Ivana Šunjević osvojila srebro u Nanđingu!

Posljednjeg dana takmičenja u džudou, djevojka koja je nedavno proslavila tek 17 godina je u mješovitom timu stigla do odličja
Ažurirano: 21.08.2014. 17:59h

Ivana Šunjević se iz kineskog Nanđinga u Crnu Goru vraća sa srebrnom medaljom sa Olimpijskih igara mladih!

Posljednjeg dana takmičenja u džudou, djevojka koja je nedavno proslavila tek 17 godina je u mješovitom timu, koji je izabrao Holanđanin Anton Hesink, olimpijski šampion iz 1964. i dvostruki svjetski prvak, stigla do finala, a malo je nedostajalo da uzme i zlato.

Podgorička džudistkinja se na postolje popela u društvu sa Brazilkom Lajanom Kolman (zlatna u kategoriji do 52 kilograma), Ruskinjom Anastasijom Turčevom (bronzana do 44 kg), Ju-Đjun iz Kineskog Tajpeha (do 78), te Srbinom Nemanjom Majdovom (do 81), Bjelorusom Dmitrijem Minkovom (do 66) i Seunghvanom Rjuom iz Južne Koreje (do 66).

Šunjević je u osmini finala iponom nakon 31 sekunde pobijedila Fatim Fofanu iz Obale Slonovače (tim izabrao Gruzijac Šota Čočišvili, zlatni na OI u Minhenu 1972), a potom je na isti način savladala Nokutulu Bandu iz Zambije iz ekipe koju je selektirao Belgijanac Robert van de Vale, prvak u Moskvi 1980. i finalista u Seulu 1988.

U polufinalu je izgubila od Ukrajinke Julije Drozdove, koju je savladala tri dana ranije u kategoriji do 63 kilograma, ali je njena ekipa bila bolja od tima koji je izabrao David Duile, olimpijski šampion iz Atlante 1996. i Sidneja 2000.

U finalu je rival bio tim Francuza Žan-Lika Ruža, nekadašnjeg prvaka svijeta, a sada generalnog sekretara Međunarodne džudo federacije.

Pri vođstvu svog tima od 2:1, 17-godišnja Crnogorka je bila na pragu pobjede protiv Lize Mulenberg, jer je imala juko prednosti, ali je sekundu prije kraja dozvolila Holanđanki da iponom stigne do trijumfa.

Borci tima Ruž su u naredna dva meča na isti način stigli do trijumfa i prigrabili zlatne medalje.

U mješovitom timskom takmičenju je učestvovao i Arso Milić, ali su Ružovi izabranici sa 5:2 nadvisili njegov tim, koji je nazvan Kano, po osnivaču džuda Đigorou Kanu.

Milić je, baš, kao i u kategoriji do 81 kilogram, poražen od svemogućeg Rusa Mihaila Igolnjikova, kojem je za ipon trebalo minut i 47 sekundi.

Igoljnjikov je definitivno pokazao da će biti nova velika zvijezda svjetskog džudoa, jer je u individualnom i timskom nastupu ostvario svih osam pobjeda, a iponom nije savladao samo Tamazija Kirakozašvilija u obračunu za zlato prije četiri dana!

Mješoviti timovi su, inače, “debitovali” na prvim Olimpijskim igrama mladih, prije četiri godine u Singapuru.

Međunarodna džudo federacija razmatra da ih uvede i na druga takmičenja...