Loset u Santa Katarini do prvijenca

119 pregleda 0 komentar(a)
Nina Loset, Foto: Reuters
Ažurirano: 05.01.2016. 21:46h

Norveška skijašica Nina Loset upisala je prvu pobjedu u Svjetskom kupu - slavila je ubjedljivo u slalomu, u italijanskoj Santa Katerini, sa ukupnim vremenom od 1:57.65 minuta.

Interesantno, 26-godišnja Loset je prošle godine na zagrebačkom osvojila treće mjesto i prvi se put u karijeri popela je na pobjedničko postolje u trci Svjetskog kupa.

Godinu dana poslije, Santa Katerina je "uskočila" kao zamjena umjesto otkazane sljemenske “Sniježne kraljice”, a Nina Loset je dočekala svoj prvi trijumf i postala prva Norvežanka u posljednjih 15 godina, koja je skijala do pobjede u slalomu.

Naime, prije Loset, Norveška je posljednju slalomsku pobjednicu u Svjetskom kupu slavila 2000. godine na mariborskom Pohorju, gdje je najbrža bila Trine Bake.

Druga je bila Čehinja Šarka Strahova sa 1,12 sekundi zaostatka, dok je treće mjesto zauzela Slovakinja Veronika Velez Zuzulova (+1.37), koja se na pobjedničko postolje probila sa 13. mjesta u prvoj vožnji.

Vodeća u poretku slalomašica, Šveđanka Frida Hansdoter (365) zauzela je peto mjesto i prvi put ove sezone ostala bez mjesta na pobjedničkom postolju.

U generalnom poretku vodi Švajcarkinja Lara Gut sa 658 bodova.

Sljedeće trke skijašica za Svjetski kup na rasporedu su u subotu i nedjelju, kad su u austrijskom Altenmarktu na rasporedu spust i superveleslalom.