Odbojkaši u grupi sa Holandijom, odbojkašice od prvog kola - Vijesti.me
KVALIFIKACIJE ZA EP

Odbojkaši u grupi sa Holandijom, odbojkašice od prvog kola

Odbojkaši Crne Gore u drugoj rundi kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2015. godine u Italiji i Bugarskoj, gdje se igra završnica) igraće u grupi E sa Holandijom, Hrvatskom i Rumunijom

Crnogorski odbojkaši
Crnogorski odbojkaši (Foto: Boris Pejović)

Odbojkaši Crne Gore u drugoj rundi kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2015. godine u Italiji (Mesina, Katanija) i Bugarskoj (Varna, Plovdiv i Sofija, gdje se igra završnica) igraće u grupi E sa Holandijom, Hrvatskom i Rumunijom, odlučeno je danas žrijebom u Luksemburgu, sjedištu Evropske odbojkaške konfederacije.

Holandija, nekadašnji prvak Evrope, prvi je favorit grupe, “lale” su na nedavnom EP u Danskoj i Poljskoj zauzele 10. mjesto. I Hrvatska (18) je bolje plasirana od Crne Gore (21) na rang listi CEV-a, dok najslabiji rejting trenutno ima Rumunija (26).

Prvoplasirana selekcije iz grupe, nakon dva turnira, koji će biti odigrani od 22. do 25. maja u Hrvatskoj, odnosno u Crnoj Gori od 29. maja do 1. juna iduće godine, izboriće direktan plasman na EP, dok će drugoplasirana u treću rundu kvalifikacija (dvije utakmice, po jedna kod kuće i na strani, 23/24. i 30/31. maja 2015.).

Direktan plasman na EP izborili su organizatori Bugarska i Italija, te Rusija, Srbija, Francuska, Njemačka i Belgija, na osnovu plasmana sa posljednjeg EP. Preostalih devet reprezentacija biće poznato poslije kvalifikacija.

Zbog slabog rejtinga, crnogorske odbojkašice će kvalifikacije za Evropsko prvenstvo 2015. godine, u Belgiji (Anverpen) i Holandiji (Apeldorn, Almer i završnica u Roterdamu), početi od prve runde, a rivali u grupi 2 su Bosna i Hercegovina, Estonija i Litvanija.

Voljom žrijeba je odlučeno da se turnir igra u Crnoj Gori, od 8. do 11. maja, a plasman u drugu rundu (dva turnira, 22 - 25. maj i 29. maj - 1. jun 2014.) izboriće dvije prvoplasirane selekcije.

Direktan plasman na EP izborili su Belgija i Holandija kao organizatori, te Rusija, Njemačka, Srbija, Hrvatska i Italija, na osnovu plasmana sa posljednjeg EP.

Juniori će u kvalifikacijama za EP 2014. u Slovačkoj i Češkoj igrati u drugoj rundi, u grupi G sa Njemačkom, Turskom i Hrvatskom. Turnir se igra od 24. do 27. aprila iduće godine u Turskoj, a plasman na EP izboriće samo pobjednik. Sedam drugoplasiranih selekcija iz svih grupa i najbolja trećeplasirana izboriće plasman u treću rundu.

I juniorke će kvalifikacije za EP 2014. u Finskoj i Estoniji početi od druge runde, a rivali u grupi G su Češka, Rumunija i Holandija, koja je domaćin. Turniri druge runde kvalifikacija odigraće se od 24. do 27. aprila, a propozicije za plasman na EP su identične kao kod juniora.

Odbojkaški savez Crne Gore na žrijebu je predstavljao generalni sekretar Ivan Bošković.

Seniori

Prva runda (8 – 11. maj)

Grupa 1

Izrael, Luksemburg, Moldavija, Litvanija

Grupa 2

Mađarska, Bosna i Hercegovina, Švajcarska, Norveška

Grupa 3

Makedonija, Švedska, Azerbejdžan, Gruzija

Plasman u drugu rundu kvalifikacija izboriće pobjednici grupa i dvije najbolje drugoplasirane selekcije iz prve runde kvalifikacija.

Druga runda (dva turnira: 22 – 25. maj i 29. maj – 1. jun 2014.)

Grupa A

Poljska, Slovenija, Letonija, pobjednik turnira grupe 3 prve runde kvalifikacija

Grupa B

Finska, Portugal, Austrija, pobjednik turnira grupe 1 prve runde kvalifikacija

Grupa C

Slovačka, Estonija, Grčka, najbolja drugoplasirana selekcija iz prve runde kvalifikacija

Grupa D

Češka, Španija, Ukrajina, pobjednik turnira grupe 2 prve runde kvalifikacija

Grupa E

Holandija, Hrvatska, Crna Gora, Rumunija

Grupa F

Turska, Bjelorusija, Danska, druga najuspješnija drugoplasirana selekcija iz prve runde kvalifikacija

Plasman na Prvenstvo Evrope izboriće šest pobjednika grupa, dok će drugoplasirane selekcije izboriti plasman u treću rundu kvalifikacija.

Treća runda (dvije utakmice: 23. ili 24. maj i 30. ili 31. maj 2015.)

A 2 – B 2

C 2 – F 2

D 2 – E 2

Seniorke

Prva runda (8 – 11. maj)

Grupa 1

Švedska, Gruzija, Letonija, Norveška

Grupa 2

Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Estonija, Litvanija

Plasman u II rundu kvalifikacija izboriće po dvije reprezentacije iz obe grupe.

Druga runda (dva turnira: 22 – 25. maj i 29. maj – 1. jun 2014.)

Grupa A

Turska, Bjelorusija, Finska, Danska

Grupa B

Poljska, Ukrajina, Švajcarska, drugoplasirana selekcija sa turnira grupe 1 prve runde kvalifikacija

Grupa C

Češka, Španija, Slovenija, pobjednik turnira grupe 2 prve runde kvalifikacija

Grupa D

Bugarska, Azerbejdžan, Grčka, Portugal

Grupa E

Francuska, Izrael, Mađarska, pobjednik turnira grupe 1 prve runde kvalifikacija

Grupa F

Rumunija, Slovačka, Austrija, drugoplasirana selekcija sa turnira grupe 2 prve runde kvalifikacija

Plasman na Prvenstvo Evrope izboriće 6 pobjednika grupa, dok će drugoplasirane selekcije izboriti plasman u treću rundu kvalifikacija.

Treća runda (dvije utakmice: 23. ili 24. maj i 30. ili 31. maj 2015.)

E 2 – C 2

D 2 – F 2

B 2 – A 2

Juniori

Prva runda - Norveška (3 – 5. januar 2014)

Norveška, Engleska, Azerbejdžan

Druga runda (24 – 27. april 2014)

Grupa A - Estonija

Rusija, Estonija, Letonija, Izrael

Grupa B - Italija

Italija, Poljska, Austrija, Ukrajina

Grupa C

Španija, Danska, Rumunija, pobjednik turnira prve runde kvalifikacija

Grupa D - Mađarska

Srbija, Finska, Slovenija, Mađarska

Grupa E - Portugal

Belgija, Francuska, Portugal, Švedska

Grupa F - Bugarska

Bugarska, Grčka, Holandija, drugoplasirana selekcija sa turnira prve runde kvalifikacija

Grupa G – Turska

Njemačka, Turska, Crna Gora, Hrvatska

Plasman na EP iz II runde kvalifikacija izboriće samo pobjednici grupa. Sedam drugoplasiranih selekcija i najbolja trećeplasirana izboriće plasman u treću rundu kvalifikacija (2 grupe), koja će se odigrati od 10. do 13. jula.

Treća runda (10 – 13. jul 2014)

Grupa H

A 2, C 2, F 2, G 2

Grupa I

B 2, D 2, E 2, najbolja trećeplasirana selekcija iz druge runde kvalifikacija

Plasman na EP iz treće runde kvalifikacija izboriće pobjednici grupa, kao i najbolja drugoplasirana selekcija.

Juniorke

Prva runda - Švedska (3 – 5. januar 2014)

Letonija, Norveška, Švedska, Engleska

Druga runda (24. – 27. april 2014)

Grupa A – Italija

Italija, Poljska, Španija, Danska

Grupa B - Srbija

Srbija, Francuska, Ukrajina, pobjednik turnira prve runde kvalifikacija

Grupa C – Hrvatska

Turska, Hrvatska, Portugal, drugoplasirana selekcija sa turnira prve runde kvalifikacija

Grupa D - Bugarska

Rusija, Bugarska, Austrija, Azerbejdžan

Grupa E – Slovenija

Njemačka, Slovenija, Mađarska, Izrael

Grupa F – Grčka

Slovačka, Belgija, Grčka, Švajcarska

Grupa G – Holandija

Češka, Rumunija, Holandija, Crna Gora

Plasman na EP iz druge runde kvalifikacija izboriće samo pobjednici grupa. Sedam drugoplasiranih selekcija i najbolja trećeplasirana reprezentacija izboriće plasman u treću rundu kvalifikacija (2 grupe), koja će se odigrati od 10. do 13. jula.

Treća runda (10 – 13. jul)

Grupa H

C 2, F 2, G 2, najbolja trećeplasirana selekcija iz druge runde kvalifikacija

Grupa I

A 2, B 2, D 2, E 2

Plasman na EP iz treće runde kvalifikacija izboriće pobjednici grupa, kao i najbolja drugoplasirana selekcija.


Najčitanije iz sekcije Zabava