Neki osuđenici robijali u školama i bolnicama

U zatvor je otišlo 34 osuđenih na rad u javnom interesu, odgovoreno je “Vijestima” iz Ministarstva pravde, na čijem je čelu Zoran Pažin
4 komentar(a)
Zatvor, Foto: Shutterstock
Zatvor, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 14.05.2018. 13:55h

U osnovnim školama, podgoričkom Domu zdravlja, barskoj Opštoj bolnici, Crvenom krstu, bjelopoljskom Dnevnom centru za djecu sa smetnjama, Agenciji za stanovanje, neki od osuđenika “odrobijali” su kazne.

Na društveno koristan rad prošle godine osuđene su 272 osobe, a 212 njih odužilo se državi radeći u javnom interesu.

U zatvor je otišlo 34 osuđenih na rad u javnom interesu, odgovoreno je “Vijestima” iz Ministarstva pravde, na čijem je čelu Zoran Pažin.

“U 2017. godini u radu je bilo 272 predmeta za izvršenje kazne rada u javnom interesu u kojima su obavljeni razgovori, zaključeni ugovori o realizaciji kazne rada u javnom interesu i izrađeni individualni programi radnih aktivnosti za osuđena lica na kaznu rada u javnom interesu. Izvršeno je 212 kazni rada u javnom interesu. U 34 predmeta kazne rada u javnom interesu dostavljen je izvještaj nadležnim sudovima u cilju zamjene kazne rada u javnom interesu u kaznu zatvora iz razloga što su osuđena lica odbila potpisivanje ugovora, nijesu izvršavala obaveze u skladu sa zakonom ili su neopravdano odsustvovala sa rada”, pojasnila je portparolka tog ministarstva Đina Popović.

Kazna rada u javnom interesu može se izreći počiniocima lakših krivičnih djela, za koje propisana kazna zatvora ne može biti duža od pet godina ili novčana kazna. Za izvršenje te kazne neophodno je da je izvršilac prihvati, jer je prema relevantnim međunarodnim aktima kao krivična sankcija zabranjen prinudni rad.

Prošle godine najviše Podgoričana, njih 47, “robijalo” je radeći u nekom od preduzeća ili ustanova koje imaju potpisan memorandum sa Ministarstvom pravde. Ni 33 prestupnika iz Nikšića nijesu se uselili u spuške ćelije zbog krivičnih djela koja su počinili, već im je sud izrekao alternativnu sankciju - kazna rada u javnom interesu.

Da ne bi išli iza spuških ili bjelopoljskih bedema, u javnom interesu prošle godine radila su 22 Beranaca, 18 Barana, 17 Novljana, šesnaest Cetinjana, jedanaest Bjelopoljaca, po osam Ulcinjana, Budvana i Plavljana, šest Danilovgrađana, pet Kotorana, četvoro iz Mojkovca, troje iz Andrijevice i po jedan Pljužinjanin i Rožajac.

Prema Zakonu o izvršenju uslovne osude i kazne rada u javnom interesu, ta kazna izvršava se kod pravnog lica koje se bavi djelatnošću od javnog interesa (humanitarna, socijalna, komunalna, zdravstvena, poljoprivredna, ekološka ili druga slična djelatnost) ili neprofitabilne organizacije čija djelatnost je vezana zahumanitarne, ekološke i druge slične aktivnosti.

Ministarstvo pravde ranije je potpisalo memorandum sa gotovo svim crnogorskim opštinama, jer se kazne rada u javnom interesu izvršavaju na teritoriji cijele države po mjestu prebivališta.

“Među institucijama u kojima se izvršavaju kazne rada u javnom interesu su: OŠ Pavle Rovinski, Podgorica, Agencija za stanovanje, Dom zdravlja Podgorica, Opšta bolnica Bar, Crveni krst Bar, OŠ ‘Mileva Lajović Lalatović’, Nikšić, Sekretarijat za komunalne poslove Nikšić, Dnevni centar za djecu sa smetnjama Bijelo Polje, itd”, objasnila je Popović.

Prema Zakonu, rad u javnom interesu ne može biti kraći od 60 sati niti duži od 360 sati i određuje se za vrijeme koje ne može biti kraće od 30 dana niti duže od šest mjeseci, uz najviše 60 radnih sati u toku jednog mjeseca.

Iz Ministarstva su ranije objasnili da je predviđeno da osuđenici koji su zaposleni obavljaju rad u toku slobodnog vremena, a nezaposleni u bilo koje vrijeme.

Ako osuđenik ne izvrši dio ili sve sate rada u javnom interesu, kazna mu se zamjenjuje zatvorskom. U tom slučaju svakih započetih 60 sati rada u javnom interesu zamjenjuje se kaznom zatvora u trajanju od mjesec.

Počela priprema za izgradnju otvorenog zatvora

Ministarstvo pravde počelo je izradu glavnog projekta za izgradnju Otvorenog odjeljenja zatvora.

“U skladu sa Akcionim planom za sprovođenje Strategije izvršenja krivičnih sankcija 2017-2021 i obavezom iz Zakona o izvršenju kazni zatvora, novčane kazne i mjera bezbjednosti pristupilo se izradi glavnog projekta za gradnju Otvorenog odjeljenja. Uz podršku Savjeta Evrope, projekta Savjeta Evrope ‘Podrška nacionalnim institucijama u borbi protiv diskriminacije PREDIM, pripremljen je vodič za otvoreno odjeljenje koji sadrži međunarodne standarde i uporedna iskustva za Otvoreno odjeljenje, odnosno zatvor otvorenog tipa”, kazala je portparolka Ministarstva pravde.

Iz tog Vladinog resora još 2015. godine najavljivali su da će taj “otvoreni” zatvor biti završen za godinu.

Tada su objasnili da će osuđenici koji kaznu budu izdržavali u tom zatvoru, ukoliko su zaposleni, svakodnevno moći da nesmetano odlaze na posao, ali da se uveče moraju vratiti u svoje zatvorske sobe.

Bonus video: