Naučnici otkili novu strukturu DNK

Naučnici su daleko od toga da shvate šta sve ove strukture rade u ćeliji, ali Zerati kaže da imaju grubu ideju: "Djeluje vjerovatno da je tu kako bi pomagala da se geni uključuju i isključuju i da utiču na to da li se geni aktivno čitaju ili ne"
82 pregleda 0 komentar(a)
DNK, Foto: Shutterstock
DNK, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 24.05.2018. 15:00h

Naučnici su otkrili novu vrstu strukture DNK koja potvrđuje da naš genetski kod ima delikatniju i složeniju simetriju od duplog heliksa.

Nova komponenta DNK se naziva interkalirana motiv (i-motiv) struktura otkrivena još devedesetih godina, ali je sada prvi put pronađena u živim ćelijama.

I-motiv je "čvor" DNK sa četiri kraka pri kojem se C elementi (Citozin) povezuju jedan sa drugim na potpuno drugačiji način od duplo-heliksoidne strukture koju svi povezuju sa DNK, u kojem se C elementi vezuju za G (Guanin) elemente.

"Ono što je uzbudljivo", kaže Mahti Zerati, vođa istraživanja, za portal Sajens Alert, "je to što se ova struktura pojavljuje i nestaje tokom vremena. Mislimo da je ta činjenica ključna u shvatanju funkcije ove strukture."

Naučnici su daleko od toga da shvate šta sve ove strukture rade u ćeliji, ali Zerati kaže da imaju grubu ideju: "Djeluje vjerovatno da je tu kako bi pomagala da se geni uključuju i isključuju i da utiču na to da li se geni aktivno čitaju ili ne."

On ističe kako su odgovori na ta pitanja jako bitni, ne samo za i-motiv, već i za druge alternativne strukture gena: A-DNK, Z-DNK, tripleks DNK i krstasti DNK, prenosi nedeljnik.

Alternativne strukture DNK mogu biti važne jer preko njih proteini u ćeliji prepoznaju njihovu rodnu DNK sekvencu i sprovode svoje regulatorne funkcije", objašnjava Zerati. "Dakle, formacija ovih struktura je možda od najveće važnjosti za normalno funkcionisanje ćelije, a promjene u ovim strukturama možda imaju patološke posljedice."

Bonus video: