Hamilton pobjednik VN Kine

Fetel je na kraju završio drugi, a treći je bio njegov timski kolega iz Red Bula Mark Veber, koji je trku počeo čak na 18. mjestu, pa je uz Hamiltona junak dana.
75 pregleda 0 komentar(a)
Luis Hamilton, Foto: Beta AP
Ažurirano: 17.04.2011. 09:21h

Luis Hamilton uspio je, barem na kratko, da zaustavi dominaciju Sebastijana Fetela – vozač Meklarena je pet krugova prije kraja pretekao aktuelnog šampiona svijeta, iskoristivši bolju strategiju korišćenja guma, za trijumf na Velikoj nagradi Kine.

Hamilton je 56 krugova, odnosno ukupno 305,066 km na stazi pored Šangaja, prešao u vremenu od 1:36:58.226 sata, vozeći prosječno 188.758km/h.

To je njegova 15. pobjeda u karijeri, prva od 29. avgusta 2010. godine kada je pobijedio na VN Belgije.

"To je bila jedna od najboljih trka koje sam vozio. Osjećam se sjajno jer sam uspio da pobijedim, pošto mi se čini kao da to dugo nisam uradio. Apsolutno sam oduševljen. Ponosan sam i izuzetno zahvalan ekipi. Imam mnogo povjerenja u moj tim. Danas smo imali dobru strategiju, gume su duže trajale, a zaustavljanja u boksu su bila fantastična", rekao je Hamilton.

Hamilton je prevazišao probleme koje je imao sa automobilom prije trke i uspio je da u uzbudljivoj trci pretekne Fetela. Imao je jedno zaustavljanje više od Fetela, zbog čega su mu gume bile svježije, tako da je uspio da pretekne Fetela u samoj završnici.

Britanac je bio blizu toga i da ne završi trku, kada je prije trke otkriveno da mu curi gorivo. Mehaničari Meklarena su velikim naporima uspjeli da otklone kvar, samo nekoliko sekundi prije nego što se zatvorila staza.

Da su propustili posljednji rok za izlazak, Hamilton bi počeo kao posljednji, a ne kao treći. Mehaničari su, međutim, poslali vozača na probni krug samo minut prije isteka vremena, i to bez pokrivenog motora, koji je na kraju zašarafljen na stazi.

„Nijesam imao baš najbolji start trke, našao sam se na prljavoj strani staze, zbog čega su me pretekli na početku. Međutim, nijesam se predavao, trudio sam se da što bolje sačuvam gume. Onda se dogodilo ona situacija u boksu, kada je Baton stao na moje mjesto. Vidi se da moj boks privlači i moje protivnike...U svakom slučaju, uspjeli smo da prebrodimo taj neočekivani problem, a u finišu smo mogli bolje na planu strategije. Vidio sam da se Luis približava i shvatio da nema svrhe da se borim, jer je već pronašao način da me obiđe. Izvući ćemo pouke iz ove trke““, pomalo razočaran je bio Fetel.

Fetel, tako, nije uspio da postane prvi vozač od 2004. godine i ere Mihaela Šumahera koji je pobijedio u prve tri trke sezone.

Dženson Baton iz Meklarena stigao je četvrti, ispred Nika Rozberga u Mercedesu i Ferarijevog Felipea Mase. Sedmi je bio Fernando Alonso (Ferari), osmi Mihael Šumaher iz Mercedesa, Vitalij Petrov iz Renoa osvojio je nova dva boda, dok je posljednji bod pripao Kamuiju Kobajašiju iz Zaubera.

Ovogodišnji šampionat Formule 1 nastavlja se 8. maja Velikom nagradom Turske.