PEKING 2008.

Prvi put na olimpijskim igrama vijorila se crnogorska zastava. Nosio je legendarni kapiten Veljko Uskoković
1 komentar(a)
Ažurirano: 26.07.2012. 00:02h

"Jedan svijet, jedan san" - moto je pod kojim su u Pekingu održane 29. Olimpijske igre. Domaćin je napravio čudo, učinio da planeta zaista sanja isti san.

Kina je svijetu poklonila ljubav, počev od otvaranja Igara, koje su simbolično počele 8.8.2008. u 8 sati i 8 minuta naveče (treba li napominjati da je za Kineze 8 srećan broj), pa sve do spuštanja zavjese u "Ptičjem gnijezdu". Narod, koji predstavlja gotovo četvrtinu čovječanstva, prije četiri godine zaslužio je da mu se čitav svijet pokloni.

“Neka snovi lete na krilima, neka se svijet grli u miru" - poručili su tada organizatori najboljih Olimpijskih igara u istoriji. Kina je zadivila svijet. Na njenim krilima letjeli su Majkl Felps, Usein Bolt, Jelena Isinbajeva, Rafael Nadal, Kobi Brajant...

A prvi put na olimpijskim igrama vijorila se crnogorska zastava. Nosio je legendarni kapiten Veljko Uskoković.

Uz njegove, odnosno Porobićeve vaterpoliste, u istoriju su ušli još i džudista Srđan Mrvaljević (večeras će nositi zastavu u Londonu), bokser Milorad Gajović, strijelac Nikola Šaranović, atletičari Milena Milašević i Goran Stojiljković, plivačica Marina Kuč.

Nažalost naš san se nije ostvario. Falilo nam je malo sreće, iskustva, nerava, koncentracije, od svega po mrvica, ali dosta da ostanemo bez medalje.

A jedan čovjek skupio ih je čak osam - i to svih osam zlatnih. I to sa sedam svjetskih rekorda. Naravno, u pitanju je američki plivač Majkl Felps, koji je nadmašio Marka Špica po broju zlatnih medalja, a izjednačio njegov rekord po broju svjetskih rekorda.

Neki će, doduše, kazati da je u jednoj od trka Srbin Milorad Čavić prvi dotakao cilj, ali zvaničnici su se branili da je trebalo da jače udari po uređaju za mjerenje vremena.

U legendu je ušao i Usein Bolt, koji je kao vjetar jurio “Ptičjim gnijezdom”, oborivši svjetske rekorde na 100 i 200 metara, kao i u štafeti 4x100 metara.

Sjajna je bila i Jelena Isinbajeva, takođe oborivši svjetski rekord (skok s motkom), očekivano silni bili su američki košarkaši predvođeni Kobijem Brajantom i Lebronom Džejmsom, Rafael Nadal je postao junak Španije...

Kineze je rasplakao atletičar Ksjang Liu koji se povrijedio, a obradovala ih je teniserka Na Li, dok su Ronaldinja i drugove u polufinalu fudbalskog turnira rastužili olimpijski šampioni Mesi, Aguero...

Bonus video: