Kako se vodila istraga protiv Sanadera

“Neprestano 'čistimo' svoje redove i u tome se nećemo nikada umoriti"
208 pregleda 4 komentar(a)
Ažurirano: 26.11.2012. 21:28h

Korupciju i kriminal ne može otkrivati onaj koji je i sam korumpiran, pa je Ministarstvo unutarnjih poslova izrazito osjetljivo na postojanje korupcije u vlastitim redovima", izjavio je za "Vijesti" Krešimir Sikavica, načelnik policijskog Odsjeka za privredni kriminal i korupciju, inače dijela uskočke policije.

“Neprestano 'čistimo' svoje redove i u tome se nećemo nikada umoriti, jer to neposredno utiče na rezultate našeg rada i povjerenje građana. Niko nije izuzet od nadzora i kontrole bez obzira na mjesto u hijerarhiji MUP-a", tvrdi Sikavica, koji je pod palicom USKOK-a vodio neke od akcija u javnosti prepoznatih kao napor Hrvatske Vlade da se obračuna sa kriminalom i korupcijom u vrhu države.

Na pitanje sa kakvim izazovima se uskočka policija suočavala u tim istragama i kako se borila sa pokušajima političke opstrukcije, on kaže da posao koji obavlja, sem zakonskih obaveza, podrazumijeva i predanost, profesionalizam i nepobitno postojanje osobnog integriteta, što garantuje imunitet od bilo kakvih uticaja na zakonito obavljanje posla”.

Neprestano 'čistimo' svoje redove i u tome se nećemo nikada umoriti, jer to neposredno utiče na rezultate našeg rada i povjerenje građana. Niko nije izuzet od nadzora i kontrole bez obzira na mjesto u hijerarhiji MUP-a

Na pitanje koliko je za otkrivanje korupcije i organizovanog kriminala na visokom nivou važna politička volja i kako se ona manifestuje, sagovornik navodi da je za to najprije potrebna visoka opremljenost i osposobljenost policije.

“Ukoliko postoje te pretpostavke, uz visoku razinu angažovanosti, rezultat ne smije izostati”, dodao je on.

"Gospodar" postupka je, podsjeća policijski zvaničnik, državni tužilac, a policija je zajedno sa drugim tijelima, poput Carinske uprave, Poreske uprave, Državnog inspektorata i drugih, jedna od agencija za sprovođenje zakona.

Rukovodilac odjeljenja za korupciju navodi da se finansijske istrage sprovode paralelno sa kriminalističkim, jer se u trenutku, kada se podnosi krivična prijava, već mora raspolagati cjelokupnom informacijom o tome šta osumnjičeni posjeduje.

"Sveukupnu imovinu počinitelja kaznenih djela, koja je interesantna tijelima kaznenog progona, možemo razvrstati u nekoliko kategorija: novac, vrednosni papiri, pokretna imovina, nekretnine, uključujući naravno i imovinu u inostranstvu. Kvalitetnu finansijsku istragu policija ne može obaviti sama, pa te podatke pribavlja u drugim tijelima državne uprave - Ministarstvom finansija (Poreska uprava, Uprava carina, Finansijski inspektorat, Uprava za sprečavanje pranja novca), Središnjem klirinškom depozitarnom društvu...

Sudija Sanaderu: Mladi zbog vas misle da se kršenjem zakona može doći do cilja >>>

Uredima za katastar i geodetske poslove, Hrvatskoj agenciji za nadzor financijskih usluga, Bankama, Registrima brodova, Registrima zrakoplova, kao i drugim javno dostupnim bazama podataka. Osnovna poenta je u tome da se prilikom podnošenja kaznene prijave nadležnom državnom tužilaštvu podastru i podaci o imovini počinitelja kaznenog djela, a u cilju najprije njenog zamrzavanja, a kasnije i njenog konačnog trajnog oduzimanja od počinitelja temeljem odluke suda", navodi policijski zvaničnik.

On dodaje da se zapljenom celokupne nezakonite koristi šalje poruka društvu da se "kriminal neće i ne smije isplatiti".

Provjerava se cjelokupna imovina počinilaca kaznenih djela: novac, vrednosni papiri, pokretna imovina, nekretnine, uključujući i inostranstvo. Kvalitetnu finansijsku istragu policija ne može obaviti bez porezne i carinske uprave, Uprave za sprečavanje pranja novca, suda, banaka, registrima brodova, aviona

"Kao primjer uspješne policijske saradnje u regionu, istaknuta je i saradnja sa Slovenijom, Srbijom, Bosnom i Hercegovinom, te Crnom Gorom, koja se odvijala tijekom nekoliko opsežnih kriminalističkih istraživanja, sprovedenih nad pripadnicima organizovanih kriminalnih grupa koji su počinili više kaznenih djela u vezi s krijumčarenjem osoba, droge, falsifikovanja isprava, teškog ubistva i pranja novca".

Šef odsjeka za korupciju i organizovani kriminal uskočke policije podsjeća da je ona formirana zbog "provođenja najsloženijih kriminalističkih istraživanja korupcije i organizovanog kriminaliteta i u tom smislu predstavlja pandan USKOK-u kao dijelu Državnog odvjetništva Republike Hrvatske koji se bavi istom problematikom".

"Uspostavom PNUSKOK-a zaokružen je tako sastav tzv. „uskočke vertikale“ koja je utemeljena na specijalističkom pristupu tužilaštva i sudova u procesuiranju predmeta organizovanog kriminala i predmeta s obilježjima korupcije i koju vertikalu čine policija, državno tužilaštvo – USKOK i takozvani uskočki sudovi“, rekao je Sikavica.

Mito istražuju visokoobrazovani

Sikavica kaže da su njegove kolege iz uskočke policije uglavnom visokoobrazovane osobe, ali da su i prošli razna usavršavanja ili policijske treninge. "Oni posjeduju radno iskustvo na poslovima policijskog službenika iz domena rada privrednog kriminaliteta i korupcije prethodno stečeno u nižim ustrojstvenim jedinicama", dodaje on.

Sanader kao i ostali

Upitan da li je njemu i njegovim saradnicima za vrijeme mandata Iva Sanadera na mjestu premijera, zvučalo kao moguće da on bude uhapšen i kakve su probleme imali tokom akcije gdje je predmet obrade bila veoma moćna i uticajna osoba, Sikavica navodi:

"Ako postoje osnove sumnje da je počinjeno kazneno djelo koje se goni po službenoj dužnosti, skladno zakonskim propisima, policija je dužna sprovesti izvide kaznenih djela u koordinaciji sa nadležnim državnim tužilaštvom, bez obzira na ime osobe, njegovu funkciju i u tom smislu ni jedno kriminalističko istraživanje ne bih posebno izdvajao kao specifično.

Ono što moje kolege i mene strukovno zanima, jesu samo različiti načini počinjenja određenog kaznenog djela i novi pojavni oblici i trendovi".

Bonus video: