Snove o "boginji" čuva Nejmar

Mlada superzvijezda i sudija Nišimura odradili Hrvate na startu. Kovač bijesan na arbitra: "Ovo je otimačina", rekao je selektor "vatrenih"
53 pregleda 16 komentar(a)
Ažurirano: 12.06.2014. 23:31h

Brazil je bio "pečen" da mu presjedne otvaranje Mundijala, bio je u minusu već nakon 11 minuta duela sa Hrvatskom, ali je uz pomoć majstora Nejmara i sudije Juićija Nišimure spasao situaciju na startu - domaćin je slavio sa 3:1 i pohod na šestu titulu prvaka svijeta počeo onako kako je nacija priželjkivala.

Utisak je zaista da je arbitar riješio pitanje pobjednika onog trenutka kada je dosudio penal poslije duela Dejana Lovrena i Freda.

Kontakt je postojao, ali je bio previše blag za najstrožu kaznu, i ispostavilo se da je taj detalj u 71. minutu za 2:1 promijenio sve.

Jer, Hrvatska je u drugom poluvremenu čak bila i opasnija naprijed, izgledalo je da može da kontroliše stvari na terenu...

I u trenucima kada su "vatreni" jurili izjednačenje (Ivan Perišić je imao dobru šansu), utakmicu je prelomio Oskar fantastičnim špic udarcem u kontranapadu u sudijskoj nadoknadi.

Na kraju, Brazil nije nikog oduševio, ali malo ko je i očekivao spektakularan fudbal na startu.

Luiz Felipe Skolari je jednostavno previše iskusan da zna da prave stvari od njegove reprezentacije treba da dolaze kako prvenstvo odmiče.

"Hrvatska je samo jedna od sedam prepreka koju moramo da prođemo do cilja", najavio je prvi duel na turniru.

Tu je jasno stavio do znanja da su mu tri boda najvažnija, zato i ne smije da bude nezadovoljan nakon starta.

Nejmar je adut na putu ka "boginji"?

Nejmar je brazilska superzvijezda - u reprezentaciji je to jasno kao dan (pokazao je i prošle godine na Kupu konfederacija), za razliku od Barselone, gdje po hijerarhiji mladi majstor ne dobija mnogo prostora.

Napadač je sinoć na debiju bio daleko najbolji igrač na terenu (pratio ga je Oskar), a s dva pogotka je došao do brojke od 33 u nacionalnom timu, i to u svega 50 mečeva.

On je već sada sa ta 33 gola sedmi najbolji strijelac u istoriji Brazila, to mjesto dijeli sa Žairzinjom i Ronaldinjom.

"Bilo je bolje nego što sam očekivao. Pobijedili smo, najvažnije je, ali imamo mnogo prostora da napredujemo? Moj debi? Pobjeda, dva gola, zadovoljstvo navijača... Bolji debi ne možete da imate", rekao je Nejmar.

Brazil je na otvaranju preživio i prvi autogol koji je primio od postojanja (Marselo usmjerio u mrežu šut Nikice Jelavića), ali bila je to noć koju su ispravili Nejmar i „Brazilac” Nišimura.

Kovač: Ovo je otimačina!

Hrvatska je u većem dijelu meča pokazala da je reprezentacija koja može da ruši velike timove, vidjelo se i koliko joj u napadu fali suspendovani Mario Mandžukić, iako ga je odmijenio špic iz Premijer lige Nikica Jelavić.

Blijedo izdanje Luke Modrića (i to pošto je dominirao terenom u prvih 15 minuta), Ivana Rakitića i Matea Kovačića, možda je glavni razlog što Hrvati nisu zadali konačan udarac Brazilcima sredinom drugog poluvremena.

"Poraženi, ali ne i poniženi. Japanski sudija unitio Hrvatsku i otvaranja Mundijala", napisao je hrvatski portal "Index".

Tim Nika Kovača je sinoć možda prokockao šansu da se proslavi na najvećoj sceni, ali svakako da ovaj poraz ne mijenja ništa u borbi za plasman u osminu finala. Realno je da Hrvatska može da juri pobjedu i protiv Kameruna i protiv Meksika.

Selektor Hrvatske, ipak, nije mogao da prećuti nepravdu koja je nanijeta njegovom timu.

"Vidio sam na ponovljenom snimku šta se dogodilo. Ako je to penal, bolje da idemo da igramo košarku. Ovo je otimačina. Igrači se bore, trude, odrade pripreme i onda dođe sudija koji nije dostojan nivoa ovakve utakmice. Mi pričamo o respektu, kojeg nije bilo prema mojoj ekipi. Inače ne napadam sudije, ali ovo moram da kažem. Sramota!", istakao je Kovač i konstatovao da je njegov tim ostavio odličan utisak na premijeri.