Književno veče Gorana Samardžića: Razgovor o romanu "Šumski duh"

"Moj otac je Nikšićanin i svake godine dođem ovdje tri – četiri puta, što poslovno što privatno i moj odnos sa Crnom Gorom se razvija u tom smislu što ću vrlo vjerovatno ovdje jednog dana da se preselim i na neki način završim jednu gensku priču", kazao je Samardžić
135 pregleda 0 komentar(a)
Barski ljetopis, Foto: Studio Petović
Barski ljetopis, Foto: Studio Petović
Ažurirano: 19.06.2017. 17:47h

Ponedjeljak, 18. jun na Barskom ljetopisu bio je u znaku književne umjetnosti i na Večernjoj sceni i u okviru Pratećeg programa, saopšteno je iz PR službe Barskog ljetopisa.

"Književni program Večernje scene sinoć je otvoren gostovanjem bosanskohercegovačkog autora, izdavača i knjižara, Gorana Samardžća, koji je na platou ispred Dvorca kralja Nikole u Baru od 21 čas, sa moderatorom Jovanom Nikolaidisom razgovarao o romanu "Šumski duh". Selektorka književnog programa Ljetopisa Mila Čordašević na početku večeri pozdravila je posjetioce i istakla činjenicu da je upravo Goranu Samardžiću pripala čast da njegovo književno veče bude prvo od 20 zakazanih za jubilarni Ljetopis", navodi se u saopštenju.

Pisac se na ovu konstataciju nadovezao, kazavši novinarima da su dolazak u Crnu Goru i gostovanje na 30. izdanju Festivala, važna stvar za njega.

"Moj otac je Nikšićanin i svake godine dođem ovdje tri – četiri puta, što poslovno što privatno i moj odnos sa Crnom Gorom se razvija u tom smislu što ću vrlo vjerovatno ovdje jednog dana da se preselim i na neki način završim jednu gensku priču", kazao je Samardžić.

Kako je veče bilo zamišljeno kao promocija romana "Šumski duh", autor je sa moderatorom razgovarao upravo o temama i idejnim slojevima prisutnim u djelu.

"Ovaj, inače prvi roman Gorana Samardžića ispisuje živ, neposredan prikaz jednog "ćoška" u centru Beograda, sa svim pokušajima “momaka iz kraja” da dokažu svoju snagu i po bilo čemu se uzdignu iznad svog porijekla – konstatovala je kritika. Ispostaviće se da, posebno u kontekstu ratne tematike koja je svojevrsna ovom djelu, pobjeći od porijekla nije izvodljivo. Kako je sam autor na promociji kazao, roman postavlja pitanja: da li smo se od šumskog duha oprostili ili su pak sva vremena inficirana njime, aludirajući na činjenicu da su svi njegovi likovi u ovo romanu bazični, tj. da njihovo ponašanje rijetko prelazi granicu surove instinktivnosti. Autor je, u razgovoru sa moderatorom, insistirao na tome da je, pored svih tematskih aspekata, ovaj roman ipak ljubavni, iako je publika pokušala žanrovski da ga definiše na različite načine", navodi se u saopštenju.

"Šumski duh" je bazno ljubavni roman. Kako nijedna pojava u životu ne može da bude sama po sebi ona – pa ako je ratni roman biće u njemu ljubavi - tako da je on i rat i teme drugarstva, ali sve je to ikebana toj osnovnoj temi, to je ljubav prema djevojci" Roman „Šumski duh“, u izdanju Profila iz Zagreba, nagrađen je godišnjom nagradom Društva pisaca BiH. Ovaj roman se našao u finalu za nagradu Jutarnjeg lista iz Zagreba, kao i u finalnom krugu nagrade Meša Selimović za najbolji roman napisan na području Srbije, Crne Gore, Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Do sad je doživio nekoliko izdanja, a preveden je i objavljen i u Sloveniji i Makedoniji, kao i nekoliko evropskih jezika, i svuda je ostvario znatan uspjeh i kod publike i kritike.

Na ovo književno veče nadovezao se prateći program Javno čitanje sa ličnostima iz Bara, u okviru koga su se publici sinoć od 22:30 časova u bašti lokala "Gvardia" predstavljali Dijana Marojević – profesorica retorike, dikcije i scenskog govora na FDU, Beograd; Milan Vujović, novinar Radio Bara, koji je izdao nekoliko knjiga među kojima i dva romana: Agnostik i Ništa se nije promijenilo.

"Oni su uz prikladnu pratnju muzičara iz orkestra Omera Hodžića čitali omiljenu poeziju. Tako su se sinoć mogli čuti stihovi Crnjanskog, Izeta Sarajlića, Vitomira Nikolića, Đure Jakšića i drugih, ali i brojne anegdote i neposredan razgovor sa publikom. Urednica i producentkinja Pratećeg programa, Vesna Vujošević Labović, naglasila je da suština ovog programa i jeste da se na odabranim lokacijama pristupačnim svima, otvori prostor za dijalog umjetnosti i svih posjetilaca kojima želi da se privuče pažnja interesantno odabranim gostima, dobro koncipiranim programom i prijatnom atmosferom u kojoj se ljudi zbližavaju i bolje upoznaju", zaključuje se u saopštenju.

Bonus video: