Kuci objavio novi roman: Priča koja ruši sve norme

Prema pisanju Džojs Kerol Outs u “New York Timesu”, Kucijev novi roman je “snažno napisan i vodi čitaoca na misteriozan i snovit teren”
145 pregleda 0 komentar(a)
Ažurirano: 29.10.2013. 08:38h

Južnoafrički književni nobelovac Džon Maksvel Kuci nakon pet godina je objavio novu knjigu, enigmatični i fascinantni roman “The Childhood of Jesus” (Isusuovo djetinjstvo), u kojem žonglira činjenicama i fikcijom, što je, prema riječima jednog kritičara, rezultiralo ”fantastičnim i vrlo čudnim djelom”.

Isus Hrist je već vjekovima inspiracija umjetnicima, bez obzira na to jesu li religiozni ili ne, pa ne čudi i to što se navodni sin božji pojavljuje i kao književni lik u brojnim romanima. Među poznatijima su “Posljednje Hristovo iskušenje” grčkog modernog klasika Nikosa Kazancakisa (prema kojem je Martin Skorseze snimio istoimeni kontroverzni film) kao i “Jevanđelje po Isusu Hristu” portugalskog pisca Žozea Saramaga, dobitnika Nobelove nagrade za književnost. U remek-djelu Mihaila Bulgakova, jednom od najvećih romana XX vijeka, “Majstor i Margarita” takođe se pojavljuje Isus kao književni lik.

Sada se Isusom pozabavio još jedan nobelovac, Dž. M. Kuci, koji je ove godine objavio roman “The Childhood of Jesus”, zasluživši odlične kritike širom svijeta. Prema pisanju kolegenice, sjajne spisateljice iz ovogodišnjeg najužeg izbora za Nobela, Džojs Kerol Outs u “New York Timesu”, Kucijev novi roman je “snažno napisan i vodi čitaoca na misteriozan i snovit teren”, te navodi da je Franc Kafka očigledan uzor za tekst koji se bavi potragom za smislom. “The New Republic” novi Kucijev roman opisuje kao njegovo najbizarnije djelo, opisano kao “nepojmljivi metafikcijski vatromet” dok njemački “Der Spiegel” konstatuje da u ovom romanu Kuci “ruši sve norme” i piše “priču o Supermenu”, u kojoj su, na intrigantan način, ukrštene činjenice i fikcija.

Navodni Isus u romanu je petogodišnji dječak po imenu David, kojem je inače omiljeni roman Servantesov “Don Kihot”, koji sa starijim pratiocem Simonom dolazi u izmišljeni grad Novilu, u kojem se govori španski jezik. Riječ je o uznemirujućoj distopiji, koja kroz tok romana postaje sve čudnija, kao i dječak David. On počinje izjavljivati da će kad odraste postati spasilac na plaži, čarobnjak i mađioničar, samouvjereno tvrdi “ja sam istina”, a usvaja ga i jedna nepoznata žena, njegova “nova majka”.

“The Childhood of Jesus” ima otvoren kraj, koji prema pisanju kritičara “Independenta” ostavlja za sobom nedoumicu: da lije čitaocu ponuđeno “alegorijsko remek-djelo ili nešto previše neuhvatljivo da bi zadovoljilo”. U svakom slučaju, čini se da nikome novi Kucijev roman nije bio dosadan, bez obzira na beskonačne mugućnosti tumačenja i autorovo odbijanje da bilo šta objasni.

Dž. M. Kuci (1940) je rođen u Kejptaunu, a svjetsku slavu je zadobio romanom “Iščekujući varvare” koji je objavljen 1980. godine. Predavao je književnost širom svijeta, uključujući i univerzitet u Čikagu, a danas je profesor na univerzitetu Adelaid u Australiji. Dvostruki je dobitnik Bukera (1983. i 1999.), a Nobelovu nagradu dobio je 2003. godine.

Uz Nadin Gordimer (Nobelova nagrada 1991.) smatra se najznačajnijim južnoafričkim piscem našega vremena.

Galerija

Bonus video: