Nikšićki bendovi u Bunkeru: Za odbranu zdravog razuma

Bendovi osnivači Bunkera su Punkreas, Off Duty, Gomila nesklada, Nagual, Manitou, PPG, Mangrov, Podroom, Willie the Groundskeepers
230 pregleda 0 komentar(a)
Bedem fest, Foto: Bedem fest
Bedem fest, Foto: Bedem fest
Ažurirano: 21.03.2015. 19:19h

Nikšić odavno važi za glavni grad rokenrola u Crnoj Gori. Grad iz kojeg dolaze neki od najpoznatijih izvođača ovog žanra koje je Crna Gora iznjedrila, kao što su Miladin Šobić i DST, u kojem je koncentrisana većina aktivnih bendova, studio u kojem najveći dio njih snima i koji je dom dva najveća rok festivala u državi.

Sada je status rok prijestonice utvrdio novim korakom ka jačanju scene - na inicijativu bendova, koji su u gradu piva i čelika poznati po odličnim odnosima i velikoj međusobnoj podršci, osnovano je nevladino udruženje Bunker sa ciljem promovisanja alternativne kulture.

Bendovi osnivači Bunkera su Punkreas, Off Duty, Gomila nesklada, Nagual, Manitou, PPG, Mangrov, Podroom, Willie & the Groundskeepers, a predsjednik udruženja Vladimir Perišić (frontmen Naguala) kaže za "Vijesti" da se lista širi i da je otvorena za sve učesnike lokalne andergraund scene, kako bendove tako i pojedince koji se bave bilo kakvim oblikom stvaranja, ne samo rokenrolom. Nekada industrijski centar Crne Gore, devastirani Nikšić danas je samo sjenka grada kakav je bio, simbol tranzicionog gubitništva. Zato ne čudi da su se mladi, uglavnom nezaposleni okrenuli rokenrolu i alternativnoj kulturi, kao reakcija na tu situaciju. Jaka kulturna scena važna je za zdravlje jednog društva, smatraju oni.

"Bunker je nastao kao reakcija na ne baš sjajno stanje u gradu, pa i zemlji, kad je alternativna scena u pitanju. Plan je, za početak, tzv. 'osvajanje prostora'. Da bi scena funkcionisala i razvijala se, potrebne su adekvatne prostorije, kako za probe bendova i ateljee, mjesta gdje bi se održavale kreativne radionice, i generalno cijeli taj kreativno-edukativni proces, tako i za same koncerte, izložbe i slična dešavanja", priča Perišić.

Nikšićani svakako znaju kako se osvaja prostor. Stara turska tvrđava iznad grada posljednjih godina služi kao lokacija Bedem festa, još jednog snažnog simbola entuzijazma i kreativnosti lokalnih stvaralaca. Festival se organizuje u režiji domaćih bendova i brojnih volontera i raste svake godine.

A nedavno je osvojen i Dom vojske, samo jedna u nizu ruiniranih, napuštenih zgrada u Nikšiću, podsjetnik na vremena kada je vjera u bolje sjutra još postojala u gradu pod Trebjesom. Tu vjeru su prošlog mjeseca nikšićki umjetnici vratili osnivajući na pomenutom mjestu Kulturni centar "Punkt" koji je otvoren izložbom i koncertom.

Perišić se slaže sa tvrdnjom da je Nikšić centar alternativne kulture u Crnoj Gori. Iako kaže da njegov grad nije ni Bruklin ni Bristol, on ima tradiciju kontrakulture, još od vremena kad je frontmen DST-a Boris Lješković hrabro nosio čirokanu dok su "drugačije" tukli na ulicama Nikšića zbog njihovog izgleda.

Osim toga, Perišić ističe da je veoma bitno što su se bendovi uvijek međusobno pomagali, što je nešto na čemu im zavide svi koji dođu sa strane. Taj osjećaj zajedništva jedno je od vezivnih tkiva i ideja vodilja Bunkera.

Prvo zvanično predstavljanje Bunker će imati 9. maja na pomenutoj tvrđavi, kada će njegov rad biti predstavljen i lokalni bendovi održati koncert u vidu najave predstojećeg Bedem festa.

"Planiran je cjelodnevni program, ali o tom potom. Ovih dana treba da utvrdimo koji će bendovi svirati", priča Perišić, dok njegovi sugrađani i kolege nastavljaju da daju primjer svim ostalim činiocima alternativne kulture u Crnoj Gori.

Bunker tako postaje još jedan povod da se oni iz gradova u dosta boljem socijalno-ekonomskom položaju zapitaju zašto su njihove lokalne scene često daleko od nivoa nikšićke, koja pokazuje da je grad pod Trebjesom možda materijalno uništen, ali da njegov duh još nije poklekao.

Nema zrele svijesti, dok klinci gutaju idiotluke iz medija

O dvije strane nezaposlenosti, previše slobodnog vremena i frustraciji prouzrokovanoj ekonomskom bijedom svjedoči to što su djela nikšićkih umjetnika izložena u Domu vojske samo dvadesetak dana kasnije uništili za sada nepoznati počinioci. Kreativnošću protiv agresije, moglo bi se reći da je moto nikšićke alternativne kulture.

"Živimo u zemlji koja se busa svojim evro-atlantskim aspiracijama, a nemamo razvijenu svijest o tome koliko je alternativna subkultura, u najširem smislu riječi, bitan činilac zdravog savremenog društva.

Ne možemo pričati o zreloj kulturnoj svijesti, dok klinci gutaju idiotluke koji im se plasiraju svakodnevno putem naših medija", smatra Perišić.

Andergraund kao reakcija na loše stanje

"Kad strada srednja klasa, andergraund se neminovno nameće kao reakcija, bunt kao stav i odgovor pronalazi put kroz muziku i ostale načine izražavanja, bar kod onih koji se trude da na neki način zdravo razmišljaju. To je opšte mjesto, patern koji se javlja prilikom nastajanja manje-više svih HC pravaca i kontrakultura, pank, hip hop...", priča frontmen Naguala.

Na pitanje što podrazumijeva pod zdravim razmišljanjem kaže: "Kritički sud, neuzimanje stvari zdravo za gotovo, preispitivanje autoriteta, upravljanje nekim unutrašnjim, a ne nametnutim".

Bonus video: