Milena Kaluđerović sonatama oduzimala dah u Dvorcu kralja Nikole

Kaluđerović je u punoj mjeri demonstrirala svoju izvođačku preciznost, muzikalnost i snagu u zahtjevnom repertoaru
0 komentar(a)
Ažurirano: 06.08.2011. 13:24h

Izvanrednom interpretacijom sonata Skarlatija, Betovena i Šopena pijanistkinja iz Podgorice Milena Kaluđerović je osvojila srce prepune sale Dvorca kralja Nikole.

U prvom nastupu na Barskom ljetopisu, a drugom pred crnogorskom publikom uopšte, Kaluđerović je u petak veče prema ocjeni stručnjaka u punoj mjeri demonstrirala svoju izvođačku preciznost, muzikalnost i snagu u zahtjevnom repertoaru.

Diplomac cetinjske Muzičke akademije u klasi profesora Vladimira Bočkarjova, Kaluđerović je nastavila specijalističke studije piana na smjerovima izvođača i profesora na čuvenom Univerzitetu za muziku i dramske umjetnosti u Gracu u Austriji u klasi prof. Ota Niderdorfera, kod kojeg je trenutno na postdiplomskim studijama. Kuriozitet je da je Milena zasad prvi student klasične muzike iz Crne Gore u Gracu.

"Na Akademiji u Gracu se radi jako puno i bespoštedno, ima mnogo prakse i prilika za nastup, a sama sredina nudi neuporedivo veću kulturnu ponudu što se direktno odražava na kvalitet studija. Grac jeste mali grad ali nudi mnogo, ima široku kuturnu publiku i studente sa svih strana svijeta, mnogo je studentskih nastupa, ovdje su još trojica mladića iz Crne Gore koji studiraju džez", kazala je za "Vijesti" mlada umjetnica.

Do Graca je stigla jer je imala želju da nastavi školovanje u nekoj od najpoznatijih muzičkih sreddina kao što su Francuska, Njemačka ili Austrija, "išlo je sve svojim tokom, bez preporuka, došla sam na prijemni ispit, odsvirala program koji se svidio mom sadašnjem profesoru".

Sa Cetinja u Austriju ponijela zavidno stečeno znanje

U međuvremenu, završila je dva smjera, držala koncerte u okviru Fakulteta, a lani i resital u Kotoru.

U svijet muzike ušla je preko starije sestre koja je takođe svirala piano, "iz čiste znatiželje" upisala je muzičku školu u Podgorici, poslije je sve išlo slijedom njenog talenta

"Ovdje ima veliki broj sjajnih mladih muzičara, ipak, dobar dio njih se ne probije. Ima tu i okolnosti, čovjek se u ovakvim prilikama mora sam angažovati", kaže sagovornica "Vijesti" koja je sa Cetinja u Austriju ponijela “zavidno stečeno znanje” i radne navike.

Za solo nastupe sada se vrijedno priprema, uoči samog nastupa i po čitav dan, a idućeg juna okončava postidplomske studije. Nakon toga, “sve opcije su u igri”.

"Još nijesam donijela konačnu odluku šta i kako dalje. Ne znam da li ću ostati tamo, sa realnošću da u svijetu kulture Austrija ipak nudi mnogo više, ili se vratiti kući, ovom podneblju i dragim ljudima. Želim da se vežem za izvođenje, za scenu, ali, profesorski rad je takođe izuzetno bitan i konstanta većine izvođača jer se samo od koncerata ne može živjeti. Rijetko ko ima prilike da ne radi ništa drugo osim nastupa pred publikom", ukazuje Kaluđerović.

U svijet muzike ušla je preko starije sestre koja je takođe svirala piano, "iz čiste znatiželje" upisala je muzičku školu u Podgorici, poslije je sve išlo slijedom njenog talenta.

Od izvođača uzori su su joj Jevgenij Kisin, Marta Argenč i Kristijan Cimerman, imala je sreću da ih svo troje odgleda uživo, naravno u Beču.

"Iduće godine ću se takmičiti za Veliku austrijsku državnu stipendiju, nastup u Baru je dijelom sadržao program koji ću izvesti na tom konkursu-predklasicizam, klasika i romantizam. Kao pijanista, pronalazim se od baroka do romantizma, najbliži su mi Bah i Šopen, različiti kompozitori, ali, njihove ličnosti imaju tih suštinskih elemenata- epskih i lirskih, njihova muzika sublimiše razum i emociju", zaključila je Kaluđerović.

Galerija

Bonus video: