Frenklin osvojila peto zlato i ušla u istoriju, novi rekordi za Meilutite i Ledecki

Frenklin je, tako, izjednačila rekord po broju osvojenih zlatnih medalja na šampionatima svijeta.
53 pregleda 0 komentar(a)
Misi Frenklin, Foto: Beta AP
Ažurirano: 03.08.2013. 17:31h

Pobjedom na 200 metara slobodnim stilom na Svjetskom prvenstvu u Barseloni, Američka plivačica Misi Frenklin je osvojila peto najsjajnije odličje.

Trku je završila u vremenu od dva minuta i 4,76 sekundi, što je i novi rekord šampionata.

Amerikanka se izjednačila sa Trejsi Kaulkins iz SAD i Libi Triket iz Australije koje su jedine do sada uspjele da pobjede po pet puta u ženskoj konkurenciji na svjetskim prvenstvima.

Kaulkins je pet zlatnih medalja osvojila na Svjetskom prvenstvu u Berlinu 1978. godine, a Triket u Melburnu 2007. godine.

Frenklin je na šampionatu u Barseloni do sada osvojila zlato na 100 metara leđno, 200 metara slobodnim stilom i u dvije štafete - četiri puta 100 i četiri puta 200 metara slobodnim stilom.

Litvanska plivačica Ruta Meilutite oborila je danas svjetski rekord na 50 metara prsno.

Šesnaestogodišnja Litvanka je stazu u polufinalnoj trci preplivala za 29,48 sekundi, što je za 30 stotinki bolje od prethodnog rekorda koji je bio aktuelan tek nekoliko sati.

Naime, Ruskinja Julija Efimova je ranije danas u kvalifikacijama oborila svjetski rekord, ali je u polufinalu, ipak, plivala sporije (29,88).

Ovo je drugi svjetski rekord koji je Meilitute postavila u Barseloni, pošto je prethodno bila najbrža i na 100 metara prsno.

Finalna trka na 50 metara prsno na programu je sutra, posljednjeg dana šampionata.

Amerikanka Kejti Ledecki osvojila je zlatnu medalju na 800 metara slobodnim stilom, oborivši svjetski rekord.

Ledecki je trku preplivala za osam minuta, 13 sekundi i 86 stotinki i na taj način oborila rekord Rebeke Adlington (8:14,10), koji je Britanka postavila na Olimpijskim igrama u Pekingu 2008. godine.

Šesnaestogodišnjoj Amerikanki ovo je na prvenstvu u Barseloni treća zlatna medalja, pošto je bila najbolja i na 400 i 1.500 metara slobodnim stilom.

Srebrnu medalju osvojila je dosadašnja vlasnica rekorda šampionata, Lote Fris iz Danske (8:16,32), dok je do bronzane medalje doplivala Loren Bojl sa Novog Zelanda (8:18,58).

Zanimljivo je da je ovakav raspored medalja bio i u trci na 1.500 metara - zlato za Ledecki, srebro za Fris i bronzana medalja za Bojl.

U finalu na 200 metara slobodno, Australijanka Belinda Hoking je osvojila srebrnu medalju, dok je bronzana pripala Hilari Kaldvel iz Kanade.

Brazilac Cezar Sielo Filjo osvojio je zlatnu medalju na 50 metara slobodnim stilom.

Filjo, kojem je ovo treća uzastopna medalja u ovoj disciplini na svjetskim šampionatima, preplivao je stazu za 21,32 sekunde.

Srebrnu medalju osvojio je Vladimir Morozov iz Rusije (21,47), a bronzanu Džordž Bovel iz Trinidada i Tobaga (21,51).

Francuz Floran Manadu, olimpijski prvak iz Londona, trku je završio na petoj poziciji.

Danska plivačica Žanet Otesen Grej osvojila je zlato na 50 metara delfin stilom, a stazu je preplivala za 25,24 sekunde.

Srebrnu medalju osvojila je Lu Jing iz Kine (25,42), dok je bronzana medalja pripala Holanđanki Ronomi Kromoviđojo (25,53).

Južnoafrički plivač Čad Le Kros osvojio je danas zlatnu medalju na 100 metara delfin stilom.

Le Kros, koji je osvojio zlato i na 200 metara delfin stilom u Barseloni, trku je završio za 51,06 sekundi.

Srebrnu medalju osvojio je Laslo Čeh iz Mađarske (51,45), a bronzu Poljak Konrad Černijak (51,46).