Kina traži od umjetnika-disidenta da plati ogroman porez

Kineski umjetnik Ai Vejvei, čije je tromjesečno pritvaranje izazvalo buru protesta u svijetu, suočava se sada sa zahtjevom vlasti u Pekingu da plati oko 2,5 miliona dolara na ime zaostalih poreza i drugih dažbina.
0 komentar(a)
Ažurirano: 01.11.2011. 13:14h

Ai Vejvej je izjavio da ga je poreski biro u Pekingu danas obavijestio kako duguje više od 15 miliona juana (2,36 miliona dolara) i da taj iznos ima da uplati najkasnije za 10 dana. Nije navedeno šta će mu se desiti ako ne bude postupio po nalogu.

Prema Aijevim riječima, slično obavještenje, samo na manju sumu, već mu je uručeno u junu.

Ai je rekao da neće ništa platiti dok mu policija ne vrati poslovne knjige koje je konfiskovala prilikom upada u njegovu dizajnersku firmu ove godine, i dok mu se ne dozvole sastanci sa bivšim administratorom i računovodjom u firmi.

"Možemo da platimo, ali prvo treba da vidimo zašto. Ne možemo tek tako da predamo nekakvu sumu novca. To bi bilo neodgovorno prema cijeloj zemlji", rekao je Ai.

Vlasti u Pekingu nisu željele da komentarišu ovaj slučaj. Poreski biro nije odgovarao na telefonske pozive; biro za javnu bezbjednost nije odgovorio na pitanja poslata fasksom.

Ai je ove godine uhapšen i držan u pritvoru bez optužnice 81 dan, što je izazvalo proteste širom svijeta među umjetnicima, borcima za ljudska prava, političarima i liderima Zapada. Policija je takođe upala u Aijev studio i konfiskovala njegove poslovne knjige.

Članovi njegove porodice i pristalice tvrde da je Ai kažnjen zato što je javno govorio protiv komunističkog vođstva Kine i isticao socijalne probleme u zemlji. Prema njihovim riječima, tvrdnje vlasti o neplaćanju poreza samo su dimna zavjesa za prave razloge pritvaranja.

"Poreske izvještaje treba da istražuje poreski biro a ne policija. Policija ne treba da me drži zatvorenog na nepoznatom mjestu 81 dan kako bi istraživala moje poreske obaveze", izjavio je danas Ai.

Pošto je u junu pušten iz pritvora, Ai je dobio obavještenje od poreskog biroa da treba da plati 12 miliona juana odnosno 1,85 milion dolara. Njegova firma se usprotivila, pa je zvanično obaviještena da nije plaćala korporativne poreze čitavu deceniju.

Ai, koji je svoje radove izlagao u Londonu, Njujorku i Berlinu, zaradio je od prodaje velike količine novca. Međutim, on smatra da kineske vlasti zloupotrebljavaju zakon da bi se razračunale s njim.

"Ako hoćete da naudite jednoj osobi, da naudite meni, to je u redu. Ali, kada naudite zakonu, time ste naudili cijeloj zemlji i svima koji u njoj žive", ocijenio je Ai.

Bonus video: