Iznenađenje u Fortalezi: Kostarika razbila Urugvaj

Kostarikanci u drugom poluvremenu nadigrali tim Oskara Tabaresa koji bez asa Liverpula izgleda nema klasu za velike domete
Kostarika, Mundijal, Foto: Reuters
Ažurirano: 14.06.2014. 21:22h

Prva prava senzacija na Mundijalu viđena je u Fortalezi, u režiji Kostarike koja je pobjedom nad Urugvajom (3:1) već na startu u grupi D, u kojoj su još Engleska i Italija , zakomplikovala stvari.

„Urusi” izgleda bez Luisa Suaresa nisu ekipa od koje može da se očekuje vrhunski fudbal, pa je Kostarika, iako je bila u minusu na poluvremenu, u nastavku sastavu Oskara Tabaresa održala fudbalski čas.

Napadač Olimpijakosa Džoel Kempbel je izjednačio, Oskar Duarte je preokrenuo, a da je meč riješen postalo je jasno kada je Marko Urena u 84. minutu matirao Fernanda Musleru.

Tako je pogodak Edinsona Kavanija iz penala u prvom poluvremenu prelako neutralisan...

I to je bilo to, Suares je na klupi samo mogao da se hvata za glavu (iako se zagrijavao, Tabares mu nije dao šansu), a to znači da je vjerovatno pitanje da li će moći i da zaigra poslije povrede protiv Engleza i Italijana u naredne dvije utakmice u grupi.

"Nije bio spreman. Nismo smjeli da rizikujemo", rekao je Tabares i nastavio:

"Nakon svega, Kostarika je bila bolja i zaslužila je tri boda. Put do osmine finala je sada teži, ali nećemo se predati", istakao je selektor Urugvaja.

Vrhunac nervoze Urugvajaca viđena je u 94. minutu kada je Maksi Pereira dobio crveni karton zbog udaranja protivnika.

Ima nešto i u tradiciji, a ona govori da Urugvaj nije pobijedio prvi meč na Mundijalu još od 1970. godine i trijumfa nad Izraleom.

Kostarikanci su, s druge strane, prvi put u svojoj istoriji na svjetskim prvenstvima dali tri gola. A, Kempbel, koji je tokom klupske sezone znao da se poigra s Mančester junajtedom u dresu Olimpijakosa, postao je drugi igrač Kostarike u istoriji koji je na jednom meču Mundijala dao gol i asistirao. Prije njega je to uradio Ronald Gomes protiv Kine 2002.

„Izgleda da će ovo biti jedno od najinteresantnijih svjetskih prvenstava u istoriji. S optimizmom gledamo naprijed”, napisao je BBC nakon utakmice u Fortalezi.

I, zaista, počelo je spektakularno.

Nakon što je Holandija deklasirala Španiju prije dvije noći (iznenađenje je samo način na koji su „lale” to uradile), Kostarikanci su dokazali da se fudbal igra svugdje...

"Ponosan sam na moj tim. Bilo bi tako i da smo izgubili, jer smo imali pristup kakav sam želio. Gubili smo, ali i tada ostali mirni. Zato smo nagrađeni golovima i trijumfom u drugom poluvremenu", kazao je selektor Kostarike Horhe Luis Pinto.