Izložba Nikole Markovića u Beču: O fenomenima djetinjstva

Moja likovna priča će ovom prilikom uglavnom biti fokusirana na univerzalne simbole djetinjstva
373 pregleda 1 komentar(a)
Nikola Marković, Foto: Privatna arhiva
Nikola Marković, Foto: Privatna arhiva
Ažurirano: 26.04.2017. 17:28h

Nikola Marković, crnogorski slikar, arhitekta i dizajner, početkom maja predstaviće se u renomiranoj Galeriji “Pool 7” u Beču. Izložba pod nazivom “Essentia” spaja tri izraza, tri posebne poetike, tako da će likovna publika biti u prilici da pored Markovićevog rada, upozna i stvaralaštvo umjetnica Aleksandre Eraković Pavlićević i Juko Šikave.

O predstojećoj izložbi, saradnji sa poznatim umjetnicama, o izazovima u svestranom i uspješnom radu, Nikola Marković govori za “Vijesti”.

“Prije svega želim da naglasim da mi je posebna čast što ću izlagati sa dvije izuzetne umjetnice od kojih jedna ima prestižne međunarodne reference i čiji se radovi već nalaze u stalnim postavkama nekih od navećih muzeja savremene umjetnosti danas. Druga koleginica je i pored svojih izuzetnih priznanja, ostvarenja i u naučnom i u pedagoškom aspektu svoga rada, umjetnica čije vrijeme otkrivanja i razvoja zasigurno dolazi uskoro preko Evrope i do naših prostora. Pošto sam i ovim putem govorio o mojoj uvaženoj koleginici Aleksandri Eraković Pavlićević iskoristio bi priliku da najavim i njenu samostalnu izložbu koja će ove godine biti održana na izuzetnom istorijskom lokalitetu risanskih Rimskih mozaika i samo ću reći da postavka koju priprema, na jedan do sada (kod nas) neviđen način korespondira sa tim arheološkim tragovima i daje im sasvim novo svjetlo čitanja i posmatranja. Njen doktorat je na jednom od najprestižnijih univerziteta u Beču i upravo je na fonu takvih istraživanja kojima se umnogome može otvoriti novo i drugačije polje sagledavanja istorijskih vrijednosti kulturnih dobara i artefakata starog svijeta, oduvjek prisutnih a tako često zaboravljanih u našoj kulturi.

Moja likovna priča će ovom prilikom uglavnom biti fokusirana na pojedine citate radova na temu univerzalnih simbola djetinjstva i neonatologije kroz neke od najnovijih instalacija koje radim i u okviru priprema za retrospektivnu izložbu. Na njoj će po prvi put moći da se vidi jasno zaokružena cjelina mog tri decenije oblikovanog rada i stvaranja na fonu djetinjstva i svih njegovih razvojnih aspekata, znakova i simbola kojim se fenomenološki ispostavlja u životima svakog od nas.”

Kako je došlo do saradnje sa umjetnicima koji će se ovom prilikom izlagati sa Vama. To su Aleksandra Eraković Pavlićević i Juko Šikava. Koliko su vam i na koji način bliski njihovi umjetnički rukopisi?

“Do saradnje je došlo putem kontakta sa uvaženim galeristom i austrijskim ekspertom za savremenu umjetnost gospodinom Kurt Neholdom koji rukovodi umjetničkim programom galerije 'Pool 7'. Rukopis mojih koleginica je izuzetno senzitivan i esencijalno posvećen onim veoma istančanim aspektima duhovnog i emotivnog bitisanja čovjeka, tako da se taj senzibilitet iako uglavnom apstraktan i nenaglašeno figurativan odlično uklapa sa takvim i sličnim strukturama koje daje neonatološki aspekt djetinjeg života i njegovih vrijednosti. Želim istaći i konceptualne i metafizičke vrijednosti aktuelnih i prisutnih poruka video radova pomenute recentne i priznate japanske umjetnice Išikave koji se odlično uklapaju u temu 'Essentia' kojom je i definisan koncept ove naše postavke. Zahvaljujući posebnim prostornim mogućnostima imam izuzetnu čast da će čitav jedan sprat galerije biti predstavljen sa mojom samostalnom postavkom uz aktiviran prostor i samog stepeništa u kontekstu upotrebljive podloge za prezentaciju video radova.”

Na izložbi u Beču biće predstavljena i art monografija posvećena Vašem radu. Stvaranje jedne takve publikacije je kompleksan i zahtjevan rad. Koliko je jednostavno izdvojiti određene priče, određene radove kako bi dobili zaokruženu cjelinu koja će Vas predstavljati?

“To ste sjajno uočili i nekako naslutili svojim pitanjem jer se često to nama autorima javlja kao najteže pitanje. Pogotovo što kod ovakvih projekata morate voditi računa o mnogo pojedinosti koje se tiču transporta, opreme i dostupnosti određenih radova koji ključno mogu zaokružiti ili naslutiti koncept koji svojom postavkom i idejom izražavate ili istražujete. A kada je riječ o izdanjima kataloga i knjiga monografskog karaktera onda je to uvijek pitanje koncepta i sadržaja i tu je priprema najteži i najobimniji dio posla koji često oduzima i po godinu dana za jednu ozbiljno urađenu publikaciju čak i manjeg obima. U vezi sa radom na ovoj mojoj art monografiji, izdanje je na engleskom jeziku želim i da se posebno zahvalim mojoj dragoj koleginici Danijeli Popović kao i čitavom timu štamparije 'Studio Mouse' koji su zaista predano i profesionalno odradili čitav posao u izuzetno kratkom roku i na pravi način.”

U najavi je i snimanje dokumentarnog filma o Vašem impozantnom stvaralačkom opusu. Možete li nam nešto više reći o ovom projektu?

“O filmu samo mogu reći da jedna sjajna ekipa sa internacionalnim iskustvom predano radi uz moju skromnu pomoć na tom zahtjevnom projektu i da ću vise informacija moći dati tek kada se konkretizuju određene stvari koje se sada još uvijek formalno rješavaju.”

Moja želja je velika retrospektiva u Crnoj Gori

“Moja velika želja je da se prvo našoj crnogorskoj publici i svim onima koji predano prate moj rad sve ove godine što prije predstavim velikom retrospektivnom izložbom na kojoj će sigurno moći da se prvi put u Crnoj Gori vidi izuzetno velika paleta mogućnosti samog crteža kako u domenu umjetničke prakse tako i u njegovom aktuelnom izrazu u savremenoj umjetnosti i novim tehnologijama. Za tu postavku je pripremljeno ili je u pripremi preko 400 radova, instalacija, objekata, i posebno pripremljenih prostora u kojima će se i sami crteži moći doživjeti na jedan potpuno drugačiji način.”

Bonus video: