Migranti pričaju svoje sudbine

Tri dana prije premijere, tri migranta glumca dobila su pozitivne odgovore na zahtjev za azil
63 pregleda 0 komentar(a)
Kristijan Lolike, Foto: Danisghroyalteatar
Kristijan Lolike, Foto: Danisghroyalteatar
Ažurirano: 03.02.2016. 20:09h

U Kraljevskom pozorištu u Kopenhagenu na repertoaru je predstava “Uropa”, a glavne uloge povjerene su migrantima koji govore o svojim životima i o onome kroz šta su prošli od kada su bili primorani da napuste svoje zemlje.

U predstavi Kristijana Lolikea, koja je počela da se igra 29. januara, zajedno sa igračima Kraljevskog baleta, igra šest migranata, koji na engleskom jeziku pričaju svoje sudbine, u nadi da će razbiti predrasude o praktikovanju islamske vjere, položaju žena i obrazovanju djece u islamskom svijetu.

“Tokom proba, najteže mi je bilo da pričam o mojim ličnim problemima, a da pri tome ne pokažem emocije”, rekla je Salam Susu, 32-godišnja doktorantkinja muzikologije iz Homsa, u Siriji.

Predstava, koja će na repertoaru biti tri nedjelje, počela je da se igra nekoliko dana pošto je u Danskoj izglasano pooštravanje uslova za strance koji žele da dobiju dozvolu za boravak u toj zemlji.

Reforme, koje su naišle na oštru kritiku i EU i Ujedinjenih nacija, podrazumijevaju da se strancima ograniči pravo da u Dansku dovode svoju porodicu, a policiji se dozvoljava da od migranata uzme imovinu, kako bi se finansiralo njihovo zbrinjavanje.

Tri dana prije premijere, tri migranta glumca dobila su pozitivne odgovore na zahtjev za azil. Među njima je i Salam Susu.

“Ovo je ludo, ne mogu da vjerujem”, kaže ona.

Te sreće, međutim, nisu i drugi glumci, između ostalih i iranski državljanin Mahjar Purhesabi, koji je iz Danske poslat u Francusku, u skladu sa pravilima da se migranti šalju u zemlju u koju su prvo ušli kada su stigli u Evropu.

Mahjar Purhesabi se ipak pojavljuje u predstavi i to preko video linka, dok iz jednog internet kafea u Parizu priča kroz šta prolazi u Francuskoj, gdje noći često provodi na ulici.

“Ovdje sistem za tražioce azila ne funkcioniše dobro”, kaže on.

Reditelj Kristijan Lolike ne krije da strahuje da će neki od migranata glumaca biti protjerani iz Danske dok predstava još bude na repertoaru.

“Njihovo prisustvo, zajedno sa igračima na sceni, taj susret dva jezika jeste ono što čini da se desi nešto novo”, kaže Lilike.

On dodaje da je želio da migranti u predstavi iskažu i kako vide način života u Danskoj i kako su se osjećali kada su došli u tu zemlju.

Bonus video: