Rekordi među Oskarima

Ovogodišnja ceremonija dodjele Oskara biće održana 85. put, 24. februara u Dolbi teatru u Los Anđelesu
0 komentar(a)
Ažurirano: 20.02.2013. 20:01h

Kako se približava ceremonija dodjele prestižnih filmskih priznanja u Holivudu - Oskara - mediji daju prikaz Oskar rekorda, kako bi narednu 85. dodjelu učinili što zanimljiviju gledaocima.

Prema podacima američke filmske Akademije, glumac Džek Nikolson nominovan je čak 12 puta za ovu prestižnu nagradu - osam puta u kategoriji za najboljeg glumca i četiri puta u kategoriji za najboljeg sporednog glumca, a u karijeri osvojio je tri Oskara, dva za glavnu (1976. i 1998) i jedan za sporednu ulogu (1984).

Glumac Volter Brenan osvojio je tri statuete za najbolju sporednu ulogu (1937, 1939. i 1941. godine).

Glumica Meril Strip nominovana je 14 puta za najbolju glumicu i tri puta za najbolju sporednu glumicu, a glumica Ketrin Hepbern osvojila je četiri Oskara za najbolju glumicu (1934, 1968, 1969. i 1982. godine).

Stručnjak za zvuk Mark Berger drži rekord u nominacijama u kategoriji zvučnih efekata jer je četiri puta nominovan i sva četiri puta je dobio Oskara, prenose britanski mediji.

Volt Dizni drži rekord sa najviše nagrada 26, što uključuje i posebna priznanja.

Film ''Titanik'' reditelja Džejmsa Kamerona nominovan je 1998. godine u 14 kategorija, a osvojio je 11 Oskara te godine.

Stručnjak za zvuk Mark Berger drži rekord u nominacijama u kategoriji zvučnih efekata jer je četiri puta nominovan i sva četiri puta je dobio Oskara

Film ''Sve o Evi'' reditelja Džozefa L. Manekvica nominovan je 1951. godine takođe u 14 kategorija, a osvojio je šest Oskara.

Najstariji glumac koji je dobio Oskara je Kristofer Plamer (82) koji je dobio čuvenu statuetu 2012. godine u kategoriji za najboljeg sporednog glumca u filmu “Početnici“, dok je najmlađa nagrađena glumica Tejtum O''Nil, koja je 1974. godine kada joj je dodijeljen Oskar za najbolju sporednu glumicu u filmu ''Paper Moon'', imala 10 godina.

Najkraći govor do sada na dodjeli Oskara održao je glumac Džo Peši kada je dobio Oskara za film ''Dobri momci'' 1991. godine, a govor mu je trajao tri sekunde.

Najduži govor je održala engleska glumica Grir Garson tokom dodjele Oskara 1942. godine kada je osvojila statuu za najbolju glumicu u filmu ''Mrs Miniver'' a govor joj je trajao pet minuta i 30 sekundi.

Ovogodišnja ceremonija dodjele Oskara biće održana 85. put, 24. februara u Dolbi teatru u Los Anđelesu, a ove godine predsjednička drama Stivena Spilberga "Linkoln" dobila je 12 nominacija za nagradu, uključujući i onu za najbolji film.

U konkurenciji za najbolji film našlo se još osam filmova - "Pijev život" Anga Lija, mjuzikl "Jadnici", drama o taocima u Iranu Bena Afleka "Argo", francuska drama "Ljubav" Mihalea Hanekea, triler o lovu na Osamu bin Ladena "00.30 Tajna operacija", komedija "U dobru i u zlu", novi film Kventina Tarantina "Ðangova osveta" i nezavisno ostvarenje "Zvijeri južnih divljina"Bena Zejtlina.

Za najboljeg reditelja nominovani su Dejvid O' Rasel, Ang Li, Stiven Spilberg, Mihael Haneke i Ben Zejtlin.

Nominacije >>>

U kategoriji najbolji glumac, Oskara bi mogao da dobije Danijel Dej Luis (Linkoln), Denzel Vašington (Let), Hju Džekmen (Jadnici), Bredli Kuper (U dobru i u zlu) i Žoakin Finiks (Master).

Za najbolje glumice nominovane su Naomi Vots (Nemoguće), Džesika Častejn (00:30 - Tajna operacija), Dženifer Lorens (U dobru i u zlu), Emanuel Riva (Ljubav) i Kvavenžanej Volis (Zvijeri južnih divljina).

Za sporednu mušku ulogu nominovani su Kristofer Volc (Ðango), Filip Sejmor Hofman (Master), Robert de Niro (U dobru i u zlu), Alan Arkin (Argo) i Tomi Li Džons (Linkoln).

Za sporednu žensku ulogu nominovane su Sali Fild (Linkoln), En Hatavej (Jadnici), Džeki Viver (U dobru i u zlu), Helen Hant (The Sešions), Ejmi Adams (Master).

Za najbolji strani film u konkurenciji su se našli "Ljubav" i "No" čileanskog reditelja Pabla Larena. Tu su još i "A Royal Affair" (Kraljevska afera) Danca Nikolaja Arcela, drama o djeci vojnicima "War Witch" (Ratna vještica) Kim Ngujen i "Kon-Tiki" Norvežana Joakima Roeninga i Espen Sandberg.

Bonus video: