Senzacija: Maldonado slavio na Katalunji

Ovo je za Venecuelanca prva pobjeda u karijeri. Drugo mjesto osvojio je Španac Fernando Alonso (Ferari), a treće Finac Kimi Raikonen (Lotus)
Maldonado, Foto: Beta/AP
Ažurirano: 13.05.2012. 14:17h

Ispisana je nova stranica istorije u “najluđem cirkusu” na svijetu.

Vozač Vilijamsa Pastor Maldonado slavio je na trci, pete ove sezone, za Veliku nagradu Španije, koja je danas vožena na stazi Katalunja.

Ovo je za 27-godišnjeg Venecuelanca prvi trijumf u karijeri, a do nje je stigao u 24. trci od kada se pojavio u Formuli na startu prošle sezone na trci za Veliku nagradu Australije.

Takođe, ostaće zapisano da je donio prvi trijumf Vilijamsu nakon osam godina, pošto je na trci u Brazilu pobijedio Kolumbijac Huan Pablo Montoja, a postao je prvi pilot iz svoje zemlje koji je pobijedio u Formuli.

Maldonado je do senzacionalnog slavlja stigao u vremenu 1:39:09.45 sati, drugi je kroz cilj prošao miljenik domaćih navijača, vozač Ferarija Fernado Alonso sa zaostatkom od nešto višim od tri sekunde, dok se na posljednji stepenik pobjedničkog postolja popeo “ledeni” Finac Kimi Raikonen u bolidu Lotusa sa skoro četiri sekunde zaostatka za pobjednikom.

"Ne mogu riječima da opišem kako se osjećam, ovo je nešto što ću pamtiti cijeli život. Ovo je moj prvi podijum u karijeri i prva pobjeda uopšte. Jednostavno, ovo je divan dan za mene i tim. Odradili smo dobro kvalifikacije, sada i trku i presrećni smo. Fernando je bolje startovao, ali sam pratio tempo, a i bolid me dobro služio. Napravili smo veliku stvar, ali sada ne smijemo da se uspavamo, moramo da pokušamo da nastavimo u istom ritmu", rekao je Maldonado nakon trke.

Vozač Vilijamsa je u trku krenuo sa pol pozicije nakon što je ona oduzeta Luisu Hamiltonu i nakon drugog ulaska u boks preuzeo je vođstvo, koje nije ispuštao do kraja.

Alonso I Raikonen su sve pokušavali dag a stignu i pređu u vođstvo, ali sjajnom taktikom Maldonado je odbio sve napade i zasluženo slavio u Španiji.

Posljednjih 20-tak krugova rutinski je odradio i sačuvao čelnu poziciju.

Alonso je u finišu, kada je bilo jasno da ne može do slavlja, smanjio ritam zbog istrošenih guma, kako ne bi napravio kiks i izgubi drugu poziciju.

"Vodili smo trku u prvom dijelu, ali je Viljams predvidio situaciju kod prvog ulaska u boks i dobro je odradio posao. Sigurno da je drugo mjesto dobar rezultat i korak naprijed za nas", istakao je Alonso.

Inače, ovo je bila 114. pobjeda Vilijamsa u Formuli 1, a dosadašnji tok sezone u kojem je na prvih pet trka slavilo pet različitih vozača (Dženson Baton, Alonsa, Niko Rozberg, Sebastijan Fetel, Maldonado), što se nije desilo još od 1983. godine, najavljuje još jednu uzbudljivu sezonu.

"Nismo bili dovoljno brzi na startu, a možda smo napravili i loš izbor guma na prvom pitu. Međutim, napravio sam dobar rezultat", bio je kratak Raikonen.

Iako je zbog kršenja pravila o gorivu juče izgubio pol poziciju i trku krenuo sa 24. pozicije, Hamilton je uspio da na kraju stigne do osme pozicije.

Naredna trka vozi se 27. maja za Veliku nagradu Monaka na ulicama Monte Karla.