Najbolja protiv najjačih

"Šah sam počela da igram sa osam godina, i sve ovo vrijeme trener mi je otac Goran, koji ima zvanje intermajstora i odavno mu nedostaje jedan bal za velemajstora", istakla najbolja crnogorska šahistkinja
105 pregleda 1 komentar(a)
Ažurirano: 22.09.2012. 19:30h

Iako je preko puta za protivnice imala i velemajstore, najbolja crnogorska šahistkinja Jovana Vojinović (2337) bez poraza je završila učešće na 40. Šahovskoj olimpijadi u Istanbulu.

Taj rezultat pogotovo dobija na težini ako se zna da je svih 11 partija 20-godišnja Vojinović odigrala na najjačoj, prvoj tabli, te da se crnim figurama oduprla čak i nekim vodećim šahistkinjama, poput Njemice Elizabet Pehc (2483) ili velemajstorom Hong Trang Tang (2464), koja nastupa za Mađarsku.

"Olimpijada u Istanbulu je jedno od najljepših životnih iskustava za mene, pogotovo što je ženska reprezentacija Crne Gore napravila sjajan rezultat. Odigrale smo odličan turnir, na kojem nismo bile samo ekipa, već tim u kojem niko nije razmišljao o ličnom uspjehu i sve smo disale kao jedna. To je, uz odličnu formu bio i razlog što sam sa lakoćom odigrala svih 11 kola. Čak i protiv Tang nije bilo teško i ostaje samo žal što protiv favorizovanih Mađarske i Njemačke nismo iskoristile dobre pozicije da osvojimo po bod. Nedostajalo je samo malo sportske sreće, a u šahu je nemoguće sve predvidjeti", kazala je za “Vijesti” Vojinović, prva crnogorska šahistkinja sa zvanjem ženskog velemajstora (za zvanje ženskog majstora potreban je manji rejting).

Sa rejtingom koji je našu selekciju svrstao na 42. mjestu Fide, naše šahistkinje su u Istanbulu napravile veliki uspjeh osvajanjem 13 bodova i diobu 26. mjesta, koliko i Španija, koja je 11. svjetska reprezentacija.

Više bodova od Crne Gore nije osvojila niti jedna od bivših eks-jugoslovenskih republika, a samo je Srbija izjednačila taj rezultat.

"Dobijale smo mečeve sa lošijim ili selekcijama sličnog rejtinga, ali kao i u svakom sportu za još veći uspjeh je nedostajalo sreće. Iako su “jače” na svakoj tabli, mi nismo zaslužile poraze od Mađarske i Njemačke i sa ta dva boda bile bismo u samom vrhu. To je stvarno uspjeh koji nismo mogle ni sanjati, pogotovo s obzirom na uslove u kojima se nalazi naš šah. Ove godine prvi put nije održano pojedinačno državno prvenstvo u ženskoj konkurenciji, a pažnju su odvlačile i neke sitnice. Mi do pred sami početak najznačajnijeg takmičenja nismo znale kako ćemo na put, a da i ne pominjemo da nemamo ni trenera, jer posao selektora je nešto drugo. Kriza je, sva je prilika, učinila svoje, pa su nam uslovi u posljednjih par godina neuporedivo lošiji nego ranije. Eto, sada je izabrano novo rukovodstvo u Šahovskom savezu Crne Gore i nadamo se da će se povećati i ulaganja u šah", rekla je Vojinović.

Na sajtu Šahovske olimpijade stoji da ste dobili zvanje intermajstora, koliko ste dobili rejting poena odličnim igrama u Istanbulu?

"Preko 20 i očekujem da će moj novi rejting biti 2350 bodova. Jedan neuspješan turnir, od dva koliko sam odigrala u Španiji prije Olimpijade mi je oduzeo dosta poena, a oni se lako gube a teško dobijaju. Zato nemam zvanje intermajstora, iako mi je u Istanbulu bio potreban jedan, a osvojila sam dva bala. Da bih i zvanično bila intermajstor neophodno je da zaslužim rejting od 2.400".

Kako do toga?

"Pa, vidjeću, u oktobru treba da razgovaram sa novim predsjednikom Saveza (Predrag Drecun, prim.a.). Imam ogromno samopouzdanje nakon Olimpijade i volju da radim, tako da mi je teško i da se odvojim od šahovske table. Potencijal sam potvrdila na Olimpijadi i sve će zavisti od uslova koje može da mi obezbijedi ŠSCG. U ženskom šahu i nije tako paklena konkurencija kao u apsolutnoj konkurenciji i imam šansu za plasman u svjetski vrh. Naredne godine ću sigurno igrati na jednom od najprestižnijih turnira, Gibraltar openu, na kojem su ogromne novčane nagrade. Ali treba i dosta novca za učešće. Želim da se bavim šahom, ali su me uslovi u kojima radim natjerali da upišem fakultet. Bila je to teška odluka, jer ne znam kako će se to uklopiti sa sportskom karijerom. Smatrala sam da mi u šahu najviše može pomoći studij psihologije, pa ću to od oktobra studirati u Beogradu. Bilo kako bilo, učešće na Gibraltar openu ne dolazi u pitanje, pošto će u slučaju nepostojanja drugih mogućnosti, to biti dar od oca Gorana".

Šta nedostaje crnogorskom šahu da bi se priključio samom svjetskom vrhu?

"Ulaganja i dobra organizacija. Kao i u drugim sportovima, potreban je trener, fizička priprema, fizioterapeut i ljekar. Rusi su analizom neuspjeha muške selekcije došli do zaključka da je neophodan recept bivšeg svjetskog prvaka Garija Kasparova, a to je ljekar u timu, kojeg nisu imali. Čak je potrebno imati fizioterapeuta, jer su takmičenja poput Olimpijade nevjerovatno naporna i najbolji timovi su ih imali u Istanbulu. Naše ekipe su imale samo pomoć selektora".

Zar je drugo mjesto Rusije neuspjeh?

"U ženskoj konkurenciji su osvojili zlato, ali s obzirom na njihova očekivanja drugo mjesto muškaraca za njih je neuspjeh".

Imamo talenat za vrh

"Šah sam počela da igram sa osam godina, i sve ovo vrijeme trener mi je otac Goran, koji ima zvanje intermajstora i odavno mu nedostaje jedan bal za velemajstora. Naravno da iza rezultata koji sam napravila u Istanbulu stoji ogroman rad, ali i brojni drugi treneri od kojih sam povremeno učila. Nikada nisam imala sportskog idola, već sam se trudila da od svakog vrhunskog šahiste naučim po nešto, a sada zaista ima puno fantastičnih majstora “drevne igre”. Sa 17 godina sam stekla zvanje ženskog velemajstora. Prije mene do tri intermajstorska bala su na ovim prostorima došle samo Alisa Marić i Nataša Bojković(2426), srpske reprezentativke, što me čini jako ponosnom.I da, baš sam juče igrajući za beogradski Rad u Prvoj ligi Srbije remizirala sa najboljo igračicom BAS -a, 41 - godišnjom Bojković, koja je igrala na prvoj tabli za Srbiju na Olimpijadi! Mislila sam da će biti teže, pošto me nakon šest jakih turnira stigao umor. Ali Crna Gora ima talentovanu ekipu a akciju “Šah u školama” smatram najboljim potezom ŠSCG. Nadam se i drugim akcijama koje će doprinijeti napretku našeg šaha, ali nisam upoznata sa planovima i ambicijama novog rukovodstva dok ne obavimo razgovor u oktobru. Crnogorska ženska ekipa je pokazala kvalitet, a najmlađa, Tijana Blagojević je vrhunskim igrama dokazala ogroman talenat i potencijal".

Razmišljaš li da se poput Mađarice Judit Polgar oprobaš i u apsolutnoj konkurenciji?

"Polgar je najbolja šahistkinja, sa rejtingom 2700. Uz to, crnogorska selekcija ima vrhunske igrače na svakoj tabli i niti razmišljam, niti smatram da je to pitanje za mene. U ovom trenutku još ne znam ni mogućnosti ŠSCG, u vezi sa uslovima koji su neophodni za dalje usavršavanje. Zasad, uglavnom novac za moje učešće na turnirima obezbjeđuje mi otac Goran. A to jako puno košta", zaključila je Vojinović.

Galerija

Bonus video: