Mediteran kao generator kolorita

Radove Vahide Nimanbegu publika će u Galeriji “Velimir A.Leković” moći da pogleda do 18. jula
83 pregleda 0 komentar(a)
Ažurirano: 06.07.2018. 06:35h

Likovni program XXXI Barskog ljetopisa nastavljen je preksinoć samostalnom izložbom Vahide Nimanbegu, poznate akademske umjetnice iz Ulcinja. Do 18. jula, u Galeriji „Velimir A. Leković“ na uvidu likovnoj publici su Vahidinih dvadesetak radova rađenih u tehnikama akrilik i ulje na platnu, koji su nastali uglavnom 2013, 2014, i 2015. godine.

“Izložila sam i nove radove, pokušavam da i dalje držim ovaj ciklus, i dalje se igram oblicima, ritmom i kompozicijom, s tim što su novi radovi malo veći”, rekla je „Vijestima“ Nimanbegu.

Stvaralaštvo ulcinjske slikarke karakterište apstrakcija koju likovna kritika opisuje riječima vedro, životno, zagonetno, intrigantno, lirsko i intimističko. Na pitanje „Vijesti“ da li inspiraciju crpi iz sopstvenog mikrokosmosa ili iz okruženja, Nimanbegu odgovara da potragu za kreativnim vrelom počinje prije svega od sebe same, ali i od okruženja.

“Inspiracija mi je i ono što nam se dešava u životu, ali i obrazovanje, ono što nosimo u sebi, lična iskustva.... sve to”, dodaje Nimanbegu.

Znalci kažu da je Vahidin gest ekspresivan, i u prvi mah umjetnica mnogo polaže na svježinu, ova djela odmah asociraju da su u procesu stvaranja naprosto izletjela iz četkice, no, slikarka u komentaru ovih pogleda replicira da iza njenih djela prije svega stoji minuciozna priprema!

“Slike izgledaju da su nastale spontano, ali, nisu spontane, smišljeno ih radim. Razmišljam jako mnogo o kompoziciji, gdje ću šta da svrstam, koju boju, oblike, dosta radim na tome i ništa na mojim slikama nije tek tako. Na nekim djelima baš ni tačku ne bih dodala, mislim da je to-to, a ima i onih slika kojima nisam zadovoljna i njima,kad imam vremena, pristupim opet”, dodaje sagovornica „Vijesti“.

I ovom postavkom dominira karakteristični Vahidin valer - plava i tople boje. Nimanbegu navodi da plava, ipak, nije njena zaštitna boja, odnosno da radovi u plavim tonovima i nijansama potiču od ranije, dok nove radove krase i nove boje. U svakom slučaju, Mediteran je generator kolorita na ovim djelima.

“I nebo i more me inspirišu, ali, dobro se zna da nijedan dan plava boja mora nije ista, već njeno plavetnilo zavisi od količine svjetlosti, i često pokušavam da pokažem plavu u punim nijansama. Što se oker tonova tiče, živim u starom gradu okružena kamenom, i hoću da pokažem da taj kamen nije siv, i ovi moji novi radovi nekad vuku na narandžastu, nekad na braon, nekad na oker varijante, ali, nikada nisu sivi”, zaključila je ulcinjska slikarka.

Vahida Hasanaga Nimanbegu živi i radi u Ulcinju, a 1994. diplomirala je na Odseku aranžer na Višoj školi likovnih i primenjenih umetnosti u Beogradu, gdje 1996. diplomirala na Odseku nastavnik likovne kulture. Na Odseku Zidno slikarstvo diplomira 2002. Član je ULUCG od 2009, dobitnica nekoliko nagrada i priznanja u Crnoj Gori, Srbiji, na Kosovu i Makedoniji. Samostalno je izlagala u Crnoj Gori, Srbiji, SAD, Izraelu, Njemačkoj, Albaniji, BiH, Hrvatskoj i Švajcarskoj, a učestvovala je na više desetina kolektivnih izložbi u Evropi i svijetu, i na brojnim likovnim simpozijumima, kolonijama i rezidencijama.

Otvoreno polje osmišljenih intervencija

“Promišljeni i izbalansirani likovni elementi djela, čine konstrukt Vahidine slike otvorenim poljem osmišljenih intervencija. Njeno slikarstvo vjeruje u sublimaciju životnih sokova kroz jedinstvo različitosti - umjetnosti i kultura ovdašnjih prosotra, ljepote krajolika fizičkih pejzaža, ali i onih mentalnih što kroz simbol progovaraju u vidljivom”, zapisala je o slikama Nimanbegu istoričarka umjetnosti dr Anastazija Miranović koja je otvorila izložbu.

Galerija

Bonus video: