Poljska prekinula post protiv Brazila

Odbojkaši Poljske, Foto: Fivb.ch
Ažurirano: 16.09.2014. 21:53h

Od 1966. godine i šampionata u Čehoslovačkoj, niko nije uspio kod kuće da osvoji titulu prvaka svijeta – nakon trijumfa od 3:2 protiv Brazila, trostrukog aktuelnog šampiona, na startu treće runde, odbojkaši Poljske mogu da nastave da sanjaju da mogu da prekinu taj post.

U sjajnom ambijentu “Atlas arene” u Lođu, pred 12.100 hiljada gledalaca, Poljaci su uspjeli da se vrate iz skoro bezizlazne situacije (Brazil je vodio 2:1 u setovima i 16:14 u četvrtom) i na kraju stignu do važne pobjede.

U petom odlučujućem setu, Pojaci su krenuli silno, na 7:2 se činilo da će lako do trijumfa, ali su Brazilci uspjeli da se vrate, izjednače na 10:10, čak su imali i meč loptu na 15:14.

Međutim, Poljska je sa tri uzastopna poena prekinula post protiv Brazilaca na šampionatima svijeta koji je trajao više od četiri decenije, za ukupno četvrtu pobjedu u osam međusobnih mečeva. Domaćin je, tako, dobio i treći uzastopni meč u pet setova, nakon duela sa Francuskom i Iranom.

Marijuš Vlazli je predvodio Poljake sa 31 poenom, dok je u brazilskom timu najbolji poenter bio Luis Felipe Markes Fonteles (17), dok su Leandro Visoto i Rikardo Lukareli dodali po 16.

Prvi poraz na šampionatu, nakon 13 uzastopnih pobjeda računajući i prethodno SP u Italiji, Brazilce je doveo u nezgodnu situaciju, pa “karioke” večeras protiv Rusije nemaju prava na kiks ako žele u polufinale.

Francuska je odlično otvorila nastup u grupi G, maksimalnom pobjedom u “Spodek areni” u Katovicama protiv Njemačke, drugom na ovom SP, na kojem su “trikolori” na startu sa 3:0 savladali Portoriko. Iako su imali manje poena iz bloka (5-10) i više grešaka (21-17), Francuzi su odličnom odbranom i kontranapadima slomili otpor Njemaca, kome će šampionat u Poljskoj biti najbolji plasman na SP u posljednjih 40 godina!

U prvom setu dileme nije bilo, u drugom su Njemci prvo stigli do 21:21, potom su anulirali tri set lopte Francuske na 24:21, ali je Ervin Ngapet iz trećeg pokušaja donio četvrtu set loptu, koja je odmah iskorišćena zbog greške Đerđa Grozera, korektora Njemaca.

U trećem setu su Francuzi kontrolisali rezultat od početka do kraja, i stigli do četvrte ovogodišnje pobjede u pet mečeva sa Njemačkom (imaju 3-1 u Svjetskoj ligi). Skor dvije selekcije na šampionatima svijeta je 2-2.

Ngapet je sa 20 poena bio najbolji u francuskom timu, Antonin Rozije (prvi poenter šampionata sa 182 poena) je dodao 16. Sa druge strane je Grozer upisao 14 poena.