Iz arhiva država Turske i Crne Gore

Manifestacija će se od osmog do 12. maja održavati pod sloganom “Čuvajmo arhive”
106 pregleda 0 komentar(a)
Nedjelja arhiva, Foto: Svetlana Mandić
Nedjelja arhiva, Foto: Svetlana Mandić
Ažurirano: 10.05.2017. 07:40h

Izložbom dokumenata “Tursko-crnogorski odnosi u XIX vijeku i prvoj polovini XX vijeka u arhivskim dokumentima Turske i Crne Gore” u Nikšiću su započete aktivnosti koje će biti realizovane u sklopu manifestacije “Nedjelja arhiva ” u periodu od 8. do 12. maja pod sloganom “Čuvajmo arhive”.

“Na ovaj način želimo da skrenemo pažnju na značaj djelatnosti kojom se bavimo i na značaj arhivske građe kao izuzetnog kulturnog dobra”, kazao je Stevan Radunović, direktor Državnog arhiva Crne Gore.

Na izložbi, koja je organizovana u nikšićkim galerijama “Nikola I” i “Ilija Šobajić”, i koja je prema riječima Radunovića nastala na inicijativu ambasadora Turske Serhata Galipa, pored izbora dokumenata iz Osmanskog arhiva u Istanbulu i Vojnog arhiva Republike Turske, nalaze se i dokumenta iz Državnog arhiva Crne Gore akoja se odnose na izvještaje Mitra Bakića, crnogorskog diplomatskog predstavnika u Carigradu, koja je krajem XIX i početkom XX vijeka slao crnogorskom ministru inostranih poslova.

“Zahvaljujući uspostavljenoj saradnji sa arhivima iz Turske uspjeli smo da dobijemo prvo informaciju o srhivskoj građi a onda i kopije i značajne količine arhivskih dokumenata. Radi se o 20,5 hiljada dokumenata ili nešto preko 30 hiljada stranica. Tu građu smo dobili na korišćenje i nadam se da će biti od koristi onima koji budu željeli da je koriste”, kazao je Radunović.

Doc. dr Džihan Ozdemir, direktor turskog kulturnog centra “Yunus Emre“, kazao je da izložba predstavlja dio arhivske građe koja se tiče odnosa i prepiski sultana Abdulhamida i kralja Nikole I, kao i prepiske osmanlijskog carstva i kraljevine Crne Gore.

“Za istražiivanje istorijskih odnosa bitan segment je da istraživači i naučni radnici proučavju arhiv država Crne Gore i Turske. Ako to ne budemo radili i izučavali naše arhive imaćemo emotivnu istoriju, a ne onu realnu koja se dešavala u našim odnosima”, kazao je Ozdemir.

Otvarajući izložbu potpredsjednica Opštine Sonja Nikčević kazala je da je važno znati činjenice i u duhu fakata postaviti jasan pristup onome što je bilo u prošlosti da bi se mogli opredijeliti na vrlo precizan i jasan način za ono što je izgradnja odnosa u budućnosti. Kazala je da će i u narednom periodu biti organizovani događaji zajedno sa turskim kulturnim centrom.

Organizator manifestacije je Državni arhiv Crne Gore, Arhivski odsjek Nikšić, a u okviru Programa podrške razvoju kulture.

Bonus video: