.

56. minut - Island je smanjio na 4:1. Gilfi Sigurđson je odlično centrirao, a Kolbejn Sigtorson sjajno reagovao i zatresao mrežu Iga Ljorisa. Na tribinama fešta islandskih navijača.

50. minut - Šansa za Francusku, ali Antoan Grizman i Dimitri Paje nisu pogodili mrežu.

46. minut - Island je izgubljen, a selektor Lars Lagerbek je izvršio dvije izmjene - ušli su Finbogason i Ingason umjesto Bođvarsona i Arnasona.

Poluvrijeme na Sen Deniju. Francuzi će na megdan Njemačkoj u polufinalu. Taj meč će se igrati u četvrtak na marsejskom Velodromu.

45. minut - Islandu se sprema katastrofa, Antoan Grizman je u kontri majstorski prebacio Hanesa Haldorsona za ogromnih 4:0, a time je postao i prvi strijelac Eura sa četiri gola. Odlično mu je asistirao i Olivije Žiru, i to petom.

43. minut - Francuska je završila posao. Dimitri Paje je pogodio sa ivice šesnaesterca za 3:0 i svojim treim golom na Euru praktično zatvorio meč na Sen Deniju.

25. minut - Velika šansa za Island da smanji. "Ribari" su jako opasni nakon auta, a odličnu kombinaciju je umalo u gol pretvodio Jon Dađi Bođvarson.

20. minut - Već je 2:0 - sada se upisao Pogba glavom poslije kornera! Islandska bajka na Euru se izgleda polako završava, Francuska ima ogromnu prednost.

12. minut - Francuska je povela! Strijelac je Žiru, koji je pogodio poslije asistencije Matuidija. Ovo je prvi gol Francuza u prvom poluvremenu na ovom Euru.

Ostaje dilema - napadač Francuske je možda i bio u ofsajdu...

9. minut - sada pokušaj Bjarnasona, ali pored gola.

6. minut - prva opasnost i pred golom Islanda. Pogba i Paje su razmijenili nekoliko pasova, a as Vest Hema šutirao sa 20 metara po sredini.

3. minut - pokušao je Gilfi Sigurđson, ali lako za Ljorisa.

Meč na "Stad de Fransu" je počeo.

Francuska i Island - jedan od favorita i najveća senzacija do sada - čine posljednji četvrtfinalni par na Euru.

Pobjednik će u četvrtak igrati sa Njemačkom na marsejskom "Velodromu", a ko je bliži duelu sa "elfom"?

Nema dileme da su "trikolori" u prednosti, ali "ribari" su do sada svaki put pobili prognoze...

Didije Dešan je umjesto suspendovanih Admila Ramija i N'Goloa Kantea šansu dao Samuelu Umtitiju i Musi Sisokou, a ostalo je sve očekivano - napad predvode Antoan Grizman i Olivije Žiru.

Islanđani su, s druge strane, lansirali ono najbolje što imaju u nadi da mogu do još jedne senzacije.