Retrospektiva: Umjetnički život Milije Pavićevića

"Vrlo je nezgodno govoriti o Miliji jer je on moj najbolji drug, ali mislim da je on u jendom kulturološkom smislu fenomen u Crnoj Gori", rekao je Aleksandar Čilikov
800 pregleda 0 komentar(a)
Milija Pavićević, Foto: Danijela Lasica
Milija Pavićević, Foto: Danijela Lasica
Ažurirano: 16.05.2013. 20:16h

Na četiri sprata galerije “Miodrag Dado Đurić“ par ljudi „pokušalo“ je da smjesti čitav umjetnički život Milije Pavićevića – period od skoro 40 godina.

Po riječima kustosa izložbe, istoričara umjetnosti Petra Ćuko vića, to nije bilo ni malo lak posao. Izložba prikazuje Pavićevićev četvorodecenijski opus, raspon od prvih radova s početka sedamdesetih godina prošlog vijeka do najnovijih, rađenih 2012. godine.

Otvarajući izložbu Ćuković je kazao da se u jednom svom ranijem tekstu o djelu Milije Pavićevića pozvao na rečenicu koju je ovaj umjetnik, inače tad veoma nesklon govoru o svome djelu, izgovorio tonom koji nije ostavljao nikakvu sumnju: „Bez drame nema umjetnosti“!

"I tad, kao i sada, znao sam, i znam, da je ovom rečenicom izgovoreno njegovo osnovno umjetničko vjeruju, da je njome, dakako, iskazan ne samo odnos prema sopstvenom umjetničkom djelovanju, već i prema umjetničkom poslanju uopšte. A tamo gdje je drama, tamo su dakako polja otuđenosti, tjeskobe, egzistencijalnog straha, nelagode bića u svijetu, polja Crne Žuči i Crnog Sunca", kaže Ćuković.

O Milijinom radu poseban stva ima njegov kolega u prijatelj istoričar Aleksandra Čilikov, koji se sa njim druži već 56 godina.

"Ja sam neko ko poznaje njegov rad od samog početak do sad. Vrlo je nezgodno govoriti o Miliji jer je on moj najbolji drug, ali mislim da je on u jendom kulturološkom smislu fenomen u Crnoj Gori.

Čovjek, autor koji je praktično sve sam postigao. Čovjek koji je imao jedan nevjerovatan umjetnički razvoj tih prvi početnih koraka, koji su vezani za kalsične tehnike, pa preko objekata i instalacija, do najnovijih radova. Na kraju moram da kažem, a meni je veoma drago, da je Crna Gora to prepoznala.

Zato ja sve ovo primam sa jendom velikom emocijom, jer čitavu ovu retrospektivu smatram ne samo uspjehom Milije Pavićevića, nego i crnogorske umjetničke kulture, u kojoj i sam djelujem gotovo četiri decenije", kazao je Čilikov.

On dodaje da mu je posebno drago i što je ova retrospektiva napravljena na Cetinju.

"Jer je Milija Cetinjanin, i to pravi Cetinjani, a posebno mi je drago što je napravljena u galeriji koja se zove Dado Đurić, jer on spada u ljude koje je veoma cijenio Milija Pavićević", kaže Čilkov.

Još jedan Milijin prijatelj, likovni kritičar, kompozitor i pjesnik Vladimir Đurišić kazao je da će ovako “dobro osmišljena postavka radova rasvijetliti neke strane njegovog djela koje nisu svima bile poznate iako je Milija, po meni, jedna od najavžnijih figura savremene crnogorske umjetnosti”.

Organizator izložbe je Centar savremene umjetnosti Crne Gore, a suorganizator je Narodni muzej Crne Gore

Milija Pavićević je rođen 1950. godine na Cetinju. Dobitnik je Trinaestojulske nagrade, najznačajnijeg državnog priznanja za stvaralaštvo i nosilac najvećeg državnog statusa u okvirima struke – „istaknuti umjetnik“.

Do sada je imao preko 20 samostalnih izložbi. Predstavljao je Crnu Goru na najvećoj međunarodnnoj smotri likovne umjetnosti, na Venecijanskom bijenalu 2001. godine. Njegovi radovi su selektovani za brojne domaće i međunarodne relevantne izložbe.

Organizator izložbe je Centar savremene umjetnosti Crne Gore, a suorganizator je Narodni muzej Crne Gore. Izložba će biti otvorena do 10. juna.Povodom retrospektivne izložbe štampana je reprezentativna monografija čiji je izdavač Centar savremene umjetnosti Crne Gore, a suizdavač Narodni muzej Crne Gore.

U monografiji se nalaze tekstovi pet autora – Petar Ćuković, Jerko Denegri, Jovan Čekić, Svetlana Racanović i Vladimir Đurišić kao i oko 200 reprodukcija u boji.

Cijena monografije je 60 eura, dok se na veče otvaranja mogla kupiti za 30 eura.

Bonus video: