Pazite se bombi i vatrenih obračuna

Malo je moguće da Amerikanci budu ciljna grupa kriminala...
65 pregleda 114 komentar(a)
Eksplozija, Foto: Savo Prelević
Eksplozija, Foto: Savo Prelević
Ažurirano: 24.01.2016. 07:23h

Kriminal, nebezbjedan saobraćaj, vatreno oružje i česte eksplozije bombi, pohlepni taksisti, opasnost po LGBT parove, samo su neke od stvari na koje ambasada SAD upozorava svoje građane prilikom posjete Crnoj Gori.

Na sajtu američkog Savjeta za inostranu sigurnost (OSAC) objavljen je “Izvještaj o kriminalu i sigurnosti u Crnoj Gori 2016”, u kojem se Amerikancima sugeriše kako da se ponašaju i šta ih može očekivati prilikom boravka u Crnoj Gori.

U pomenutom dokumentu, najviše se upozorava na sitni kriminal i saobraćaj.

Navodi se da je Podgorica relativno siguran evropski grad kada je riječ o organizovanom kriminalu, ali sa čestim krađama i provalama na posjede američkih i uopšte inostranih građana.

“Nasilni zločini su relativno rijetki, ali postoji mogućnost za američke posjetioce ili stanovnike da postanu žrtve tih zločina. Nakon sukoba, postoji mogućnost osvete koja može dovesti do upotrebe vatrenog oružja”, piše u Izvještaju.

Ocijenili su da je niska mogućnost da američki državljani budu ciljna grupa kriminala, ali da je moguće da budu slučajne žrtve obračuna.

“Postoji značajan element organizovanog kriminala, sa nekoliko kriminalnih grupa koje su umiješane u zelenaštvo, krijumčarenje droge i trgovinu ljudima. Nasilje među ovim grupama je često, gdje paljenjem automobila ili eksplozivnim napravama pokušavaju uplašiti članove druge grupe ili građane”.

Kada je riječ o saobraćaju, Amerikanci se upozoravaju da posebno obrate pažnju prilikom prelaska ulice na pješačkim prelazima, ali i tokom vožnje

“Kontrola pješačkog i automobilskog saobraćaja postoji, međutim policija rijetko sprovodi saobraćajne propise. Obuka vozača je obavezna, ali rijetko se upotrebljava signalizacija i može se očekivati vožnja sa naglim promjenama traka. Američkii građani se podjsećaju da obraćaju posebnu pažnju prilikom prelaska ulice i upravljanja motornim vozilima”.

Tvrde da je javni prevoz dostupan i relativno jeftin, ali da se autobusi slabo održavaju.

Skreću pažnju da se treba čuvati taksista u toku turističke sezone.

“Vozači autobusa moraju imati sartifikat za upravljanje ovim vozilima, ali ne postoji stalno obrazovanje i obnavljanje sartifikata... Taksiji su obično dobro regulisani, međutim pojavljuju se slučajevi previsokih cijena za strance, posebno u primorskim oblastima. Vozovi su jeftini, ali skloni kašnjenju i promjenama rasporeda.”

Ocijenili su da nema posebne terorističke prijetnje za američke građane, ali da postoji određena zabrinutost u regionalnom smislu i moguća opasnost od internacionalnih terorističkih organizacija.

OSAC preporučuje Amerikancima da naprave sopstveni plan postupanja u slučaju kriznih situacija, jer će nadležne institucije (bolnice, vatrogasci, policija) najvjerovatnije biti poremećene katastrofom i neće moći da im pruže pomoć.

Upozoravaju da putnici i pripadnici LGBT populacije mogu biti maltretirani za javne izlive nježnosti na crnogorskim ulicama.

Policija profesionalna, ali sa ograničenim resursima

U Izvještaju se navodi da je policija profesionalna, ali da ima ograničene resurse za istraživanje i sposobnost da odgovori.

Preporučuju svojim državljanima poznavanje crnogosrkog jezika kada budu kontaktirali bilo koju hitnu službu, jer su, kako navode, veoma rijetki spikeri koji govore engleski.

OSAC savjetuje Amerikancima da se obrate konzularnom odjeljenju ambasade u Podgorici, ako ih policija privede.

“Budite oprezni i svjesni svoje okoline. Vježbajte zvuk sigurnosnih protokola tokom novčanih transakcija. Sa sobom nosite samo sumu novca koja vam je u tom trenutku potrebna. Vodite računa o svojim putnim dokumentima i kreditnim karticama. Ne skrećite nepotrebnu pažnju na sebe. Svaku sumnjivu aktivnost prijavite policiji. Američki državljani trebalo bi da se drže opštih mjera predostrožnosti: uklonite sve vrijednosti iz vidokruga kada napuštate vozilo, ne ostavljati stvari velike vrijednosti (smartfone, kamere) bez nadzora, pokriti testaturu prilikom unosa pina na bankomatima. Ukoliko američki državljanin svjedoči nekoj borbi ili sličnom sukobu treba odmah da napusti područje”.

Demonstracije obično nenasilne

U Izvještaju piše i da postoji nizak rizik od političkog nasilja, jer su demonstracije obično male i nenasilne, ali konstatuju da su se ipak dešavali obračuni između policije i demostranata.

“Razlozi za demonstracije su obično ekonomsko-političkog karaktera, ili žalbe na plate i penzije”, navodi se u Izvještaju.

Piše i da je etničko i religijsko nasilje rijetko i da nije podržano od većeg dijela stanovništva.

Bonus video: