Suđenje za smrt 35 Roma: "Mis Pat" nije smio ni da isplovi

Na brodu “Mis Pat” bilo je oko 70 ljudi, iako je bio registrovan za šest osoba i dva člana posade
157 pregleda 0 komentar(a)
Ažurirano: 05.06.2014. 17:35h

Vještak saobraćajno meteorološke struke Aleksandar Božović kazao je da brod "Mis Pat" sa podacima o tehničkoj opremljenosti broda koji se nalaze u spisima predmeta nije mogao ni da isplovi, ukoliko se na njega ukrcalo sedamdeset i više putnika.

On je to rekao juče u Višem sudu, gdje je pred krivičnim vijećem sudije Predraga Tabaša, saslušanjem svjedoka nastavljeno suđenje optuženima za potapanje broda "Mis Pat" 1999. godine, u kojem je stradalo 35 Roma.

Na brodu “Mis Pat” bilo je ukrcano oko 70 ljudi, iako je bio registrovan za prevoz šest osoba i dva člana posade. Nakon nekoliko sati plovidbe, čamac kojim je upravljao Refik Hodžić se prevrnuo. U brodolomu je nastradalo 35 osoba, od kojih je 13 identifikovano, a ostali su nestali.

Sud je na jednom od prethodnih pretresa prihvatio predlog advokata Branislava Durutovića da se od Hidrometeorološkog zavoda pribave podaci o kretanju morskih struja u akvatorijumu crnogorskog primorja, u odnosu na lokalizaciju gdje su pronađeni leševi utopljenika.

Vještak Božović se nije mogao izjasniti o kretanju morskih struja i činjenici da su leševi nađeni na različitim pozicijama od ostrva Sveti Nikola do Bokokotorskog zaliva, Bara i Hrvatske, jer nije imao podatak u kom smjeru je duvao vjetar 15. i 16 avgusta 1999. godine, te da li je bio jugo ili bura.

Svjedok Ričard Kandler iz Češke koji je 1999. bio zaposlen na kočama Svetozara Stanišića, ispričao je da je kod istog vlasnika, ali prije njega, radio i okrivljeni Refik Hodžić zvani Kefir, kojem se sudi u odsustvu.

Svjedok Avduš Morina, nakon tragedije svjedočio je da je brod isplovio oko 22 sata i da je do nezgode došlo šest sati kasnije. Božović je, na pitanje sudije Tabaša pojasnio da je za šest sati plovidbe brod sa karakteristikama koje je imao "Mis Pat", pod punim opterećenjem, a uzimajući u obzir mirno more i minimalnu brzinu od šest čvorova, bio u međunarodnim vodama.

"U tom slučaju, jedino što mogu da garantujem, ukoliko je duvao južni vjetar, utopljenici su se našli u našim vodama od Bara do Hrvatske, na udaljenosti jednu do dvije nautičke milje od naše obale", kazao je on.

Svjedok Ričard Kandler iz Češke koji je 1999. bio zaposlen na kočama Svetozara Stanišića, ispričao je da je kod istog vlasnika, ali prije njega, radio i okrivljeni Refik Hodžić zvani Kefir, kojem se sudi u odsustvu.

"Nakon toga sreli smo se par puta i moguće je da mi je prilikom tih susreta nešto nudio, ali se sada zbog proteka vremena ne mogu sjetiti. Ovim povodom sam već jednom saslušavan pred istražnim sudijom u Baru i tada sam sve ispričao što je bilo vezano za te naše susrete", kazao je Kandler.

Zbog potapanja broda "Mis Pat", prema optužnici Višeg državnog tužilaštva okrivljeni su Agim J. Gaši, Ramadan R. Balja, Ismet Ć. Balja i Refik H. Hodžić, koji se nalaze u bjekstvu. Optuženi su i Joko P. Nikaljević, Goran N. Đuričković i Saša Lj. Boreta. U optužnici piše da su Gaši, zatim Ramadan i Ismet Balja, obećali raseljenim Romima sa Kosova prevoz do Italije uz novčanu naknadu. Oni su se, prema optužnici, dogovorili sa Nikaljevićem, Boretom, Đuričkovićem i Hodžićem da obezbijede čamac.

Pavlović: Ovo je sramna pravosudna farsa, režim štiti brata Isena Gašija

Poslanik DF Koča Pavlović ocijenio je juče da je suđenje za najveći masovni zločin koji je počinjen u Crnoj Gori “sramna pravosudna farsa, koju 15 godina neumorno vodi Vesna Medenica, prvo sa pozicije vrhovnog državnog tužioca, a potom sa mjesta predsjednice Vrhovnog suda”.

"Ova petnaestogodišnja farsa bez prvostepene presude jasno govori da su neki od optuženih važne karike režima, i potvrđuje da se čitav organizovani zločinački poduhvat iz 1998/99. odvijao pod pokroviteljstvom crnogorske službe bezbjednosti. U zločinu "Miss Pat" zajedno se nalaze Saša Boreta, koji je osumnjičen za ubistva Slavoljuba Šćekića i Agim Gaši rođeni brat Isena Gašija, osobe koja se već deceniju sumnjiči za izborni kriminal i za mnoga druga krivična djela", piše u saopštenju Pavlovića.

Pavlović je istakao da je u tom zločinu, sa Boretom i Gašijem, i Medenica, "koja godinama uspješno odlaže utvrđivanje krivice, u nadi da će ovaj slučaj zastariti".

Dodao je da taj slučaj pokazuje stvarnu prirodu “crnogorskog režima i stubove na kojima počiva”.

"Akcionari ovog zločina su politički kontrolisano i korumpirano pravosuđe netransformisane bezbjednosne strukture i sa tim strukturama povezani organizovani kriminal. I na koncu, u ovom zločinu je još jedna bitna režimska poluga - akteri izbornog kriminala, čija je metafora rođeni brat prvooptuženog Agima, Isen Gaši, jer da se on ne bavi svojim kriminalnim radnjama, ni Đukanović (Milo) ni Vujanović (Filip), pa ni Medenica ne bi sjedjeli u svojim foteljama", tvrdi Pavlović.

Istakao je da se nada da će romske NVO, "koje sramno ćute o Gašijevoj kriminalnoj kupovini romskih glasova za račun DPS-a, ovog avgusta skupiti hrabrosti da obilježe godišnjicu velikog zločina koji je počinjen nad pripadnicima njihovog naroda".

"I da će upoznati javnost sa činjenicom da je tragedija broda "Miss Pat" bila samo pogibeljna završnica dvogodišnjeg "izvoza" Roma iz Srbije, sa Kosova i iz Crne Gore u susjednu Italiju".

Komentar je zatražen i od brata Agima Gašija, Isena, koji je dao sljedeću izjavu:

"Ne mogu danas nikakve komentare da dam. Malo sam popio, pa me zovite sjutra", rekao je Isen Gaši.

Galerija

Bonus video: