Neksan prodao "Sabrinu" u staro gvožđe

Sabrina je, prethodno, bila vlasništvo italijanske firme “Sarda lizing”, a prodata je na sudskoj licitaciji zbog neplaćanja troškova za remont i dugogodišnju ležarinu tog broda u Jadranskom brodogradilištu Bijela, a koji su dosegli iznos od čak 1,45 miliona eura sa zateznom kamatom
236 pregleda 1 komentar(a)
Sabrina, Foto: Siniša Luković
Sabrina, Foto: Siniša Luković
Ažurirano: 28.11.2018. 19:21h

Brod za prevoz teškog tereta Sabrina koji je protekle četiri godine bio u vlasništvu kompanije Neksan nikšićkog biznismena Miodraga Dake Davidovića, doploviće u srijedu do Aliage u Turskoj gdje će u tamošnjem rezalištu, jednom od najvećih u Evropi, biti isječen u staro željezo.

Na taj način stavlja se tačka na neuspješnu priču o potencijalnom „nikšićkom pomorstvu“, započetu u septembru 2014. kada je Neksan na sudskoj prodaji u Privrednom sudu, kao jedini zainteresovani ponuđač kupio Sabrinu. Za taj 92 metra drugi brod od 4.257 tona za prevoz teških tereta, izgrađen 1980. u Njemačkoj, Davidovićeva firma platila je 380.000 eura.

Sabrina je, prethodno, bila vlasništvo italijanske firme “Sarda lizing”, a prodata je na sudskoj licitaciji zbog neplaćanja troškova za remont i dugogodišnju ležarinu tog broda u Jadranskom brodogradilištu Bijela, a koji su dosegli iznos od čak 1,45 miliona eura sa zateznom kamatom. Iako su nakon kupovine Sabrine iz Neksana stizale najave da će sa nabavljenim brodom ta firma možda i započeti komercijalnu pomorsku djetnost, to se nikad nije desilo. Tako je nikšićki trgovački brod-prvenac i preostale četiri godine svog života proveo na mrtvom vezu, uz opustjelu operativnu obalu u međuvremenu, takođe, u stećaju uništenog brodogradilišta u Bijeloj.

Neksan je na kraju Sabrinu nedavno prodao u staro gvožđe, pa je stari teretnjak 22. novembra u teglju malteškog remorkera “Aran” napustio Bijelu i krenuo na posljednje putovanje do Aliage u Turskoj. Za sada nije poznato koliko je kompanija Dake Davidovića dobila novca od kupaca Sabrine, ali imajući u vidu težinu broda od 3.560 tona i prosječnu cijenu tone starog željeza u Turskoj, ta cifra najvjerovatnije iznosi blizu million eura. To je vjerovatno dovoljno da Neksan na ovom poslu ostvari skroman profit, imajući u vidu nabavnu cijenu i troškove plaćanje ležarine broda u Bijeloj za protekle četiri godine.

Bonus video: