Greta Van Fleet glavna zvijezda treće noći Exita

Mladi rok sastav odabrao je najbolje hitove iz svoje dosadašnje diskografije
1529 pregleda 1 komentar(a)
Sa nastupa sastava Greta Van Fleet, Foto: Betaphoto
Sa nastupa sastava Greta Van Fleet, Foto: Betaphoto
Ažurirano: 07.07.2019. 14:18h

I treća noć Exita na glavnoj bini da ponoći je protekla uz gitarski zvuk do ponoći, doduše mekši od prethodne.

Glavna zvijezda bio je Greta Van Fleet, mladi američki rok sastav koji je tek napunio sedam godina postojanja, a već je globalno popularan. Osnivači ovog benda, braća Džoš, Džejk i Sem Kiska, uz bubnjara Denija Vagnera nastupom punim naboja energije, koji je od starta tjerao publiku na mrdanje, pokazali su i zašto.

Odabrali su najbolje iz svoje dosadašnje diskografije, od debi singla "Highway Tune" koji ih je probio i zauzeo tokom četiri sedmice vrh Billboardove mejnstrim rok liste, do numera sa albuma prvijenca, prošlogodišnjeg "Anthem of the Peacful Amy" koji je takođe osvajao top liste.

Ima nekog iskonskog rokenrola u njihovom hard rok zvuku, zbog kojeg (kao i zbog boje glasa pjevača) Gretu mnogi kritičari upoređuju sa Led Zeppelinom. Čak je i frontmen ove kultne grupe Robert Plant izjavio da ga podsjećaju na prvi album njegove grupe. Klasična, energična rok svirka bez mnogo pametovanja i komplikovanja pjesama ono je što vjerovatno privlači publiku kod američkog sastava, koji je od ponoći odsvirao skoro dva sata koncerta.

Program na Mejn stejdžu treće večeri otvorili su domaći bendovi - sve popularniji mladi sastav Buč Kesidi svojim uspjesima je zaslužio mjesto na glavnoj bini, gdje su započeli program, da bi ga nastavila jedna od najpoznatijih grupa iz regiona Van Gogh. Beogradski rokeri kao što to često rade i ovaj put su se potrudili da unesu svježinu u svoj nastup, pa su se na bini pojavili sa šarenim perikama.

I dok je tokom koncerta Buč Kesidija publika još pristizala na Petrovaradinsku tvrđavu, kada su popularni Đule i ekipa izašli na scenu prostor pred glavnom binom je već bio fino popunjen, a u publici su se našli i brojni stranci koji su uživali u svirci Van Gogha mada nisu razumjeli riječi pjesama.

Još jedna stvar koja karakteriše ovu grupu je Đuletova komunikacija sa publikom, pa je ovoga puta izveo jednog dječaka na binu da đuska dok oni sviraju, a na repertoaru su se našli kako stari, tako i noviji hitovi - od "Neko te ima noćas" do "Anđele moj brate".

Prije Grete Van Fleet, a poslije Van Gogha ispod svjetala pozornice našla se britanska zvijezda u usponu Tom Voker, najpoznatiji po svjetskom hitu "Leave a Light On". Upravo ova numera bila je nominovana za Brit nagradu za najbolji britanski singl. Kantautoru porijeklom iz Škotske ta nagrada je izmakla, ali je ove godine dobio onu za najboljeg izvođača koji se probio.

Nakon Buča Kesidija i Van Gogha, Voker je malo smirio strasti svojim laganijim zvukom, pjesmama koje je publika pjevala u glas sa njim, a iskoristio je i priliku da apeluje na ljude pred binom da žive čisto i bez narkotika, vjerovatno bar dijelom inspirisan slučajem Grka koji je noć ranije preminuo na novosadskom festivalu.

Subota je na Exitu svake godine uglavnom rezervisana za izvođače prijemčivijeg zvuka za širu publiku, a da su napravili pravi izbor pokazao je i podatak koji su iznijeli organizatori da je sa 53 hiljade posjetilaca oboren rekord kad je ovaj dan na novosadskom festivalu u pitanju.

Na Dance areni dominirao je mekši zvuk u odnosu na prethodne dvije večeri, a glavne zvijezde bili su Exitovoj publici već dobro poznati od ranije DJ-evi, duo Tale Of Us i Solomun.

Ovi prvi su publici servirali svoj karakteristični melodični i emotivni "tech house", da bi ih u sličnom stilu sa svojim "deep house" radovima za miks pultom zamijenio Solomun, njemački DJ i producent porijeklom iz Bosne i Hercegovine. U zoru su svi troje odradili zajednički set pred još uvijek velikim brojem ljudi u publici. Prije njih rejvere su rasplesali svojim setovima još jedan DJ balkanskog porijekla, holandski Satori, te sve popularniji duo Adriatique.

Kao i prethodnih večeri, alternativu programu na Dance areni ponudio je No Sleep stejdž gdje je sinoćni program uredio sad već kultni gruzijski klub "Bassiani". Norx i Zitto imali su tvrđe tehno setove jakog tempa, da bi program zatvorio veliki kolekcionar vinila i čest gost jednog od najpoznatijih klubova na svijetu kad su elektronske žurke u pitanju - "Berghaina", američki DJ i producent DVS1.

Muzičar porijeklom iz Rusije zadržao je masu do osam ujutro pred binom svojim minimalnim, "old skul" tehno zvukom. Na kraju je zaslužio ovacije publike koja je tražila još, ali to nije dobila jer se program morao završiti.

I ova noć je na Fusionu protekla u znaku hip hopa, mada su je otvorili bendovi kao što su makedonska grupa Ki, pobjednici Zaječarske gitarijade 2017. i beogradski Kal, poznat po svojoj kombinaciji roka i romske muzike.

Ipak, najviše publike privukao je Bassivity Showcase. Izvođači iz najpoznatije hip hop izdavačke kuće u regionu kao što su Sara Jo, Fox i Surreal koje su nedavno Podgoričani slušali na City Groove festu, te Kukus, Senidah i najmlađi izdanak ove etikete Elon stvorili su vatrenu atmosferu pred binom gdje je masa konstantno skakala i u glas pjevala/repovala sa ovim izvođačima njihove najveće hitove tokom dvočasovnog nastupa.

Oni su kasnije imali koncert i na stejdžu koji je posvećen prije svega hip hopu, Cockta Beatsu gdje je svojih deset minuta dobio i jedan od najpoznatijih srpskih jutjubera Baka Prase, koji na svojim pjesmama na pomenutom servisu ima milione pregleda zahvaljujući svojoj popularnosti, mada tehnički nije dorastao drugim reperima koji su nastupili na Exitu.

A na Fusionu su Bassivity naslijedili neki od najpoznatijih predstavnika bosanske rep scene - Kontra, Frenkie i Indigo i održali dobru atmosferu. Veteran BiH hip hop scene (Frenkie) i njegov mlađi, izuzetno talentovani kolega (Kontra) uz pomoć njihovog DJ-a i producenta publici su prije svega predstavili pjesme sa njihova dva albuma koji su izašli tokom posljednje tri godine - "Putanja" i "Egzil".

Za ekstremniji gitarski zvuk na Explosive bini bili su zaduženi prije svega Spermbirds, Total Chaos i Siberian Meat Grinder uz koje su metalci "bengovali" cijele večeri, dok je program na glavnoj bini tradicionalno zatvoren elektronskim zvukom, a posebno se istakao Dub FX, poznat po tome to svojim glasom pravi d'n'b muziku.

Bonus video: