"Služavke" slučajni hit u filmskim i književnim krugovima

Film je priča o mladoj belkinji Skiter i njenom odnosu sa dvije crne služavke na američkom Jugu u vrijeme buđenja građanskih pokreta u SAD
0 komentar(a)
Ažurirano: 10.12.2011. 20:55h

U poplavi holivudskih blokbastera poput "Sumrak sage: Praskozorje", "Uspona planete majmuna" ili "Konana" jedan film neočekivano je postigao veliki uspjeh kako na blagajnama tako i kod kritike i izazvao spekulacije o eventualnim Oskarima.

Riječ je o filmu "Služavke" (The Help) Tejta Tejlora, rađenom po istoimenom romanu Ketrin Stoket.

Film je zaradio oko 200 miliona dolara, gotovo mjesec dana je bio na vrhu liste najgledanijih i postao hit na blagajnama, naročito ako se ima na umu činjenica da je rađen sa "malim" budžetom od 25 miliona dolara.

Film je priča o mladoj belkinji Skiter i njenom odnosu sa dvije crne služavke na američkom Jugu u vrijeme buđenja građanskih pokreta u SAD početkom 1960-ih.

Skiter odlučuje da napiše knjigu sa tačke gledišta služavki kojom će razotkriti rasizam sa kojim su suočene dok rade za bijele porodice. Kritika je pozdravila film kao zabavan i dirljiv, a naročito glumačku ekipu koja nosi cijeli film i koja je i osvojila nekoliko zajedničkih nagrada.

Popularnost filma izazvala je i pomamu za romanom koji je objavljen 2009. i od tada je više od 100 nedjelja bio na vrhu „Njujork tajmsove“ liste bestselera.

Autorka romana rođena je i odrasla u Džeksonu, Misisipi, gdje se i odvija radnja njenog romana.

Inspiraciju za roman, autorka je našla u bakinoj crnoj služavki Demitri

Inspiraciju za roman, koji je pisala pet godina, našla je u bakinoj crnoj služavki Demitri koja ju je hranila i čuvala ali i u razgovorima sa crkinjama i bjelkinjama.

"Bilo je tu divnih priča, a ono što je zanimljivo jeste činjenica da su crnkinje koje sam intervjuisala uglavnom bile veoma ponosne na svoj rad i najčešće su se hvalile svojom 'bijelom djecom' koja su u životu prosperirala i sa kojom su i pod stare dane ostale u kontaktu", rekla je jednom prilikom autorka.

I dok se pojedina udruženja afroamerikanaca u SAD žale na dvodimenzionalni i stereotipan pristup u portretisanju crnaca, publika je sa oduševljenjem prihvatila i roman koji je prodat u više od pet miliona primjeraka i film koji je već nedjeljama na listi najtraženijih blu rej i DVD izdanja u SAD.

Bonus video: