Magdelinića zbog nestručnosti čeka disciplinski postupak

Vrhovno državno tužilaštvo utvrdilo da je barski tužilac radio nestručno u slučaju “Škerović”
179 pregleda 12 komentar(a)
Ažurirano: 30.03.2013. 16:33h

Osnovni državni tužilac u Baru Milenko Magdelinić i njegova zamjenica Višnja Medojević postupali nestručno kada su policiji u Baru dali uputstvo da protiv Rajka Škerovića podnese zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka, zaključak je posebne analize Vrhovnog državnog tužilaštva (VDT).

Odlučeno je da se protiv dvoje tužilaca, Magdelinića i Medojevićke, zbog nestručnog postupanja, pokrene disciplinski postupak.

VDT, na čijem je čelu Ranka Čarapić, smatra da su posljedice takvog postupanja barskih tužilaca otklonjene istog dana pokretanjem postupka Višeg državnog tužilaštva u Podgorici protiv Rajka Škerovića, Pavića Škerovića i Veljka Bulatovića, zbog krivičnog djela - neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga, Rajka Škerovića zbog krivičnog djela - nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija i Pavića Škerovića i Bulatovića zbog krivičnog djela - nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija, kao i određivanjem pritvora radi nesmetanog vodjenja istrage.

Barski tužioci su se, u ovom slučaju, piše u izvještaju, pozivali na raniju sudsku praksu.

„Pogrešno dato uputstvo o pravnoj kvalifikaciji djela opredijelilo je i pogrešan stav da nema zakonskog osnova za zadržavanje osumnjičenog“, navodi se u tekstu analize u kojem piše da je 21.februara 2013. godine, nakon izvršenog pretresa prostorija, policija nije uhapsila Rajka Škerovića po nalogu zamjenika ODT u Baru, niti je po njegovom nalogu donošeno rješenje o zadržavanju osumnjičenog.

Istog dana, postupajući po istoj naredbi sudije za istragu, policija je izvršila pretres apartmana „Peđa“ u Baru čiji su vlasnici Rajko i Pavić Škerović, gdje je pronašla drogu, oružje, vagu za precizno mjerenje i novac o čemu je obavijestila zamjenika VDT u Podgorici koji je dao uputstva za rad.

Svi privedeni su negirali vezu sa pronađenim stvarima, zbog čega je dežurni tužilac insistirao na odgovarajućim vještačenjima u Forenzičkom centru.

Istovremeno, zamjenik VDT u Podgorici je insistirao da se kompletni spisi predmeta faksom dostave VDT radi detaljne analize. Spisi su poslati istog dana oko 17 sati faksom i proslijedjeni zamjeniku VDT koji je tokom analize dostavljenih spisa, putem medija, a zatim i u komunikaciji sa VDT, primio informaciju o postupanju ODT u Baru u odnosu na dio pretresa prostorija čiji su vlasnici Škerovići, tokom kojeg je pronađeno oružje, nakon čega je u konsultaciji sa Višim državnim tužiocem, oko 23 sata dežurni zamjenik telefonom naložio policiji u Baru da se Škerovići uhapse i uz krivičnu prijavu privedu u Više državno tužilaštvo u Podgorici.

Svi privedeni su negirali vezu sa pronađenim stvarima, zbog čega je dežurni tužilac insistirao na odgovarajućim vještačenjima

Takođe, naloženo je da se uz krivičnu prijavu dostavi i novac pronađen prilikom pretresa stana Škerovića. Policija je postupila po nalogu dežurnog tužioca i 22. februara, oko tri sata ujutro, privela osumnjičene na saslušanje, nakon čega je VDT istog dana, u 16, 20 sati donijelo rješenje o zadržavanju Pavića Škerovića, a u šest sati rješenje o zadržavanju Rajka Škerovića, a zatim i predlog za odredjivanje pritvora i naredbu za sprovodjenje istrage.

Sudija za istragu Višeg suda u Podgorici 22. februara 2013. godine odbio je predlog VDT u Podgorici da se osumnjičenim odredi pritvor nakon čega su pušteni na slobodu.

VDT je istog dana izjavilo je žalbu protiv ovog rješenja koju je Viši sud u Podgorici uvažio tako što je dana 24. februara 2013. rješenjem preinačio odluku sudije za istragu i okrivljenima odredio pritvor.

„Osumnjičeni su prvi put lišeni slobode na osnovu rješenja o zadržavanju Višeg državnog tužilaštva u Podgorici, a drugi put na osnovu rješenja Vijeća Višeg suda u Podgorici“, navodi se u analizi Vrhovnog državnog tužilaštva.

Galerija

Bonus video: