Prvo uspješno kloniranje ljudskog embriona

Godine 2005, istraživači u Južnoj Koreji su tvrdili da su kloniranjem stvorili prve embrionalne matične ćelije, ali je godinu kasnije otkriveno da su podaci bili lažni
186 pregleda 0 komentar(a)
Ažurirano: 07.10.2011. 18:29h

Naučnici u Njujorku su prvi put uspjeli da, pomoću tehnike kloniranja kakva je korištena prilikom kloniranja ovce Doli, stvore matične ćelije i natjeraju ih da se razviju do poodmakle faze blastocista, prenosi CNN.

Naučnici su uzeli genetski materijal iz kože odraslih ljudi i ubacili ga u ljudska jajašca.

Potom su im omogućili da se razviju do ranih faza ljudskog embriona. Tako stvorene ćelije imaju velik potencijal u liječenju najrazličitijih tkiva jer mogu da se transformišu u brojne vrste ćelija.

Cilj istraživanja je, kako navode naučnici, stvoriti specifične matične embrionalne ćelije sa DNK pacijenta za eventualnu upotrebu u određenim terapijama. Motiv za slična istraživanja je da se presađivanjem matičnih ćelija liječe bolesti kao što su dijabetes, Parkinsonova bolest...

Godine 2005, istraživači u Južnoj Koreji su tvrdili da su kloniranjem stvorili prve embrionalne matične ćelije, ali je godinu kasnije otkriveno da su podaci bili lažni.

Posljednja studija koja govori o uspjehu istraživača iz Njujorka objavljena u časopisu Nature, pokazuje da su naučnici konačno uspjeli da stvore ljudske embrionalne matične ćelije. Dobijene ćelije nisu savršene, jer imaju previše hromozoma - 69 umjesto uobičajenih 46, ali su pogodne za istraživačke svrhe, ali ne i stvarne tretmane.

Bonus video: