Horhe Lorenco, Foto: Reuters
Ažurirano: 16.08.2015. 13:30h

Na najbolji način je zaokružio trodnevnu dominaciju, računajući i kvalifikacije i pol poziciju - vozač Jamahe Horhe Lorenco je trijumfovao u Brnu, na trci Moto GP šampionata za Veliku nagradu Češke, u 11. trci sezone u kraljevskoj klasi.

Španac je pobijedio u vremenu od 42:53.042 minuta.

Majorčanin je trku završio ispred Marka Markesa na Repsol Hondi (sa skoro četiri i po sekunde zaostatka) i Valentina Rosija, takođe vozača Jamahe, koji je za pobjednikom zaostao više od 10 sekundi.

Lorenco je u Brnu bio nezaustavljiv. Na startu trke je uspio da zadrži prvu poziciju ispred Markesa i Bredlija Smita na Jamahi ekipe Teh 3 i brzo se odvoji. Branilac titule Markes je samo nekoliko krugova uspio da održi korak za Lorencom.

Rosi je, s druge strane, loše startovao i izgubio je dvije pozicije – od Smita i Andree Dovicioza na Dukatiju, ali je vrlo brzo uspio da se nađe ispred Smita, pa se probio na četvrto mjesto.

‘Doktor’ je potom čekao svoju šansu da pretekne sunarodnika, što je i uspio u drugom krugu za konačno treće mjesto.

"Loše sam startovao, nijesam uspio da držim korak za Lorencom i Markesom. Ovo je bila jedna od mojih najgorih trka", rekao je razočarani Valentino Rosi.

Lorenco je stigao do pet pobjede u sezoni, a 59. u karijeri. Ujedno se izjednačio na vrhu generalnog poretka sa Rosijem.

Zapravo, i pored istog broja bodova (211), Lorenco je prvi jer ima dvije pobjede više od italijanskog motocikliste. Markes je treći sa 159 bodova.

"Borimo se protiv istorije, jer kažu da onaj ko vodi nakon VN Njemačke (vožena 12. jula, prije dvije trke, prima.a.), trijumfuje i na kraju. Imati isti broj bodova sa Rosijem znači da krećemo od nule. Biće trka u kojima će Rosi biti ispred mene, ali kako je trenutno osjećam na mom motoru, imamo mogućnost da svaku trku završimo na podijumu. Očekuje nas prelijepa i duga borba", rekao je Lorenco.

Ovogodišnji Moto GP šampionat se nastavlja 30. avgusta trkom za Veliku nagradu Britanije na stazi “Silverston”.