Sa olupine vojnog remorkera ukrali bronzani propeler težak preko pola tone

Procjenjuje se da su kradljivci, za koje se nezvanično sumnja da su iz Tivta i da propeler još nisu isjekli i istopili, od njegovog prisvajanja zaradili između 2.500 i 3.000 eura
321 pregleda 1 komentar(a)
Remorker, Foto: Siniša Luković
Remorker, Foto: Siniša Luković
Ažurirano: 20.06.2018. 17:11h

Nepoznati počinioci poharali su još jednu brodsku olupinu- lokalitet ronilačkog turizma u Boki Kotorskoj jer su sa olupine vojnog remorkera PR-38 „Tunj“ ukrali i odnijeli preko pola tone težak bronzani propreler ovog potopljenog broda.

Krađu propelera sa olupine remorkera koji ležćži na dubini između 10 i 12 metara uz obalu između Rina i Perasta, otkrio je ovih dana poznati hercegnovski ronilac i čovjek koji se najviše zalaže za zaštitu našeg podmorja, Dragan Gačević.

On je ronio na ovoj lokaciji i primijetio devastaciju ovog potopljenog broda. Sa zaprepašćenjem je Gačević konstatovao da su drski lopovi, precizno – kao hirurrškim nožem, presjekli debelu propelersku osovinu remorkera i odnijeli elisu tešku preko pola tone.

O motivima za pljačku govori cijena po kojoj se na tržištu sekundarnih sirovina prodaje kilogram bronze – 4 eura, pa su kradljivci za koje se nezvanično sumnja da su iz Tivta i da propeler još nisu isjekli i istopili, od njegovog prisvajanja zaradili između 2.500 i 3.000 eura. „Lopovi opremljeni ronilačkom opremom i opremom za podvodno rezanje, presjekli su brodsku osovinu prečnika 205 mm i ukrali četvorokraku propelu.

Kako je brod potopljen na način da se svojim lijevim bokom legao na dubinu od 12 metara, propeler i kormilo bili su najmarkantniji dijelovi ove olupine i najpogodniji za fotografisanje. Tako se nastavila pljačka našeg podmorja od strane lopova bez stida, srama i straha za posljedice.“- kazao je „Vijestima“ Gačević. Rashodovani nekadašnji vojni pučinski remorker PR-38 „Tunj“ potonuo je u noći 9.oktobra 2013 pod zvanično neutvrđenim okolnostima, dok se nalazio na vezu na jednom od dva nekadašnja vojna mula sjeverno od Perasta u Risanskom zalivu.

Brod dug 32,7 metara i težak 325 tona bio je smješten na jednom od bivših tzv. maskirnih vezova Mornarice gdje ga je smjestio njegov vlasnik – jedna nikšićka firma za sakupljanje sekundarnih sirovina. Njihovu namjeru sa isjeku rasshodovani brod u staro željezo, preduhitrili su tada takođe lopovi koji su pod okriljem noći ušli na remorker i oštetili dio tzv. kingstona – ventila koji spriječavaju prodor mora u strojarnicu broda, jer su ovi napravljeni od mesinga. Voda je nakon toga prodrla u brod koji je potonuo i lijevim bokom legao na morsko dno na dubini od 10 do 12 metara.

„Bilo je brojnih planova za dizanje ovog broda sa dna ali zbog cijene radova odustalo se od toga. Kako je remorker potopljen ublizini Perasta i na pogodnoj dubini i van plovnog puta, bio je idealna lokacija pogodna za ronilački turizam. Maksimalna dubina potopljenog broda je 12 metara pa je pogodan za rinjenje svih ronilačkih kategorija. Do lokacije je moguće doći morskim i kopnenim putem skoro po svim vremenskim uslovima, ali su sada lopovi još jednom odradili svoj nečasan posao i olupinu osiromašili za jedan od njenih najistaknutijih djelova – brodski propeler“, istakao je Gačević, inače autor knjige i dokumentarnog filmskog serijala o olupinama potonulih brodova i aviona na Crnogorskom primorju.

On ističe da je posebno tragično to što zvanične institucije Crne Gore na pljačku podmorja skoro da i ne reaguju. Krivična prijava koju je protiv N.N. počinilaca Gačević prije tri godine podnio za krađu sidra sa potopljenog galijuna -arheološkog lokaliteta na rtu Kabala i krađu propelera parobroda „Arpad“ do sada nije dala nikakav rezultat.

„Uprkos Rješenju inspekcije Ministarstva kulture da se ukradeno sidro sa galijuna vrati u Zavičajni muzej Herceg Novog, ono je i dalje na istom mjestu gdje je i bilo a radi se o javnoj površini u Szarom gradu u Herceg Novom. Krivični postupak za krađu ovog sidra je pokrenut i završen, ali se ime lopova čuva u tajnosti kao recept za Coca Colu, mada svi u Herceg Novom znamo njegovo ime i prezime“, sa ogorčenjem kaže iskusni ronilac i poznavalac crnogorskog podmorja, ističući da je i krađa propelera austro-ugarskog parobroda „Arpad“, takođe protekla je nekažnjeno „mada su imena lopova poznata“.

„Sva rješenja Inspekcije Ministarstva kulture imala su učinak-efekt kao mamuzanje mrtvog konja. Kako kazniti ruskog državljanina koji je kupio 36 sidara od lokalnog lopova koji ih je ukrao iz mora, kad je isti ruski državljanin dobio dozvolu Ministarstva kulture Crne Gore da probije zidine starog grada i sebi napravi parking za auta. Treba li pljačku podmorja prijaviti Ministarstvu kulture Crne Gore u čijim institucijama je pokradeno na desetine hiljada muzejskih eksponata ?“, pita se Dragan Gačević.

Bonus video: