Majoran čini čuda za jetru ili slezinu

Sos od paradajza, pizza, tjestenina, pa čak i dresing za salatu te pečeni krompir ne bi bili isti bez ovog začina...
2142 pregleda 0 komentar(a)
majoran, Foto: Shutterstock
majoran, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 28.06.2018. 10:18h

MAJORAN (pitomi mažuran, pitomi mravinac, vrtni mažuran - Origanum majorana)

Zeljasta biljka sa razgranjenom, četvorobridastom i uspravnom stabljikom, visokom i preko 50 cm. Listovi su nasuprotni, duguljasti, cjelovite ivice. Cvjeta u julu i avgustu, cvjetovi su ružičasti ili bijeli. Mažuran potiče iz Indije, odakle se ta začinska biljka proširila najprije Evropom, a kasnije i širom svijeta.

Eterična ulja mažurana djeluju opojno, pa nije dobro pretjerivati s korištenjem te biljke. Osim toga, ljudi s visokim pritiskom ne smiju je koristiti.

Uzgaja se i s lakoćom ga uzgajamo u vrtu. Osim pitomog mažurana u kontinentalnom području raste samoniklo i divlji mažuran, koji poznajemo i pod imenom obični mravinac (Origanum vulgare) - takođe je ljekovitih svojstava. U Sredozemlju, pa tako i u našim najtoplijim primorskim krajevima, po travnjacima raste primorski mravinac, koji još bolje poznajemo pod imenom origano (Origanum beracleoticum). Tu mirisnu biljku valja svakako brati i koristiti kao začin raznim jelima, a naročito za sosove i pizzu.

Ljekovita svojstva i primjena

Ljekoviti su svi nadzemni dijelovi biljke, beru se u vrijeme cvjetanja, režući ih pravilno postižemo 3-4 berbe tokom ljeta. Vežemo ih u snopiće i sušimo na vazduhu. Čuvamo ih izdrobljene u dobro zatvorenim posudama i tada zadržavaju ljekovite supstance i kroz više godina.

Možemo navesti niz bolesti kod kojih je preporučljiva primjena mažurana: astma, začepljen je disajnih organa, kašalj; oduzetost, iščašenje i uganuće zglobova, reuma, giht; polenska groznica, kijavica i upala nosne šupljine, bolesti usne šupljine i upala jezika; bolne menstruacije; nervne smetnje koje izazivaju lupanje srca, nesanicu, grčeve i tjeskobu; čisti želudac i pluća te pojačava cirkulaciju krvi, pospješuje probavu, naročito kod prehlade probavnih organa, podstiče na rad sve unutrašnje organe: pluća, bubrege, jetru, slezinu i bešiku; preporučuje se slaboj djeci i ženama koje nemaju snage.

I pitomi i divlji mažuran imaju ljekovita svojstva, a možete ga koristiti svježeg ili suvog.

ČAJ: 1-2 čajne kašike mažurana prelijemo s 1/4 l ključale vode, pustimo da odstoji 5 minuta i procijedimo. Pijemo u polaganim gutljajima 1-2 šoljice dnevno. Istim čajem liječimo polensku groznicu, kijavicu i upalu nosne šupljine: ispiremo nos spolja i iznutra, njime natopljenu vatu stavljamo u nos, a na nos stavljamo oblog od mažurana; istovremeno pijemo dnevno 1-2 šoljice čaja priređenog od neke ovdje opisane čajne mješavine.

ČAJNA MJEŠAVINA: u jednakim dijelovima mažuran i kopriva: 2 čajne kašike mješavine prelijemo s 1/2 l vrele vode, i nakon 5 minuta procijedimo. Tu količinu čaja pijemo tokom dana. Odličan je lijek protiv bijeloga pranja i neredovne menstruacije.

ČAJNA MJEŠAVINA: 2 dijela mažurana i 1 dio stolisnika: 2 čajne kašike te mješavine prelijemo s 1/4 litre vrele vode i nakon 5 minuta procijedimo; popijemo ga tokom dana toploga; izvanredan je lijek protiv svih bolesti disajnih organa, a posebno protiv kašlja, hripavca, promuklosti i bronhitisa.

ČAJNA MJEŠAVINA: u jednakim dijelovima mažuran, kamilica i žalfija: 2 čajne kašike te mješavine prelijemo s 1/4 litre vrele vode i nakon 5 minuta procijedimo i pijemo ga tokom dana. Čaj od te mješavine djeluje osvježujuće, poput kafe, a pije se najviše 1/2 l dnevno.

KUPKA: u 5 litara vode stavi se 200-300 g mažurana i kuva se 15 minuta. Napravimo pune kupke ostajući u kadi 20 minuta. To je izvanredan lijek za slabunjavu djecu i žene koje nemaju snage.

OBLOZI: zgnječene svježe listove mažurana stavljamo na bolna mjesta, a preko njih povoj.

MAST: četiri pregršta sitno isjeckanog mažurana stavimo u 1 kg svinjske masti ili maslaca; ostavimo preko noći i lagano otopimo u vodenoj kupki te stavimo u kutije koje dobro zatvorimo. Ovom mašću mažemo nos iznutra, ako imamo kijavicu, polensku groznicu i upalu nosne šupljine. Stavlja se i u nos vata natopljena tom mašću, a istovremeno i oblozi od mažurana na nos. Posebno se ta mast preporučuje za mazanje trbuščića djeci koja pate od nadutosti.

CIGARETE: od suhog mažurana i podbjela naprave se cigarete koje ne samo da nisu štetne, već su ljekovite, a mogu se uzimati i do 10 komada dnevno.

PRAH: mažuran u prahu primjenjuje se kao sredstvo za ušmrcavanje u nos.

MAŽURAN KAO ZAČIN: u tu svrhu poznate su “majoranske pljevice” koje daju naročiti ukus kobasicama i salamama. Preporučuje se i kao dodatak različitim drugim jelima.

Bonus video: