Klice: Bogatstvo vitamina, bjelančevina i enzima

Zovu ih čudo od hrane, a još su ih ljekari u staroj Kini preporučivali kao lijek
2 komentar(a)
klice, Foto: Shutterstock
klice, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 14.04.2013. 11:36h

Spremila sam klice!” reče mi Ljilja neskriveno likujući što me je preduhitrila u ovom poduhvatu. U rano proljeće, kada organizam priželjkuje svježe povrće i voće, a njih još nema, klice izvlačimo kao džoker ili kviska. Dobro nam dođe “infuzija” mlade žive energije, čiste i neopterećene zagađivačima.

Zovu ih čudo od hrane, a još su ih ljekari u staroj Kini preporučivali kao lijek. Proklijalo sjeme sadrži minerale, vitamine (B, E, C, provitamin A), bjelančevine i enzime za varenje masti, bjelančevina i ugljenih hidrata.

Svi najvažniji sastojci zrna u toku klijanja fermentiraju i postaju hrana koja se lako vari. Kada sjeme isklija, njegova hranljiva vrijednost se povećava i do pet puta! Kada nabavljate sjeme za klijanje, potražite ga od poznatih proizvođača, iz organskog uzgoja ili u prodavnicama zdravije hrane.

Sjeme tretirano pesticidima i drugim agensima ne da nije korisno, već može da bude opasno po zdravlje.

Klice nam direktno predaju životnu energiju, jer imaju maksimim vitalnosti i snage koju biljka može da ima

Mrak, toplota i dovoljno, ali ne previše vlage - to su najvažniji elementi. Da približimo proces proizvodnje. Sjeme se stavi u teglu, nalije se vode toliko da je bude duplo više u odnosu na sjeme i ostavi da bubri, prekriveno gazom koja je pričvršćena gumicom.

Posle 5 do 12 sati (zavisno od veličine sjemena - za manje kraće, a za veće sjeme duže), tegla se okrene naopako i voda prospe kroz gazu; tako se sjeme ocijedi.

Tegla bez vode, sa vlažnim sjemenjem se stavi na mirno tamno mjesto. Potrebno je nekoliko puta u toku dana isprati sjeme, tako što se tegla poklopljena gazom stavi pod mlaz vode, malo promućka, ocijedi i ponovno odloži na staro mjesto. Redovno ispiranje je potrebno da bi se održavala vlažnost, ali i da se sjeme ne bi pokvarilo.

Ubrzo mogu da se primijete klice. Vrijeme isklijavanja je uglavnom tri do pet dana, što zavisi od temperature i vlažnosti. Mogu da se jedu čim se pojavi klica. Smatra se da su sjemenke najhranljivije oko 70 sati od početka klijanja. Mogu se jesti same ili koristiti za pripremu raznih jela - u salatama, supama, hljebu, namazima, kolačima i napicima.

Klice se čuvaju 2-3 dana u frižideru (i tu rastu, ali mnogo sporije). Za bolju hranljivost i ljepši izgled, nekoliko sati prije stavljanja u frižider treba ih izložiti sunčevoj svjetlosti. Prije konzumiranja ih isperite vodom.

Osobe kojima je stalno toplo mogu da jedu klice tokom cijele godine. Oni kojima je češće hladno, treba da ostave klice za proljeće i ljeto, kada je organizmu potrebno “hlađenje”.

Klice nam direktno predaju životnu energiju, jer imaju maksimim vitalnosti i snage koju biljka može da ima. Nivo vitamina i enzima je najviši u klicama i to je tajna njihove moći.

www.ordinacijabalans.me

Bonus video: