Hamilton vodio od početka do kraja trke u Japanu, stigao na korak od odbrane titule

85 pregleda 1 komentar(a)
Luis Hamilton, Foto: Reuters
Ažurirano: 07.10.2018. 07:32h

Vozač Mercedesa Luis Hamilton pobijedio je danas u trci Formule 1 za Veliku nagradu Japana i došao na korak od odbrane šampionske titule.

Hamilton je ostvario 71. pobjedu u karijeri, devetu u sezoni, a šestu u posljednjih sedam trka.

Aktuelni svjetski prvak je krenuo sa svoje 80. pol pozicije, vodio je od početka do kraja i napravio veliki korak ka osvajanju pete šampionske titule.

On bi u narednoj trci mogao da osvoji titulu ako pobijedi, a njegov konkurent Sebastijan Fetel iz Ferarija ne osvoji drugo mjesto.

Drugo mjesto zauzeo je Valteri Botas iz Mercedesa, a treći je bio vozač Red Bula Maks Verstapen.

Njegov klupski kolega Danijel Rikardo zauzeo je četvrto mjesto, peti je bio Kimi Raikonen iz Ferarija, a šesti Sebastijan Fetel. Bodove su još osvojili Serhio Peres iz Fors Indije, Roman Grožan iz Hasa, Esteban Okon iz Fors Indije i Karlos Sainc iz Renoa.

Hamilton je dobro startovao sa pol pozicije, zadržao je prvo mjesto ispred klupskog kolege Botasa, a iza njih vozili su Verstapen i Raikonen. Dobro je krenuo i Fetel i sa osmog mjesta popeo se na peto. U drugom krugu Verstapen je u pokušaju da odbrani poziciju izgurao Raikonena sa staze, vozač Ferarija pao je na peto mjesto, a Fetel se popeo na četvrto.

U međuvremenu došlo je do kontakta Leklera i Magnusena, djelići oba bolida su se razletjeli po stazi, zbog čega je izašlo vozilo bezbjednosti. Zbog incidenta sa početka, sudije su Verstapena kaznile sa pet sekundi, a trka je nastavljena u sedmom krugu, vodio je Hamilton, ispred Botasa, Verstapena, Fetela, Raikonena, Grožana i Gaslija. Rikardo je napredovao za pet pozicija i popeo se na 10.

U osmom krugu došlo je do kontakta Red Bula i Ferarija. Fetel je pokušao da obiđe Verstapena, Holanđanin se dobro odbranio, četvorostruki svjetski šampion se okrenuo na stazi i pao na pretposlednje 19. mesto ispred Magnusena, koji je ubrzo završio trku.

Hamilton je do 13. kruga stekao 2,2 sekunde prednosti, ali se u tim trenucima požalio na motor, Rikardo je dobrom vožnjom stigao do šestog mjesta, a Fetel se popeo na 17.

Na bolid se požalio i Raikonen pa je otišao u boks, a na stazu se vratio kao deveti. On je ubrzo vratio dvije pozicije, a odmah je reagovao Red Bul i pozvao Verstapena u boks, a Holanđanin je uspio da se vrati na stazu ispred Finca iako je obavio kaznu od pet sekundi.

U 23. krugu aktuelni svjetski prvak imao je na čelu 5,5 sekundi prednosti. Krug kasnije Botas i Rikardo su otišli na zamjenu guma, vozač Mercedesa vratio se na drugo mjesto, a Rikardo iza Verstapena, na četvrto.

Poslije njih u boks je otišao i Hamilton i zadržao je prvo mjesto, ali su ubrzo ponovo požalio na probleme sa bolidom. Fetel je u 27. krugu otišao na zamjenu guma i vratio se iza Okona na 16. mjesto.

Grožan je u 30. krugu otišao u boks i vratio se ispred Peresa na svoju poziciju, na šestu, a iza njih vozio je Fetel.

Hamilton je 15 krugova prije kraja imao 4,5 sekundi prednosti, a tada je putem radija pitao svog trkačkog inženjera da li je otišao na pauzu, pošto mu neko vrijeme nije saopštio nikakve novosti.

Lekler je u 40. krugu parkirao bolid pored staze, pošto je prijavilo da se "nešto slomilo" i bilo je na stazi virtuelno vozilo bezbjednosti. U Mercedesu su se pripremali da pozovu Botasa u boks, pošto je Verstapen smanjio zaostatak, ali su odustali pošto je ubrzo trka nastavljena.

Verstapen se primakao Botasu i pritiskao ga, ali je vozač Mercedesa iskoristio jačinu svog bolida i odbranio drugo mjesto.

Naredna trka u šampionatu na programu je 21. oktobra za Veliku nagradu SAD u Ostinu u Teksasu.