Ovako je izgledala prva dodjela Oskara 1929. godine

Svečanost, održana 16. maja 1929. u prisustvu 270 zvanica, protekla je u opuštenoj atmosferi, jer su imena dobitnika u 12 glavnih kategorija već bila objavljena tri mjeseca ranije
85 pregleda 0 komentar(a)
Dodjela Oskara 1929. (Novina)
Dodjela Oskara 1929. (Novina)
Ažurirano: 17.02.2015. 20:55h

Kratka i skromna, prva dodjela Oskara bila je jedina ceremonija u istoriji Američke filmske akademije koja nije prenošena uživo.

Prema pisanju londonskg “Telegrafa”, inauguralna svečanost, održana 16. maja 1929. godine u prisustvu 270 zvanica, protekla je u opuštenoj atmosferi, bez napetosti i stresnog isčekivanja jer su imena dobitnika u 12 glavnih kategorija već bila objavljena tri mjeseca ranije u “Los Anđeles tajmsu”.

Samo godinu dana kasnije, ovaj događaj će dobiti radijski prenos, a ubrzo potom će narasti u svjetski fenomen.

U Dolbi teatru u Los Anđelesu će se 22. februara na dodjeli Oskara 2015. tiskati 3.300 gostiju, što je daleko više od prvobitnih 270 koji su prije 86 godina platili pet dolara da bi prisustvovali ceremoniji.

Događaj se odigrao u hotelu “Ruzvelt” koji je sagrađen dvije godine ranije i čiji je jedan od investitora bio, svakako ne slučajno, predsjednik filmske akademije Daglas Ferbenks.

Gosti svečanosti te 1929. godine bili su smješteni u balskoj dvorani hotela, ukrašenoj bijelim tepisima i art deko svijećnjacima. Sjedeći oko 36 banketnih stolova, pili su najbolja kalifornijska vina i jeli kuvanu piletinu na tostu i pečenu ribu u sosu od putera. Sama dodjela trajala je svega 15 minuta. Nagrađeni su filmovi koji su bili prikazani u periodu između 1. avgusta 1927. i 31. jula 1928. godine. Ferbenks i potpredsjednik akademije Vilijam C. Demil (stariji brat Sesila B. Demila) tom prilikon su uručili 30 centimetara visoke, pozlaćene trofeje koji će tek za pet godina dobiti naziv “Oskar”.

Gosti 36 stolova pili su najbolja kalifornijska vina

Glavna tema večeri bili su zvučni filmovi. Prva ceremonija je bila ujedno i posljednja na kojoj su prikazana samo nijema ostvarenja.

Zvučni film, čiji je razvoj započet čuvenim stihom iz filma “Džez pevač” - "You Ain't Heard Nothin' Yet" (Još uvijek ništa niste čuli), najavljivao je revoluciju u filmskoj industriji koja je počela da posustaje. Filmu “Džez pjevač” nije bilo dopušteno da se nadmeće za nagradu za najbolje ostvarenje, jer je akademija smatrala da nije “fer” dopustiti zvučnim filmovima da se takmiče sa nijemim.

Prvi Oskar za najbolje ostvarenje dodijeljen je filmu Vilijama Velmana “Krila”, o pilotima iz Prvog svjetskog rata, koji je sa budžetom od dva miliona dolara bio dotad najskuplji holivudski projekat. “Krila” su osvojila i nagradu za tada najbolje “inženjerske” efekte.

Ceremonija nije bila ni modna ekstravaganca kakva je kasnije postala. Dobitnica Oskara za najbolju žensku ulogu, tada 22-godišnja Dženet Gejnor, izašla je na scenu da primi nagradu u skromnoj, smjernoj haljini koju je kupila nekoliko dana ranije. Nagradu je dobila za uloge u sva tri filma za koje je bila nominovana. Čarliju Čaplinu dodijeljen je prvi počasni Oskar, onaj koji je nedavno ukraden u Parizu.

Bonus video: