Ovi znaci vam otkrivaju da je vrijeme za detoks

Višak šećera, rafinirane žitarice, pržena i masna hrana, alkohol i kofein... samo su dio popisa namirnica koje opterećuju organizam
206 pregleda 0 komentar(a)
detoks, Foto: Shutterstock
detoks, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 17.09.2017. 14:02h

Stručnjaci su izračunali da prosječan čovjek do svoje 70. godine pojede čak 70.000 kg različite hrane i popije oko 40.000 litara tečnosti, od čega barem petinu čine namirnice koje naš organizam ne može da svari, niti iskoristiti kao energiju već predstavljaju otpad.

Višak šećera, rafinirane žitarice, pržena i masna hrana, alkohol i kofein, prerađene namirnice s dodatkom hemikalija, hrana koja ne sadrži dovoljno vlakana, pa čak i sirove namirnice koje organizam inače teško vari, samo su dio popisa namirnica koje opterećuju organizam.

Sve to treba povezati s činjenicom da mnogi piju premalo vode, koja je važna za varemnje, razmjenumaterija i izbacivanje toksina, kao i s navikom da se hranimo neredovno, odnosno preskačemo obroke, što može biti razlog za usporavanje metabolizma.

Stoga ne čudi procjena da se tokom godina u crijevima akumulira oko 15 kilograma toksičnog otpada, koji treba izbaciti iz organizma.

Još je Hipokrat govorio da ‘sve bolesti započinju u crijevima”. A ovo su najčešći znakovi da vam je tijelo puno toksina:

Akne i loš ten

Prehrana u kojoj prevladava prerađena hrana, mogu izazvati upalne procese na koži koji se često ogledaju kao umorna koža puna akni. Uz promjenu prehrane pripazite i na njegu lica: Vodite računa da je jastučnica na kojoj spavate čista te pronađite neko sredstvo za pranje kože s odgovarajućim pH.

Hronični umor i smušenost

Hronični umor i nedostatak koncentracije su siguran znak da je vaš organizam preopterećen toksinima. Ako se ujutro teško budite, ili ste tokom dana toliko pospani da vam se čini da vam glava pada, iako ste noću odspavali dovoljno dugo, to je tipičan znak da u organizmu prevladava kiselost te da vam je potreban detoks. Ako ovo stanje zanemarite, može dovesti do ozbiljnih poremećaja u organizmu.

Česte glavobolje

Ako ste jedno veče 'zaglavili' s društvom, prejeli se i popili više alkohola, gotovo je sigurno da ćete se ujutro probuditi s glavoboljom. Glavobolja je jedan od znakova da je vaše tijelo opterećeno toksinima, pogotovo ako se one ponavljaju često i traju duže vrijeme. To najčešće nisu teške glavobolje, nego tup bol i najčešće ne prolazi dok se ne odmorimo i odmaknemo od teške hrane ili pića. Hronični bolovi

Hroničan bol koji traje dugo i boli 'podmuklo', obično se javlja kao simptom upale koja je nastala kao reakcija na nakupljanje toksina u određenom dijelu tijela. To može biti bol u vratu, leđima, ili zglobovima, bol zbog upale u mokraćnim putevima, bubregu... Najčešće je riječ o 'tihoj' boli koja nas 'opominje' da nešto nije u redu.

Problemi sa spavanjem

Ako se noću dugo vremena vrtite u krevetu i ne možete zaspati, ili se budite usred noći i ne uspijevate više zaspati do jutra, a nema realnog razloga za to, to može biti znak nagomilanih otrova u organizmu. Dobro će vam doći više fizičke aktivnosti ili vježbanja, te topla kupka kojoj ste dodali neko opuštajuće ulje lavande prije spavanja.

Neugodan miris tijela i zadah

Loš zadah je rezultat bakterija i toksina koji se nakupe na jeziku, dok neugodan miris nastaje zato što otrovi putem znoja isparavaju kroz kožu. Česti uzrok je previše brze hrane, te previše šećera u prehrani.

Alergije i osipi

Kad konzumirate nešto što vaše tijelo ne prepoznaje, ili doživljava kao napad na imunološki sisitem, mogu se javiti osipi, perut, mrlje na koži ili crvenilo. Pokušajte voditi dnevnik prehrane i utvrditi na koje namirnice tako reagujete pa smanjite njihovu upotrebu. Ako se ove reakcije javljaju često, svakako posjetite alergologa, kako biste utvrdili uzrok i odredili koje namirnice treba izbjegavati.

Umor i depresija

Ako tretirate svoje tijelo kao kantu za smeće, ne možete očekivati da se to ne odrazi i na raspoloženje. Manjak energije, umor, glavobolje i slaba koncentracija dovešće do toga da se osjećate loše, jer vaš organizam ne funkcioniše kako trena. Uz promjenu navika i prehrane, razmislite i o tome radite li posao koji vas veseli te kakvim ste ljudima okruženi.

Podočnjaci i umorne oči

Ako ne spavate dovoljno, loše se hranite i izloženi se povećanom stresu, mogli bi da primijetite neke suptilne znake trovanja – zamagljene oči i izražene podočnjake. Povećajte unos vode i nađite vremena za odmor. Za svaki slučaj provjerite i stanje bubrega, jer izraženi podočnjaci mogu biti znak poremećaja rada bubrega. 'Šlauf' oko struka koji se ne skida

Ako imate izražene masne nakupine oko stomaka i ne možete da skinete kilograme čak i ako se držite rigorozne dijete, to je znak da je poremećena pH ravnoteža u tijelu. Jedan od načina je da povećate unos tečnosti i to voe ili limunade.

Pripremite 2 litae vode, 1 organski limun, opran i narezan na kriške te čajnu kašičicu himalajske soli. Limun i so dodajte u vodu, pa ostavite da odstoji preko noći (8 do 12 sati). Ujutro popijte 3 čaše te vode na tašte.

KORISNE NAMIRNICE ZA DETOKS ORGANIZMA

Lubenica

Sadrži velike količine L-citrulina, aminokiseline koja se u bubrezima pretvara u aminokiselinu l-arginin, koja čisti amonijak i druge otrove iz tijela. Dobar je izvor kalijuma, koji podržava rad bubrega i velika je pomoć u čišćenju organizma.

Krastavci

Visok sadržaj vode u krastavcima potiče mokraćni sisitem na rad i izbacivanje otrova kroz mokraću.

Limun

Jetra veoma voli limun – on je stimulans za jetru te djeluje tako da otapa mokraćnu kiselinu i druge otrove u tijelu. Limun alkalizuje organizam, pa pomaže da se vrati ravnoteža tjelesnog pH. Čaša vode s malo limuna i meda ujutro natašte, s druge strane, stimuliše sistem za varenje i pomaže da se riješite hroničnog zatvora.

Nana

I kao začin , ili u obliku čaja, pomaže da bolje varimo hranu i poboljšava protok žuči iz jetre, koja u tankom crijevu učestvuje u razgradnji prehrambenih masnoća. Nekoliko listića nane možete dodati na salatu, ili u svježu limunadu, samo je prethodno malo zgnječite prstima.

Povrće na pari

Odličan izvor vlakana važnih za varenje i sprečavanje zatvora. Možete ga ispeći na roštilju, ili na tiganju ali bez masnoće. Ipak, najbolji način pripreme je kuvanje na pari, tako da ga skuvate al dente. Povrće koje nije prekuvano, nego samo obareno na pari, naime, zadržava više hranjivih materija.

Zeleni čaj

Ovja čaj je bogat polifenolima, biljnim spojevima koji djeluju kao snažan antioksidans. Polifenoli stimulišu enzime jetre da izbacuju otrove iz organizma. Možete ga piti prije obroka, ili za vrijeme obroka, da podstakne varenje. On sadrži i visok procenat teina koji djeluje slično kao kofein oa ne pretjerujte.

Mlijeko i mliječni proizvodi

Mlijeko sadrži mnogo hranjivih materija koje su posebno važne za zdravlje kostiju, ali i jačaju tijelo u borbi protiv nečistoća, posebno mliječni proizvodi s probioticima, koji čuvaju crijevnu floru. Koristite ga kao bazu za voćne smoothieje, ili frape, što je savršeni međuobrok, prepun vitamina.

Voda (s voćem)

Voda ispira toksine iz vitalnih organa. Imajte uvijek pri ruci manju bočicu vode i pijte po malo cijeli dan. Možete ju obogatiti ukusima: dodajte krišku limuna, ili dvije kašičice bobičastog voća, koje je izrazito bogato antioksidansima, dok će nekoliko kockica dinje podstaći rad bubrega.

Sok od cvekle

Izuzetno ej bogata antioksidansima, vitaminima, kalcijumom i gvožđem, što je čini odličnom namirnicom za detoks organizma. U sokovnik stavite svježu cveklu, mrkvu, jednu jabuku i komad celera, pa promiješajte da dobijete sok, koji ćete začiniti s par kapi limuna.

Čaj od korijena maslačka

Korijen maslačka je odlična biljka za jetru i čišćenje krvi. Najbolje ga je iskopati u ranu jesen, kad je najbogatiji ljekovitim gorkim materijama. Pomiješajte korijen maslačka, korijen čička i korijen koprive u jednakim razmjerama, pa dvije kašičice prelijte s litrom hladne vode i stavite na vatru da prokuva. Nakon tri minuta procijedite i ohladite, pa pijte po malo tokom dana. Osim čaja prilikom detoksikacije jetre potrebno je unositi i hranu bogatu proteinima.

Sok od mrkve

Napravljen kod kuće, od dvije svježe mrkve i malo soka od limuna, poznat je i kao čudotvoran sok, jer je prebogat antioksidansima i enzimom karotenom, koji imaju sposobnost da podstaknu čišćenje organizma. Sok djeluje kao snažan podsticaj za čišćenje jetre i eliminaciju toksina iz tijela.

Sirutka

Sirutka sadrži obilje proteina, vitamina i minerala, kao što su vitamin B2, B6, B12, C i K; zatim kalcijum, magnezijun, kalijum. Tokom detoks dijete svakodnevno konzumirajte između 0,5 i 1 litre sirutke na dan.

Sok od peršuna

Bogat je enzimima, antioksidansima, mineralima i vitaminima i vrlo djelotvoran za detoksikaciju jetre i bubrega. Pokušajte ga pomiješati s biljnim sokovima i svježim voćem, uključujući limun, krastavac, mrkvu, celer ili – lubenicu.

Laneno sjeme

Laneno sjeme obiluje vlaknima i pomaže održavanju sistema za varenje te podstiče rad crijeva i eliminaciju otpada iz tijela. Držaće vas dugo sitima, pa je korisno i pri mršavljenju. Kašiku mljevenih lanenih sjemenki dodajte u jutarnji smothie, ili u vodu, pa popijte.

Kompot ili sok od suvih šljiva

Bogat je antioksidansima, gvožđem, beta-karotenom i kalijumom te ima sposobnost eliminacije otpada iz debelog crijeva, zbog visokog sadržaja vlakana. Osim toga, može da snizi nivo šećera i holesterola u krvi. Jednostavno potopite suve šljive u vodu, pa ih lagano prokuvajte u toj vodi i kad se ohlade pojedite i popijte tu vodu.

Bonus video: