Miloš Marović nije u Crnoj Gori

Svjedoci će morati da ispričaju sve što znaju, da bi sačuvali status saradnika...
255 pregleda 97 komentar(a)
Miloš Marović, Foto: Arhiva "Vijesti"
Miloš Marović, Foto: Arhiva "Vijesti"
Ažurirano: 02.10.2015. 05:34h

Miloš Marović nije u Crnoj Gori, potvrdilo je juče “Vijestima” više pouzdanih izvora.

Policija ne traži sina visokog funkcionera DPS-a Svetozara Marovića, ali postoje ozbiljne indicije da bude osumnjičen u najnovijoj budvanskoj aferi teškoj gotovo 1.500.000 eura.

Njegovo ime najčešće se pominje u spisima tužilaštva, koje utvrđuje ko je kriv što je budžet Opštine Budva oštećen u poslu oko prodaje dijela državne zemlje na Jazu.

Vijeće Višeg suda odobrilo je predlog tužilaštva da Rajko Kuljača i Igor Trnski dobiju status svjedoka saradnika u tom krivičnom postupku.

Bivši gradonačelnik Budve i direktor tamošnjeg Auto moto društva (AMD) zbog toga su juče pušteni na slobodu. Oni više nijesu osumnjičeni, niti imaju bilo kakve krivične odgovornosti.

Kuljača i Trnski sada čekaju poziv specijalne tužiteljke Lidije Vukčević.

Više sagovornika “Vijesti” tvrdi da će obojica mlađeg Marovića označiti kao osobu koja je vukla konce uoči i tokom prodaje 26.000 kvadrata zemlje, koja se nalazi uz Jadransku magistralu. Miloš Marović juče nije odgovarao na telefonske pozive “Vijesti”.

Trnski se navodno o Marovićevoj ulozi spremao da priča i prije nego je pravosnažno osuđen na godinu zatvora, zbog zloupotrebe službenog položaja u drugom slučaju koji se takođe tiče AMD-a. To, međutim, tada nije učinio.

Oni će svakako tužiteljki morati da ispričaju sve što znaju o tom poslu, kako ne bi izgubili status saradnika tužilaštva.

“U specijalnom tužilaštvu biće zakazno saslušnje Trnskog i Kuljače, gdje će prisustvovati svi branioci protiv kojih se vodi krivični postupak. Svjedok saradnik mora da o svemu govori istinu u vezi svih činjenica koje su mu poznate, da ne bi izgubio taj status“, rekao je “Vijestima” branilac Trnskog, advokat Lazar Aković.

On je dodao da je kompletan postupak proglašen službenom tajnom.

Osim Kuljače i Trnskog, policija je prekjuče privela nekadašnju šeficu budvanskog katastra Mirjanu Marović, bivšeg potpredsjednika Opštine Lazara Rađenovića, vlasnika kompanije “Megapromet” Miodraga Miša Mitrovića, kao i procjenitelje Milku Lazarević i Marka Radunovića. Osumnjičeni Ljubiša Baćević nije juče uhapšen, jer se nalazi van države.

Njima je određen pritvor do 72 sata, koji ističe u subotu.

Istraga

Istraga o malverzacijama u tom poslu, počela je nakon što je obznanjeno da je AMD vrijednom parcelom u zaleđu plaže Jaz raspolagao i prije nego su je kupili na navodno namještenoj licitaciji.

Dva mjeseca prije licitacije, Trnski tu zemlju pod zakup je dao kompaniji čiji je jedan od osnivača Miloš Marović.

Početak priče, međutim, kreće 2008. godine kada je Opština organizovala javnu licitaciju za prodaju 26.000 kvadrata.

Budvanska Uprava za nekretnine na čelu sa Mirjanom Marović, kvadrat te parcele procijenila je na 45 eura.

Na licitaciju se javljaju tri lokalne firme, čiji su vlasnici međusobno povezani, kako poslovnim, tako i rodbinskim i prijateljskim vezama.

Ponude su dostavili nevladina organizacija AMD, zatim kum Miloša Marovića - Marko Vujović, preko kompanije “Orbis” i firma poznatog ugostitelja Nemanje Zeca “Porto Budva company”.

Parcela je izdata kompaniji Miloša Marovića “Smart IT”.

Ta firma sa AMD zaključuje ugovor o zakupu oko hiljadu kvadrata, gdje je planirala da izgradi salon namještaja.

Na ime toga projekta, “Smart IT” uzima kredit od 400.000 eura kod CKB-a.

Nakon što su izgradili betonski kostur budućeg salona, radovi su iznenada prekinuti.

Marovićeva kompanija kreditnu obavezu “prepušta” budvanskoj firmi “Megapromet”, biznismena Miodraga Miša Mitrovića.

On se obavezuje da vrati 300.000 eura, a ostatak kredita preuzima “Pantomarket”.

Zimnice “pojele” pare

Iako su zemlju na Jazu uzeli za 1,3 miliona eura, AMD je Opštini uplatio samo 100.000 eura, ali uprkos tome lokalna uprava tada ne raskida ugovor sa Trnskim.

AMD potom prodaje zemlju “Megaprometu”, koji na sebe preuzima dug.

Mitrović pola miliona duga “skida” prebijajući dug Opštine, koji su ovi kod njegove firme napravili na ime zimnica zaposlenih.

Ostatak duga se takođe kompenzuje - Mitrović preuzima dugove koje je Opština imala prema trećim osobama.

Ni tu se, međutim, ne završava zavrzlama - nekadašnji vlasnici zemlje u Mrčevom polju odlučuju da tuže Opštinu, tvrdeći da je zemljišni kompleks na Jazu njihova đedovina.

“Megapromet” se tada obraća Opštini Budva sa zahtjevom da se obavi razmjena, odnosno da im se na ime zemlje u Jazu ustupi atraktivni zemljišni kompleks od 8.166 kvadrata na pejni od mora na Crvenoj glavici, nasprm grad-hotela Sveti Stefan.

O takvom dogovoru, krajem 2009. godine sačinjena je službena zabilješka, koju su potpisali tadašnji potpredsjednik Lazar Rađenović, vlasnik “Megaprometa” i mještani Grblja koji tvrde da je zemlja njihova.

Opština se povodom razmjene zemlje obraća Ministarstvu finansija i tadašnjem ministru Igoru Lukšiću, od kojih traže i dobijaju saglasnost za taj posao.

Nakon zelenog svjetla Ministarstva, parcela na Jazu u septemebru 2010. opet se vraća Opštini, odlukom Skupštine opštine.

Opština, međutim, zemlju na Jazu u svoje vlasništvo vraća po duplo većoj cijeni - 115 eura po kvadratu i time “Megaprometu” ustupa više od 8.000 kvadrata kod Svetog Stefana.

Vijeće sutkinje Mugoše odlučilo o svjedocima saradnicima

Vanraspravno krivično vijeće Višeg suda u Podgorici, juče je prihvatilo predlog specijalnog tužilaštva i dodijelilo status svjedoka saradnika bivšem predsjedniku Opštine Budva Rajku Kuljači i nekadašnjem direktoru AMD Budva Igoru Trnskom.

Sudskim vijećem predsjedavala je sutkinja Suzana Mugoša, a članovi su bili i sutkinje Miljana Pavlićević i Vesna Pean.

„Vanraspravno krivično vijeće Višeg suda u Podgorici, odlučujući o predlogu Specijalnog državnog tužilaštva za određivanje statusa svjedoka saradnika Trnskom i Kuljači u krivičnom predmetu protiv Kuljača i drugih - zbog krivičnog djela zloupotreba službenog položaja na organizovan način, donijelo je rješenje kojim se Trnskom I Kuljači određuje status svjedoka saradnika”, piše u izjavi portparolke suda Aide Muzurović.

Navodi se da je sjednici vijeća prisustvovala specijalna tužiteljka Lidija Vukčević, kao i advokati sada svjedoka saradnika, Predrag Đolević i Lazar Aković.

I Trnski dobio policijsko obezbjeđenje

Kuljača je CB Podgorica napustio praktično odmah nakon što je usvojena odluka o svjedocima saradnicima, dok je Trnski još dugo ostao u zgradi.

“Vijestima” je nezvanično saopšteno da je Budvanin dobio dvadesetčetvoročasovno policijsko obezbjeđenje, da je čekao da se formalnosti završe i da odrede službenike koji će motriti na njega.

Kuljača je dobio obezbjeđenje još nakon “otvaranja” prve afere o milionskim malverzacijama u slučaju gradnje TQ Plaze i kocertnog platoa na Jazu. Očevici su “Vijestima” rekli da se on, uprkos tome, nije odrekao starih navika - šeta Budvom i ispija piće u tamošnjim lokalima.

Nakon što je u predmetu “Zavala” prvostepeno osuđen, Kuljača je kazao da će progovoriti o onima koji mu “smještaju afere”, samo ako mu ne pucaju u noge.

Gdje je 200.000 eura koje je AMD uplatio “Budvanskoj rivijeri”?

O intenzivnim poslovnim vezama Trnskog sa mlađim Marovićem, govore i brojna sponzorstva koja je nevladina organizacija AMD uplaćivala na račun odbojkškog kluba.

Tu NVO osnovali su brojni prijatelji i kumovi Marovića, a ona je zauzvrat bila nesebična prema Odbojkaškom klubu „Budvanska rivijera“, dok se na njegovom čelu nalazio sin direktora političkog Savjeta DPS-a Svetozara Marovića.

Ti tokovi novca našli su se pod lupom tužilaštva, gdje sumnjaju da je iz kluba nestalo više od 200.000 eura koje je AMD uplatio.

Bonus video: