Norvežani protjerali osobu godine

Norveške vlasti uhapsile su i deportovale Ruskinju koja je okrunjena titulom "Norvežanka godine", nakon što je napisala knjigu i podijelila svoja iskustva o životu ileglane imigrantkinje.
0 komentar(a)
Ažurirano: 31.01.2011. 21:37h

Odluka o hapšenju i deportaciji izazvala je proteste širom zemlje protiv zakona o azilu, a vladajuća kolacija je uzdrmana, javlja BBC.

Maria Ameli, čije je pravo ime Madina Salamova, osvojila je srca Norvežana knjigom "Ilegalna Norvežanka", u kojoj opisuje svoj bijeg iz ruske republike Sjeverne Osetije i odlazak u ilegalu nakon što je njihov zahtjev za azil odbijen.

Ameli je nekako uspijevala izbjegavati norveške imigracione vlasti osam godina, tokom kojih je naučila tečno govoriti norveški jezik, završila fakultet i napisala knjigu.

"Rođena sam na Kavkazu, ali sam polovinu života provela bježeći. Veliki dio života provela sam u Norveškoj, osjećam se kao Norvežanka i prijatelji me tako zovu. Osjećam da pripadam ovdje", rekla je Ameli.

Ona sebe zove imigrantom bez papira, osobom čija je aplikacija odbijena i nema nikakvih dokumenata i građanskih prava.

Njena iskrena knjiga o integraciji u norveško društvo osvojila je srca kritike i publike, a jedan nedeljni magazin je proglasio "Norvežankom godine".

Njen je slučaj izazvao proteste širom zemlje. Demonstranti tvrde da bi imigranti bez dokumenata morali imati pravo na rad, plaćanje poreza i pristup norveškom zdravstvenom sistemu, dok se njihov slučaj ne riješi.

U Norvešku je stigla sa 12 godina, nakon što je sa roditeljima pobjegla iz Sjeverne Osetije. Na takav su se potez odlučili jer je propao biznis njenog oca koji je na izborima podržavao partiju koja je izgubila izbore. Njihovi su životu bili ugroženi, ali to nije bilo dovoljno za dobijanje azila. Njeni roditelji se još uvijek kriju.

Amelijin advokat smatra da norveške vlasti nisu u obzir uzele ljudski faktor

"Očigledan ljudski faktor u ovom slučaju je činjenica da je u zemlju došla kao dijete, a djeca ne bi trebala odgovarati za postupke svojih roditelja. Drugi faktor je njena integracija u društvo, ali zakon ne želi nagraditi takvu vrstu argumenta", rekao je Risnes za BBC.

Oni koji je podržavaju nadaju se da će moći zatražiti radnu dozvolu iz Rusije i da će se vratiti kao legalni imigrant.

Bonus video: